Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София преговоря с "Газпром" за още 500 млн. куб. м газ годишно

9 коментара
София преговоря с "Газпром" за още 500 млн. куб. м газ годишно

Разговори за осигуряване на допълнително 500 млн. куб. м природен газ годишно ще започне с "Газпром" Българският енергиен холдинг (БЕХ), в какъвто бе преобразуван преди две седмици "Булгаргаз холдинг". Това съобщи в четвъртък след края на заседанието на смесената българо-руска икономическа комисия министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който председателстваше сесията с руския вицепремиер Сергей Собянин.

По думите на Димитров това се налага заради прогнозите, че страната ни ще се нуждае от още газ над договорените 3-3.4 млрд. куб. м годишно в анексите, сключени в края на 2006 г, когато отпадна задължението на страната да купува за вътрешния пазар 6 млрд. куб. м и бе договорено "плавно" поскъпване на цените и на транзитните такси за България.

Не е ясно обаче защо още тогава не са договорени възможностите за допълнителни количества за вътрешния пазар и начините за изискването им. Ръстът на газовите нужди на страната е очакван при икономическия ръст, но явно не е бил предмет на разговорите отпреди две години, водени от тогавашния министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, така както бе фиксирана опцията за увеличаване на транзитните количества с 5-6 млрд. куб. м над предвидените по договор 17.8 млрд. куб. м.

Димитров се измъкна и от отговор на въпроса дали разговорите на БЕХ ще са в рамките на съществуващия договор, сключен обаче между "Булгаргаз", доскоро дъщерна компания на газовия холдинг, но вече собственост на БЕХ, или ще има изцяло ново споразумение. Министърът каза само, че преговорите ще са "в рамките на капацитета, възможностите за пренос през Украйна и това няма да зависи само от България и Русия".

Междуправителствената комисия е обсъдила и варианти за допускане на руския газов гигант за съвместно участие на БЕХ в предприятия за добив на газ и нефт. Не бяха дадени обаче подробности за евентуалните такива проекти.

Собянин опроверга появилите се информации за отлагане на сроковете за строеж на газопровода "Южен поток", но призна, че има забавяне в реализацията на петролопровода Бургас-Александруполис с два-три месеца, което не било съществено и графикът за пускане на суровина по тръбопровода в началото на 2012 г. оставал в сила.

До края на октомври ще бъде подписано корпоративното споразумението между Българския енергиен холдинг и "Газпром" за предпроектното проучване на "Южен поток", а през първото тримесечие на 2009 г. ще бъде подписано и акционерното споразумение между двете компании.

Руският представител заяви, че при реализацията на големите руски енергийни проекти в България в строителните дейности ще бъдат ангажирани най-вече български строителни компании.

В крайна нужда - руски заем за АЕЦ "Белене"

Москва е потвърдила отново готовността си да финансира строителството на АЕЦ "Белене" с държавно гарантиран заем, което вече бе обявено от бившия руски президент Владимир Путин през януари 2008 г. До този вариант ще се пристъпи при крайна необходимост, защото до 2012. са заделени 3.8 млрд. долара, коментира Петър Димитров. Това е гарантиран ресурс, изтъкна той.

Изявлението идва дни, след като НЕК избра германската RWE за съакционер в проекта за бъдеща ядрена мощност с 49 на сто. Офертата е за капиталова вноска в размер на 1.275 млрд. евро за придобиване на дела и предоставяне на премия от 550 млн. евро на държавната НЕК, която ще даде тези пари за строежа. Все още обаче не е ясно дали на фона на световната финансова криза ще се намерят останалите средства за централата чрез кредит. Парите трябва да се осигурят до есента на 2009 г.

Ако има проблем заради глобалната финансова криза, има гарантиран ресурс за осъществяването на този важен както за България, така и за Балканите енергиен проект, каза българският министър.

Собянин съобщи, че са решени всички технически въпроси, свързани с началото на строителството на двата енергоблока на АЕЦ "Белене". Тази година ще бъдат поръчани за производство всички основни технологични възли на централата и през март ще започне наливането на първите количества бетон. Руската страна е повдигнала и въпроса за авансово плащане за изработването на оборудването. България е поела ангажимента да предостави нужните средства до края на 2008 г., каза Петър Димитров.

Строителството на "Белене" ще позволи да се диверсифицира енергийният баланс на България и ще даде възможност на страната да не зависи само от природния газ, заяви Собянин.

Отказ от претенции по старите военни договори

Постигнато е било споразумение и за отпадане на претенции на двете страни за минали периоди във връзка с лицензиите за военно-промишления комплекс. До края на годината ще се подпише ново междуправителствено споразумение за сътрудничество в тази област и след отказа на претенции оръжейните договори вече ще се реализират на фирмено равнище, каза министър Димитров.

Лицензиите за оръжейно производство са един от проблемите в двустранните отношения, който не може да намери решението си повече от 15 години. Русия често обвиняваше България, че нейни оръжейни предприятия ползват руски оръжейни лицензи пиратски, с което ѝ нанасят сериозен ущърб. България пък настояваше, че действието на лицензите е изтекло и в последните години нашите производители са направили достатъчно свои нововъведения.

В бъдещото споразумение ще се регулират правните отношения и ще се съдейства за продължаване на сътрудничеството във военно-техническата област между двете държави, посочи Собянин.

Той допълни, че финансовото министерство на Русия е готово чрез еднократно парично плащане да покрие оставащата сума от руския държавен дълг към България, който възлиза на над 30 млн. долара.

Русия е изявила решимостта си до края на годината фериботната връзка Варна - порт Кавказ да започне да функционира, каза министър Димитров. Той добави, че има неизяснени административно-финансови взаимодействия между двете страни, но политическата воля е фериботната връзка да почне работа в посочения срок.

Двете страни са отчели ръст в стокообмена и са набелязани нови сфери за партньорство между двете държави в междурегионалното сътрудничество, селското стопанство, туризма и науката и образованието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ooooo
    #14

    по-лесно е да завъртиш кранчето, отколкото да копаеш въглища.

  2. Dolen suvetski agent
    #13

    .

  3. Овчо
    #12

    Щото требва да има оборот. Как ще финансираме партията. А така договор - комисионна - далавера, след година пак

  4. italianec
    #11

    Stiga s tozi GAZPROM, be. Gazoprovoda SOUTHSTREAM nyama da se stroi samo ot Gazprom, a i ot evropejski kompanii....zashto ne pregoivaryame s tyah???!!!

  5. кънчо
    #10

    такъв тъпанар не съм виждал даже и в най затънтеното село.

  6. Дедов
    #9

    Да не съм пропоуснал случайно новината за възстановяването на СИВ?!Или пък съм пропуснал да чуя резултатите от провеждането на сесията на смесената българо-германска икономическа комисия (или българо американска, например)

  7. Стая 101
    #8

    В светлината на Челябинск и Чернобил да дадеш на руснаци да ти строят ядрената централа е все едно САЩ да направят Бин Ладен авиодиспечер, а Ал Кайда поддрържаща авиополетите формация

  8. шайбу
    #6

    защо публиката като вкарат гол вика шайбу

  9. .dru
    #5

    област: ако може некой и друг Натовски патент да смукне Раша от търбуха на Троянския кон.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.