Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София посъветвана да размисли за преговори с роднините на заразените със СПИН деца

0 коментара

Бившият британски посланик в Либия Оливър Майлс смята, че е грешка да не се вземе предвид предложението на Либия, София да започне преговори с родителите на заразените със СПИН деца.

"Според ислямския закон шериат, който съм сигурен, че е познат в България поради голямото мюсюлманско население, непосредствената реакция, когато е отнет човешки живот, е той да бъде платен с кръв. Но винаги има алтернатива - заплащането на някаква компенсация. Ако Либия третира този случай като подвластен на шериата, тогава няма никаква причина да се смята, че смъртта може да бъде изкупена само със смъртни присъди и съвсем естествено е да бъдат обсъдени някакви компенсации", каза посланик Майлс в интервю за българската редакция на Би Би Си.

Либийският външен министър Абдул Рахман Шалкам заяви в понеделник, че Триполи предлага на българските управляващи да преговарят със семействата на жертвите. Ако родителите на заразените със СПИН деца се съгласят на това, тогава може да се стигне до решаването на проблема с петте български медицински сестри, каза Шалкам.

София не вижда основания за преговори с роднините

София обаче заяви, че смята за неуместно обвързването на съдебния процес и преговорите със семействата на заразените деца. Освен това България категорично не приема обвинението, че българските медици умишлено са заразили повече от 400 деца.

Българската държава не е страна в съдебния процес и няма формални основания за директни преговори със семействата на заразените със СПИН деца в Бенгази, каза в сряда зам.-министърът на външните работи и говорител на МВнР Гергана Грънчарова.

Тя, както и правителственият говорител Димитър Цонев припомниха готовността на българското правителство, в знак на съпричастност към трагедията, да се включи в международни хуманитарни инициативи за подпомагане лечението на децата и за решаването на проблема със СПИН.

Грънчарова добави, че в либийското законодателство няма разпоредби, определящи сроковете за разглеждане на дела в различни съдебни инстанции и затова не може да се прогнозира кога ще приключи делото пред Върховния съд на Джамахирията, където са обжалвани смъртните присъди, издадени през май.

Посланик Майлс посочи, че тъй като става дума за голям брой засегнати деца и има намеса на правителствата, въпросните компенсации могат да бъдат под формата на програма за помощ за Либия или техническа помощ.

Според него с призивите на ЕС, САЩ и други правителства към Триполи за отмяна на смъртните присъди на българите, посланието е било, че ако иска, либийското правителство може лесно да промени решението на съда. "С други думи те казаха: "Ние наистина не вярваме, че вашите съдилища са независими". Според мен това не е особено добър подход в случая", каза дипломатът.

Той не се нае да прогнозира дали роднините на заразените деца биха се съгласили на преговори и какви компенсации биха поискали.

След дългогодишни преговори, едва през 2003 г. бе постигната договореност между либийските власти и адвокатите на семействата на загиналите при атентата над Локърби за компенсации по 10 милиона долара на жертва. Същевременно Либия призна с писмо до Съвета за сигурност на ООН отговорността си за терористичния акт, което беше другото условие за отмяна на санкциите.

Веднага след постигането на споразумението за Локърби Франция поиска по-големи компенсации за семействата на загиналите в атентата срещу самолет на ЮТА, а тази година Германия поиска от Триполи обезщетения за атентата в берлинска дискотека.

"Не се съмнявам че това ще се повтори и при семействата на заразените със СПИН деца в Либия. Те несъмнено ще си кажат, че ако някой загинал над Локърби заслужава 10 милиона долара компенсации, защо и моето дете да не заслужава толкова", посочи бившият британски посланик в Либия.

Евентуалното съгласие на София обаче да влезе в преговори за компенсации би означавало да се признае вината на българските медици за заразяването със СПИН на близо 400 либийски деца - нещо, което досега отричат не само осъдените и българските власти, но и най-влиятелните международни експерти по СПИН.

Същевременно в сряда бе съобщено, че италианският клон на правозащитната организация Амнести интернешънъл е отправила призив към либийския лидер Муамар Кадафи да не се изпълняват смъртните присъди срещу 5-те български медицински сестри и палестинския лекар.

Амнести настоява за незабавна замяна на смъртните присъди, както и за налагане на мораториум върху изпълнението на смъртното наказание в съответствие с изискванията на Комисията по правата на човека към ООН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.