Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сорос съветва ЕС да емитира "вечен" дълг

12 коментара
Джордж Сорос

ЕС трябва да емитира облигации за "вечен" дълг, за да помогне на закъсалите в кризата правителства на страните членки. Това препоръчва финансистът и филантроп Джордж Сорос в своя статия за "Проджект синдикейт", цитирана от "Дневник". Според него решението за това трябва да е първият приоритет на лидерите на ЕС, когато се съберат в четвъртък на вируалната си среща.

Сорос казва, че главницата по този дълг няма да се връща, а само ще се изплаща лихва за неопределено дълъг срок с опцията ЕС да може да ги изкупи обратно или да ги опрости. С тези средства може да се финансира Европейски фонд за възстановяване и те може да са отговор на идеята на Урсула фон дер Лайен за 1 трилион евро за борба с коронавируса.

"Разбира се, за ЕС това ще е безпрецедентно, а и сумата е огромна. Но и други правителства са използвали в миналото perpetual bonds. Най-известният пример е Великобритания, която с предлагането на консолидирани облигации (Consols) е финансирала войните си с Наполеон, както и военни облигаиции за събиране на средства за Първата световна война. Тези облигации са търгувани в Лондон чак до 2015 г., когато са окончателно изплатени. През 70-те години на XIX век американският Конгрес разрешава финансовото министерство да емитира Consols, за да консилидира вече пуснати обликации. И те са емитирани в последвалите години", припомня Сорос.

Според него в момента ЕС е изправен пред война срещу коронавируса, която се случва веднъж в живота. Той заплашва не само живота на хората, но и самото оцеляване на съюза, предупреждават Сорос.

"Ако страните членки започнат да защитават национаните си граници дори срещу други държави в съюза, това ще унищожи принципа на солидарността, върху който е изграден съюзът", казва финансистът.

Европа трябва да прибегне до необичайни мерки, за да се справи с необичайна ситуация, удряща по всички страни членки, продължава Сорос. Той смята, че този ход може да се направи без опасения, че се създава прецедент, който би оправдал емитиране на общ за ЕС дълг, след като ситуацията се нормализира.

Той изброява и няколко предимства за "вечен дълг" в сегашните обстоятелства.

Най-важното е, че тези облигации могат да мобилизират значителен финансов ресурс, но фискалната им тежест за бюджета ще е малка. ЕС няма да се налага да рефинансира при падежа им, няма да прави амортизационни плащания или да заделя средства за евентуално изплащане, а плаща само лихви.

Ако се емитират 1 трилион евро "вечни облигации" с купон от 0.5%, те биха стрували на бюджета на ЕС само 5 млрд. евро годишно. Това е под 3% от бюджета на ЕС за 2020 г.

Пазарът няма нужда да изкупи наведнъж всичките емитирани облигации за един трилион евро и пускането им може да става на части.

Емитирани от ЕС perpetual bonds биха били много привлекателни за програмите на Европейската централна банка за помощ чрез изкупуване на облигации. Понеже матуритетът на "вечния дълг" винаги е един и същ ЕЦБ няма нужда да ребалансира портфейла си.

Няма нужда ЕС да създава някакъв нов механизъм или структура за емитирането на облигациите, защото това вече е правено. Приходите трябва да отиват за инвестиции и дарения, свързани с борбата с пандемията. Европейската комисия е тази, която трябва да разпределя средствата - пряко или чрез страните членки или други институции, които пряко участват в борбата с COVID-19.

В заключение Сорос казва, че сривът, предизвикан от пандемията, би трябвало да е краткотраен, но това ще е така, ако лидерите на ЕС прибегнат до извънредни мерки за избягване дълготрайните щети за ЕС. Такъв е смисълът от фонд на ЕС за възстановяване, а финансирането му с perpetual bonds е най-лесният, бързият и с най-ниски разходи начин за създаването му, казва Сорос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. DG
    #12

    Сорос, следователно Русия. Домат, следователно Русия. Кокошка, следователно Русия. Прасе, следователно Русия. Баничка, познайте сега какво следва.

  2. lindentown
    #11

    Тарикатска работа! Аз не искам 1 трилион вечен дълг, 1 милион ми стигат. Ама искам и отрицателна лихва, ако е възможно....

  3. Real ''Mickey''
    #10

    "Това препоръчва финансистът и филантроп Джордж Сорос"(????):):) Какъв "финансист" е тоя глобален Тарикат?? Тоя един долър не е изкарал от почтен нормален бизнес(пък било то финанси)!!! Колкото е "финансист", толкова е и "филантроп". Всичкото му "филантропско" е ТЯСНО свъразано с далаверите му и извратения му мозък. Тези които му се радват на подгвурлените центове , не са по-свестни от него - просто по-дребни.

  4. DG
    #9
    Отговор на коментар #7

    Опитва се да вреди до последния си дъх, буквално.

  5. DG
    #8

    Да си дойдем на думата. Русия. Русия следва логически от всяко друго нещо.

  6. асен
    #7

    как не се намери някой да му духне свещичката на този бандит.

  7. Горскио
    #6

    За Големия нос всяко събитие е "веднъж в живота" и има универсално решение - да се вземат пари назаем, а Големият нос да прибира лихвите. Хаха, доброто на коронавируса и събитията като него е, че се случват доста често - на година-две и съответно след година-две хората забравят за тях. Все пак благодаря на Соорос, че за пореден път дава материал за размисли върху психиката на Големия нос - ка се мисли за много умен, по-умен от всички, а същевременно се прави и на глуповат - не му и минава през ум простото решение - правителствата и държавите да понамалят бюрокрацията, а съответно и разходите си, когато се налага. Хаха!

  8. Лизи Гугуткова
    #5

    ВСЯКА ПРИЛИКА НЕ Е СЛУЧАЙНА : Российский сорт Urals утром продавался по 7,5 доллара за баррель - уровня, на котором в 1998 году Россия объявила дефолт..." Руският нефт „Урал“ сутринта се продаваше за 7,5 долара за барел - нивото, на което Русия се обяви фалит през 1998г

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  10. Коментарът е изтрит в 11:53 на 22 април 2020 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.