Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийската топлофикация трябва да е частна до 2008 г.

6 коментара

Столичният общински съвет (СОС) одобри в четвъртък меморандум за общи действия с Министерството на икономиката и енергетиката по приватизацията на “Топлофикация –София”. С този документ на практика стартира и процесът по приватизацията на затъналото в дългове към “Булгаргаз” дружество. Предстои меморандумът да бъде ратифициран от столичния кмет Бойко Борисов и министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.

Общинарите приеха изключително набързо и без мотивация срока, в който трябва да приключи продажбата – 31 декември 2007 година. Той не присъстваше в първоначалния текст, но по предложение на Иван Нейков (СДС) бе поставен, защото “не може да няма срок”.

Приемането на меморандума премина с бурни дебати. В края се наложи решението да се приеме чрез гласуване по политически групи като в подкрепа на продажбата на топлофикацията се обявиха от БСП, СДС, ССД и НДСВ, събирайки 38 гласа “за”. Против се обявиха съветниците от ДСБ, Демократи за София и групата на “Гергьовден”, ДП, БЗНС – Народен съюз.

Мотивите, с които мнозинството прие продажбата на топлинния монополист бе, че дружеството е затънало в дългове и забавянето на неговата продажба би се отразило негативно на работата му. Гласувалите против политически групи изразиха становище, че подобно решение трябва да се вземе след като се изготвят всички необходими анализи за реалното състояние на дружеството.

“Не можем, без да направим изследвания, да отворим някой човек и да му изрежем половината черен дроб”, образно мотивира съображенията си съветникът от ДСБ Атанас Кундурджиев.

Тезата за продажбата на дружеството бе горещо защитавана от общинския съветник от НДСВ Владимир Каролев.

“Топлофикация е в технически фалит и ние трябва да решим нещо преди фалитът да стане фактически”, защити тезата си Каролев.

В момента акционерното дружество има 112 милиона лева дълг към държавната газова компания “Булгаргаз”, за които миналата седмица бе подписано споразумение за разсрочено плащане. От тях около 17 милиона лева са краткосрочните задължения, които трябва да бъдат неотложно платени. В същото време столичната топлофикация има да взема близо 150 милиона лева от некоректни платци. В момента дружеството е декапитализирано.

Председателят на СОС Владимир Кисьов, който заедно с Бойко Борисов бе съвносител на документа, обясни, че поставеният срок за продажбата на дружеството отразява волята на общината за бързо приватизиране. Той обаче не обясни какви точно са мотивите за периода от година и половина.

Изключена е продажба за един  лев

В отговор на въпрос на Mediapool дали се разглеждат варианти за продажбата на топлинното предприятие за 1 лев срещу поемане на дълговете и инвестиции от страна на купувача, Кисьов отрече тази възможност. По думите му в общинския и държавен бюджет ще влязат достатъчно средства от тази сделка като те биха могли да надвишават и 500 милиона евро. Той обаче уточни, че досега разчети за реалната цена не са правени.

Държавата и общината вече са обсъдили и процедурата, по която ще продава дружеството. Общинските акции в размер на 58% ще бъдат продавани през Столична общинска агенция за приватизация, а държавните 42% ще се продават през Агенцията за приватизация. За бъде избегната възможността акциите да бъдат продадени на различна цена между двете ведомства ще бъде създадена и контактна група, която да координира процеса и да е посредник между кандидат купувачите и двамата продавачи при определянето на цената и условията по бъдещия приватизационен договора.

Продажбата ще бъде следена изкъсо от представители на Световната банка и на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), които са кредитори за 140 милиона евро на дружеството. Според Кисьов те няма да имат глас в процедурата.

“Дори и да не харесат някой от купувачите, банките няма да имат право да блокират процедурата. Най-много да не съгласят за отпадане на държавната гаранция по заемите”, обясни председателят на СОС.

СОС реши да махне човека с джакузито

СОС гласува да бъде освободен изпълнителен директор на “Топлофикация–София” Валентин Димитров. Това трябва да стане в петък по време на общото събрание на акционерите. Името на Димитров особено нашумя след проверката в дружеството, разпоредена от кмета Бойко Борисов, която установи, че са допуснати злоупотреби на обща стойност 13 милиона лева.

Сред станалите изключително популярни харчове попадаха покупка на дъвки за 25 000 лева, мраморни бани по директорските кабинети, джакузи, джетове и солариум за “медицински цели”.

На негово място в Съвета на директорите ще бъде предложения от Бойко Борисов Борис Тодоров. Той е работил в АЕЦ “Козлодуй” до 1992 година, след това до 2003 година е бил началник на отоплителна централа в “Топлофикация” – София, а сега работи в “Ситигаз”.

Настоящият изпълнителен директор Георги Рогачев и членът на Съвета на директорите Георги Ненков ще запазят местата си. Кандидатурата на Рогачев се поддържа от ССД и БСП, а зад Ненков стои СДС.

Относно председателя на Съвета на директорите Илко Йоцев, който е в управата още от времето, когато бе зам.-министър на енергетиката и енергийните ресурси, решение трябва да вземе държавата, чийто представител е той. Овчаров бе заявил, че ще се помисли за смяна на неговия представител в дружеството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ss
    #7

    za politika i kultura chetete v obshtestvo.net

  2. az
    #6

    В НК има едно престъпление безстопанственост. При тези дългове фирмата реално е била във фалит. Къде е Б. Велчев или бития бит, ....

  3. Генерал Кобалт
    #4

    За първи път се намери човек сред обществения елит, който да изрече истината. Истината, че бившият главен прокурор Филчев е невменяем. Вярно е, че всъщност Сугарев направи това отдавна, но на базата на по-малко факти. А сега, когато всички видяха, че Филчев е един напълно луд човек, Константинов е единственият който го изрече на глас! Направил го е снощи пред Радио "Нова Европа".Какво точно е казал Константинов? Казал е, че Филчев е невинен за извършените от него деяния, тъй като няма как да отговаря

  4. Пантерата
    #3

    Не разбирам горното гласуване! За приватизация гласували БСП и..., а против ДСБ и... Ако някой разбира тази смяна на приоритетите по друг начин, освен, че гласувалите "ЗА" ще Купят Топлофикация за свой човек "ако никой не ги види"-да се обади. (Това за виждането е като в оня виц за Манго, дето отивал да си купи обувки, та брат му поръчал, ако никой не го види, да купи едни обувки и за него...)

  5. наивник
    #2

    Редно е, предприятия с монополни права и гарантирана консумация да са под контрола на държавата или общината. Така ако има печалба - всички печелим. А сега се получава нещо странно- принудени сме да ставаме клиенти и да пълним гушки на монополисти!!!Ако Топлофикация е толкова губеща, колкото я представят, то защо се намират купувачи. Ало е скрито печеливша, разбирам защо има купувачи но намирисва на прокурор. Стига с идеологемите, че частните собственици са по-добри стопани. Градските съветници и Кметът за това са избрани и да си носят отговорността!!!

  6. Вели
    #1

    НДСВ искат да продадат отново МОНОПОЛИСТ като БТК, Соф вода, Енерго София на подставени техни лица и да ни доят с десетилетия!!Не може да се приватизира монополист - това значи убийство на българските граждани! Поне се видя КОИ СА УБИЙЦИТЕ НИ!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.