Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София купила обратно от Москва всички активи на Булгартабак през 1949 – 1955 година

0 коментара

С поредица от международни договори в периода 1949 – 1955 г. СССР е прехвърлил на НР България възмездно и окончателно всички активи на Булгартабак, които Москва е придобила през 1946 г. под формата на репарации след Втората Световна война.

Това съобщи днес вицепремиерът Николай Василев пред парламента. Василев уточни, че въпросните международни договори, с които България си е върнала изцяло собствеността върху тютюневия холдинг, са с поверителен характер и тяхното съдържание не може да бъде публикувано и разгласявано, не могат да се предоставят копия на тези документи.

От 1955 г. насам няма руски имоти, включени в активите на Булгартабак, затова и сегашните претенции на Москва не са основателни и не могат да бъдат предмет на договаряне между България и Руската федерация, допълни Василев.

Всичките активи на 12-те предприятия на Булгартабак, към които Русия претендира на базата на приемателно-предавателни протоколи от 1946 г., са продадени от СССР възмездно на България в периода 1949 – 1955 г., каза вицепремиерът.

На основата на въпросните двустранни международни договори, сключени в този период, е станало обратното прехвърляне – от СССР на НР България, на собствеността върху следните дружества - Австро-българско тютюнево акционерно дружество, еднолична фирма “Бухнер-Балцевич”, акционерно дружество “БатаХак”, акционерно дружество “Бяло море”, акционерно дружество “Карпати”, “Дойро”, “Нова Македония”, “София”, “Табакхауз” и “Хазна”. В неофициалния списък на Москва фигурират още две фирми - експортно контролно бюро Реемстма и акционерно дружество Обединени тютюневи фабрики. Проверката от българска страна е установила, че Реемстма е търговско представителство на германска фирма със седалище в Хамбург, което не е извършвало стопанска дейност на територията на България и не е притежавало никакви активи. Германското имущество във второто - Обединени тютюневи фабрики, за което претендира руската страна, се е състояло само в 30 акции на германски гражданин. Съгласно документ за проверка на това предприятие, подписан на 21 януари 1947 г. в София, тези 30 акции не носят никакви права освен правото при ликвидация на дружеството да се получи тяхната стойност. През 1948 г. Обединени тютюневи фабрики прехвърлят срещу заплащане цялото си имущество, активи и пасиви, на Български държавен монопол, с което стават тогава държавна собственост.

Българската държава напълно добросъвестно продава своя дял, заяви вицепремиерът. Той още веднъж поясни, че за 100-процентова сигурност на бъдещия инвеститор, в приватизационния договор ще бъде записано, че българската държава в лицето на Агенцията за приватизация ще поеме имуществени претенции на трети страни, ако те са основателни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.