Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София с “алтернативни” варианти при негативно развитие за Косово

1 коментар

Въпросът за бъдещето за Косово не опира само до темата за статута, не по-малко важно е прилагането на европейските стандарти за развитие на демократично общество с пазарна икономика, със зачитане на правата на малцинствата, с реална децентрализация. Това каза премиерът Сергей Станишев във вторник на пресконференция след срещата на правителствените ръководители от Централноевропейската инициатива.

По-рано същия ден темата за Косово стана повод сръбската делегация да напусне за кратко форума на ЦЕИ. Това е станало след дискусия между сръбската и албанската делегация, но ситуацията била разрешена с намеса на българските домакини, поясни зам.-министърът на външните работи Любомир Кючуков.

Има много емоции и от двете страни, коментира Станишев.

Външният министър и вицепремиер Ивайло Калфин заяви, че единият от рисковете по проблема с Косово е да се получи политически вакуум. България ще продължава да работи активно това да не се случи, посочи той пред депутатите от вътрешната комисия и комисията по отбрана в Народното събрание, които го поканиха да даде разяснения за позицията на София по оспорваните преговори за статута на сръбската провинция.

България има готовност за позиция по различни варианти, включително и негативен, но не бива да се бърза, защото до 10 декември, когато трябва да се подпише окончателно доклада до ООН за статута на Косово, има все още време, каза Калфин пред репортери.

За нас и за целия регион е много важно да се продължи активният политически процес и след 10 декември, допълни министърът

Той информира, че на закритото заседание на двете комисии са обсъдени различни алтернативни варианти за действие от страна на България при негативно развитие на преговорите между Прищина и Белград. Без да коментира тези варианти, министърът поясни, че негативна за региона ще бъде появата на “замразени конфликти”, разделяне на Косово, създаване на етнически чисти формирования, промяна на границите на Балканите и прочие.

Калфин допълни, че България и в бъдеще ще работи активно Западните Балкани да се подготвят за членството в ЕС, защото така ще се гарантира стабилността на региона.

Шефът на военната комисия към парламента Ангел Найденов каза ,че на съвместно заседание на двете комисии е била дадена висока оценка на балансираната позиция, която българското правителство “демонстрира и отстоява”.

Била е отчетена, по думите му, и необходимостта за продължаване на активната политика на кабинета и за постигане на максимално широко съгласие в рамките на ЕС за статута на Косово.

България ще подкрепя и занапред усилията на посредническата “тройка” в постигане на трайно решение за областта. За България е важно изработването на единна европейска позиция за Косово, каза по-рано Сергей Станишев.

 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mo.lko
    #1

    kosovskite politizi se izdurzhat ot targovija s droga i orazhija i lansirat absurdnata (ili veche ne chak tolkova absurnda) ideja za Velika Albanija. Makedonija, Cherna Gora /i skoro Garzija/ da se gotvjat da stavat chast ot Velika Albanija.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.