Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Соломон Паси ще реформира ОССЕ

0 коментара

Българският външен министър Соломон Паси възнамерява да осъществи реформи в председателстваната от него Организация за сигурност и сътрудничество, за да може ОССЕ да отговори по-добре на предизвикателствата на съвременния свят. Намерението си Паси лансира в писмо до министрите на външните работи на останалите 54 страни от най-голямата европейска организация за сигурност, изпратено в началото на традиционната лятна почивка на ОССЕ.

Председателят на ОССЕ смята, че реформирането е необходимо сега - 30 години след Заключителния акт от Хелзинки. В писмото Соломон Паси заявява, че е направил задълбочен анализ на декларацията, приета на 3 юли тази година от девет от 12-те държавни ръководители от Организацията на независимите държави (ОНД).

Министър Паси приветства отразения в документа голям интерес към работата на ОССЕ и смята, че е наложителен по-нататъшен обмен на мнения по поставените от държавните ръководители въпроси, включително и обсъждане на начина на работа на ОССЕ.

Председателят на ОССЕ споделя желанието за по-добър тематичен и географски баланс в ОССЕ и потвърждава отново намерението си да продължи да работи в тази насока.

Тези усилия дадоха вече резултат с подобряването на способността на държавите да се противопоставят на тероризма и да подобрят сигурността по границите, се казва в писмото. В него се отбелязва, че сърцевината на основополагащите споразумения на ОССЕ обаче, включително и зачитането на основните човешки права и свободи, трябва да остане непокътната.

Министър Паси посочва, че би приветствал една дискусия с държавите от Централна Азия и Кавказ за това, как да се възползват от засилената активност на ОССЕ и изразява надежда тези страни да се включат повече в дейността на различните органи на ОССЕ, в това число и на председателството.

Междувременно, Паси заяви пред РИА новости, че ОССЕ възнамерява да изпрати наблюдатели за президентските избори в Афганистан, предвидени за 9 октомври, независимо от факта, че Афганистан не е член на ОССЕ. Според Соломон Паси ОССЕ ще се възползва от поканата на министъра на външните работи на Афганистан Абдула Абдула и ще изпрати експерти от Бюрото на ОССЕ за демократичните институции и правата на човека.

По време на предизборната кампания и на изборите експертите от ОССЕ ще работят в тясно сътрудничество с представителите на останалите международни организации в страната като ООН, НАТО и ЕС, както и с афганистанските власти.

Като част от възможни мерки за реформиране на организацията Соломон Паси предлага в бъдеще срещите на Икономическия форум да бъдат организирани в Централна Азия, а Форумът на ОССЕ по въпросите на човешките измерения - в Южен Кавказ, като по този начин се окаже на практика икономическа подкрепа и се насърчат положителните процеси в тези региони.

В писмото, разпространено от МВнР, Паси изразява убедеността си, че днес организацията се нуждае от по-силно политическо ръководство, като се засили ролята и на генералния секретар, и на председателя, както и се активизира участието на Парламентарната асамблея на ОССЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.