Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София обвърза спирането на 3 и 4 блок с датата за членство в ЕС

0 коментара

Европейският парламент е склонен на преговори за срока, в който България трябва да затвори 3 и 4 блок в АЕЦ "Козлодуй". Това стана ясно от думите на докладчика за България Джефри ван Орден по време на изслушването на главния преговарящ Меглена Кунева от комисията по външна политика на парламента в Страсбург.

От думите на Кунева пред евродепутатите, цитирани от пресцентъра на Министерство на външните работи, най-после стана ясна и българската позиция в преговорите с Европейската комисия по тази тема. София настоява блоковете да бъдат затворени две години след приемането на страната ни в Европейския съюз. Тоест, правителството обвързва сроковете за затварянето на блоковете със срока за приемането ни в ЕС.

Главният преговарящ на България Меглена Кунева заявила, че страната ни е инвестирала много в сигурността на ядрената енергетика и вече е постигната висока степен на надеждност. Пред комисията по външна политика на европарламента Кунева подчертала и тежката социална цена на затварянето на реакторите. Тя повторила желанието на страната ни това да стане 2 години след нейното приемане в ЕС, съобщиха от пресцентъра на Външно.

Според досегашния график за присъединяване към ЕС, уточнен между София и Брюксел по време на предишното правителство, България трябва да стане ефективен член на съюза през 2007 г. Съотнесено към обявената позиция на кабинета Сакскобургготски по срока за закриване на 3 и 4 блок, те трябва да спрат през 2009 година.

И външният министър Соломон Паси, и правителството обаче обявиха амбициозна стратегия за ускоряване на присъединителния процес. По думите на Паси, амбицията е всички преговорни глави да бъдат затворени още догодина. Ако България успее да извърши това, според процедурите на ЕС следва 2-годишен период на ратификация на присъединителните документи от всички страни членки, което означава, че през 2005 г. страната ни ще е реална част от Евросъюза. При този вариант позицията на кабинета по АЕЦ "Козлодуй" означава, че 3 и 4 блок трябва да се затворят през 2007 г.

Според досегашната официална българска позиция за 3 и 4 блок, записана в меморандума с Брюксел от 1999 г., 3-ти блок трябва да бъде затворен до края на 2007 година, а четвърти - до края на 2009 година. Ако се реализира, ускореният график по присъединяване на сегашния кабинет, съчетан с новата му позиция по спирането на двата блока, ще съкрати с две години работата на 4-ти реактор.

Съдбата на АЕЦ "Козлодуй" станала основна тема на дебата по време на заседанието. Пред евродепутатите шефът на екипа на Европейската комисия, който преговаря с България, е повторил позицията на Брюксел, записана и в меморандума с българското правителството от 1999 година. "Приветстваме решимостта на България да затвори реактори 1-ви и 2-ри в съгласие с подписания през 1999 г. меморандум, и смятаме, че реактори 3-ти и 4-ти трябва да бъдат затворени според нашето разбиране най-късно през 2006", е заявил Мортън Олсън. Той допълнил, че Брюксел е готов да подкрепи финансово конкретни проекти на българското правителство за отстраняване на социалните последствия от по-ранното затваряне на блоковете. "Смятаме обаче, че реактори 3-ти и 4-ти са опасни и трябва да бъдат затворени възможно най-бързо", заявил категорично Олсен.

Докладчикът за България на Европейския парламент Джефри ван Орден обаче заел доста по-мека позиция. "Няма спор за закриването на 1-ви и 2-ри реактори, нито пък има противоречия по функционирането на 5-ти и 6-ти блокове. За 3-ти и 4-ти всички сме съгласни, че трябва да бъдат закрити, но дебатът е кога да стане това. България предлага дата - две години след присъединяването си към ЕС, т.е. 2009 г., а Европейската комисия настоява за 2006 г. Моят коментар е, че трябва да сме по-гъвкави и по-отворени в търсенето на решение в този въпрос", заявил Джефри ван Орден. Той отбелязал, че е наложително да се вземе под внимание промяната в ситуацията между времето на подписването на меморандума през 1999 г. и сегашния актуален момент.

Ван Орден подчертал, че България има нужда да получи ясен сигнал по отношение на членството си на срещата в Копенхаген през декември.

По време на дебата евродепутати от различни националности и парламентарни групи изразили позиции за и против ранното закриване на спорните реактори, позовавайки се на общественото мнение в България и в страните-членки на ЕС, съобщиха от МВнР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.