Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийският университет отново води рейтинга на висшите училища

Безработицата сред висшистите е 2%, половината заемат позиции, за които не се иска диплома от ВУЗ

8 коментара
Софийският университет отново води рейтинга на висшите училища

Половината от завършилите висше образование в България продължават да работят на позиции, които не изискват диплома от университет при старта на кариерата им. Безработицата сред висшистите намалява, средната заплата, която получават в първите години след излизането от университета, се увеличава и е малко над средната за страната.

Такива тенденции очертава рейтинговата система на университетите за 2019 г. Оценката на качеството на обучение и на научната дейност, която се прави от институт "Отворено общество", беше представена в четвъртък в Министерството на образованието и науката.

Тя показва още, че отново най-високи са заплатите на завършилите ИТ специалности.

По-голям проблем с реализацията по специалността и по-голям процент продавачи излизат от университети, които се нареждат по-ниско в класацията по качество. Най-малка безработица има сред висшистите, завършили специалности, в които има търсене на кадри или пък обучението е насочено за покриване на нуждите на държавата. В това число са медицинските специалности, както и "Военно дело". Над 3% е безработицата сред завършилите търсена от кандидат-студентите специалност "Психология", както и сред тези с диплома по "Социални дейности", чиято професия е зле платена.

Софийският университет с най-много първи места

Рейтингът показва, че Софийският университет "Св. Климент Охридски" продължава да е водещото висше училище по повечето професионални направления. Той оглавява класацията в 20 от 31 професионални направления, по които обучава студенти. В последното издание на рейтинговата система най-старото и голямо висше училище в страната отново беше на първите позиции по повечето направления - 17. В сравнение с миналата година СУ измества други университети от първата позиция при 4 направления. Това са "Здравни грижи", в които през 2018 г. най-добър беше Медицинският университет в Пловдив, "Икономика", в която лидер бе Американският университет в България, "Социални дейности", по които измества Русенския университет, и "Теория и управление на образованието", в която миналата година начело беше Пловдивският университет.

Техническият университет в София има 6 първи позиции, както и миналата година. Те са по инженерните специалности, които са традиционни за това висше училище, като електротехника, електроника и автоматика, комуникационна и компютърна техника, машинно и общо инженерство и други.

 

Медицинският университет в София запазва добрите си позиции в медицинските специалности и води в направленията "Стоматология", "Фармация", "Обществено здраве". При "Медицината" първото място си поделят Медицинският университет в Пловдив и Медицинският университет в София.

Както и в предишни години, класацията показва, че по направления като "Медицина", "Фармация" и "Стоматология", които се предлагат само от няколко предимно специализирани висши училища в страната, няма голяма разлика между университетите. Тоест качеството на образованието в тях е почти еднакво, а за реализацията на пазара на труда няма голямо значение от кой точно университет е дипломата.

По три първи позиции по отделни направления тази година имат и Химико-технологичният и металургичен университет (ХТМУ), Американският университет в България и Лесотехническият университет. ХТМУ и Лесотехническият университет водят класацията по специалностите, в които са специализирани като "Химични технологии" и "Металургия" (за ХТМУ) и горско стопанство, растениевъдство и ветеринарна медицина (ЛТУ). Американският университет запазва първенството в областта на "Политическите науки", "Администрация и управление" и "Обществени комуникации и информационни технологии".

Аграрният университет в Пловдив отстъпва леко и води в 2, а не в три класации - по "Животновъдство" и по "Растителна защита".

Останалите 11 университета са начело само в по едно професионално направление, което най-често е тяхното основно.

Разликите между висшите училища на първите места обаче не са големи. По-сериозни са те между първите и последните в класациите по направления, които са по-масови и се предлагат от много висши училища. В тези случаи на опашката обикновено са университети от страната, които не са специализирани или нямат традиции в дадената специалност, както и частни колежи.

Накъде след университета

И най-новото издание на рейтинговата система показва, че макар и бавно има подобряване в реализацията на завършилите висше образование в страната. В същото време, има големи различия в средните нива на доходи, безработица и приложение на придобитото висше образование в зависимост от завършеното професионално направление и висше училище, както и в зависимост от придобитата образователно-квалификационна степен.

Данните от рейтинговата система показват, че делът на регистрираните безработни сред завършилите през последните 5 години български висши училища спада до 2.2% през 2019 година от 2.44% през миналата година и от над 4% през 2013 година.

 

Делът на завършилите, които не се осигуряват в странат спада до под 20% от над 25% през 2014 година.

Слабо се подобрява процентът на наетите висшисти, които през първите 5 години след завършването си работят на позиция, за която се изисква висше образование. Той нараства до 50.3% при 49.26% преди година и от под 46% през 2014 г. Този показател е по-добър при завършилите магистри - 60 на сто, докато при бакалаврите е под 36.

Средният осигурителен доход на завършилите също нараства, достигайки до 1297 лева през 2019 година при нива от 1151 лева през миналата година и от едва 867 лева през 2014 година. Според последните данни на НОИ средният осигурителен доход за страната е 989 лева.

 

Най-високи средни доходи имат завършилите "Информатика и компютърни науки" (2586 лева), "Математика" (2435 лева) и "Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми" (2339 лева). За поредна година най-високи доходи в страната получават завършилите "Информатика и компютърни науки" в СУ "Св. Климент Охридски".

Данните показват, че най-добре се реализират завършилите специалности като "Медицина", "Фармация", "Стоматология" и "Военно дело". При тях безработицата е под 1%, а реализацията по специалността - над 90%.

На обратния полюс са младежите с диплома по "Социални дейности" (3.5% безработица), "Психология" (3.4% безработица) и "История и археология" (3.06% безработица). За сравнение, през миналата година безработица от над 3% е отчетена сред завършилите в 9 направления, а през 2014 година - в 38.

Най-ниско остава приложението на придобитото висше образование сред завършилите "Туризъм". Едва 20 на сто от тези младежи работят по специалността си в първите 5 години след университета.

Системата мери рейтинга на 51 университета

Рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища в рамките на 52 професионални направления на основата на десетки показатели, измерващи различни аспекти на учебния процес, научната дейност, учебната среда, предлаганите социално-битови и административни услуги, престижа и регионалната значимост на висшите училища, както и реализацията на завършилите на пазара на труда. За формиране на индикаторите в стандартизираните класации в рейтинговата система за 2019 година е използвана информация от различни източници.

Целта на рейтинговата системата е да подпомага кандидат-студентите да направят информиран избор и да се ориентират в многообразието от възможности за обучение, които се предлагат от висшите училища в България. Тя се прави от консорциум "ИОО-С", съставен от Институт "Отворено общество – София" и "Сирма Солюшънс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #8
    Отговор на коментар #7

    Не се и съмнявам. Преди 3-4 години, в разговор с декан от университет в ЕС (не български), разбрах, че най-нормалното нещо в ЕС е студентите да сменят университетите си. Доколкого си спомням, до 2020 г. в ЕС се очакваше 20% от студентите да са "номади". Защо при нас нещата именно с чуждестранните студенти изостават?

  2. edin.drug
    #7
    Отговор на коментар #6

    Последните години не сме слизали от топ 1000. Критериите заради които сме толкова надолу (сравнително, разбира се) са общо взето два: реализация на завършилите университета и количество международни студенти. С разрастването на профилите на СУ в прагматична посока първият критерий е що годе покрит. Вторият е зле. Иначе като квалификационно ниво на преподаватели (в повечето факултети) и университетска база нещата стоят прилично.

  3. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #5

    Е, браво. Вече сме в ТОР 1000. Обаче го няма в материала. Според мен това е важната новина, а не боричканията на местна почва. За избирателите - то е естествено за университет, обаче се питам как стои въпроса със "столетницата" ..... Имаше май там едни реликти.....

  4. edin.drug
    #5
    Отговор на коментар #2

    Софийският университет Св. Климент Охридски е единственият в класациите и бива класиран между 751-800 място. https://www.topuniversities.com/universities/sofia-university-st-kliment-ohridski Затова пък заплатите там са практически на дъното на всички български университети - повечето по-ниски от учителските. Но Боко знае, че там няма много избиратели и затова не полага особени грижи.

  5. olele
    #4
    Отговор на коментар #3

    муняк знам какво е психология, знам че 90%ще станат най-много ейчари с тая психология за 1500лв...питам какво ги учат в училище та са заблудени да учат психология?!

  6. ivancho ivanov
    #3

    Критерият би трябвало да бъде как се реализират професионално младежите на обективния трудов пазар в ЕС! olele(#1) пита какво учат, но не знае що е психология - това е един от принципите на свободното слово, всеки има думата!

  7. Естествено
    #2

    Има международна рейтингова система. Там в първите 1000 има ли някой български ВУЗ? До скоро имаше един филиал на чужд университет,базиран в България, но естествено той не е български ВУЗ. Та? ☺

  8. olele
    #1

    още ли най-желаната спец. е психология? какво ги учат тия деца в училище?!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.