Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Совалката Колумбия се разпадна сред пламъци минути пред приземяването си

0 коментара

Космическата совалка Колумбия се е разпадна сред пламъци над щата Тексас минути преди да се приземи във Флорида. Телевизионен запис показва това, което се предполага, че са падащи отломки, предаде Асошиейтед прес.

В Северен Тексас жители съобщиха, че са чули "силен гръм" около 9 часа сутринта местно време /14 часа по Гринуич/. Това е часът, в който бе изгубена връзката със совалката.

При инцидента са загинали седмината астронавти на борда на совалката.

Тленни останки от членове на екипажа на совалката Колумбия са намерени в поле край Хемпхил, Тексас, предаде АФП, позовавйки се на съобщение на полицията.

Следи от останки на совалката Колумбия

"Потвърждавам, че бяха намерени тленни останки от членове на екипажа на Колумбия сред отломките", заяви говорителката на местната полиция Карън Стийл, без да съобщава други подробности.

Тя повтори отправените по-рано предупреждения от силите за сигурност да не се докосват отломките от совалката. "Няколко души са приети в болница след като са ги докосвали", каза говорителката.

По думите ѝ досега са установени 70 места, на които са открити отломки от Колумбия. Малко по-рано местните телевизионни канали показаха кадри с погребална кола в поле край града и следователи около нея, уточнява АФП. Хемпхил се намира в източен Тексас, на около 50 км от Накогдочис, където бяха открити многобройни метални отломки от Колумбия.

Центърът за управление на полетите е загубил напълно връзка със совалката Колумбия около 9 ч. сутринта по време на Източното крайбрежие на САЩ.

Милт Хефлин

Проблемите на борда на совалката обаче са възникнали 7 минути преди това, съобщиха на пресконференция ръководителят на програмите за космически полети на НАСА Милт Хефлин и директорът на програмата за космическите совалки на НАСА Рон Дитмор.

Те уточниха, че неочаквано са престанали да работят температурните сенсори в хидравличната система в лявото крило на космическия кораб. След това екипажът обърнал внимание на центъра в Хюстън за падане на налягането в лявото шаси. За това свидетелства и последните реплики между Центъра за управление на полетите и командира на совалката Рик Хъзбанд.

Рон Дитмор потвърди, че при излитането на Колумбия на 16 януари от корпуса ѝ е паднала част от изолационния материал, която изглежда се е ударила в лявото крило.

Рон Дитмор

Същевременно той отбеляза, че засега няма доказателства това именно да е станало причина за катастрофата. В отговор на въпрос Дитмор заяви, че на совалките няма "черни кутии" както в авиацията, които записват всички разговори на борда и данните от приборите.

Тази роля се изпълнява от Центъра за управление на полетите, който поддържа с екипажа постоянна радиовръзка. В момента на прекъсването на връзката с Колумбия вчера, совалката се е намирала на височина 63 000 м, а скоростта ѝ е надвишавала скоростта на звука 18 пъти.

При предполагаемото взривяване на космическата совалка Колумбия, докато е навлизала в атмосферата, в Тексас е била наблюдавана ярка светлина, местни жители са чули оглушителен шум и в небето се е разстелила гъста мъгла, съобщиха пред Си Ен Ен очевидци. Излязох с жена си, сина си и моя баща и видяхме как совалката се приближава, видяхме много светлина и някой каза, че от нея падат останки и предмети.

Продължихме да гледаме и видяхме големи парчета от совалката да падат. Изглеждаше ужасно близо, но не забелязахме никакъв сблъсък, разказва жител на Кемп - на около 60 км югоизточно от Далас. Според други очевидци в небето е имало гъста мъгла.

Космическата совалка Колумбия се е разпаднала в процеса на навлизане в атмосферата, който обичайно трае около 1 час - между момента, в който тя напуска орбита, и този, в който каца на една от пистите за приземяване, съобщи АФП.

Совалката се излага за пръв път на въздействието на атмосферата на височина около 130 км, когато тя все още е на 8000 км от мястото за приземяване.

Тогава совалката се поставя под ъгъл 40 градуса спрямо хоризонтала - ориентация, която позволява на приспособленията за термична защита под корпуса да я предпазят от топлината, достигаща 1650 градуса.

НАСА изгуби контакт със совалката, когато тя се намираше на височина 60 км и летеше със скорост от 20 000 км/ч, наполовината на процеса на прекосяване на атмосферата. До приземяването на Колумбия на космодрума в Кейп Канаверал оставаше четвърт час.

Паднала на земята част от совалката Колумбия

Само двама от седемте астронавти на борда на совалката Колумбия са летели в космоса преди - командирът на совалката Рик Хасбънд и Калпана Чаула, предаде АП. 41-годишната Чаула емигрира в САЩ от Индия през 80-те години и става астронавт през 1994 г.

Останалите петима са: Уилям Маккул, Майкъл Андерсън, Дейвид Браун, Лоръл Кларк и Илан Рамон /Израел/. Заради присъствието в екипажа на първия израелски космонавт - Илан Рамон, бяха взети изключителни мерки за сигурност.

Само преди една седмица НАСА отбеляза годишнината от две други големи трагедии в космоса - взривяването на Чалънджър, при която загинаха всичките седем астронавти, и пожара на Аполо, при който на 27 януари 1967 г. загинаха трима души.

За всичките 42 години, през които в САЩ се извършват полети с космически кораби с хора на борда, досега никога не е имало инциденти по време на спускане към Земята или приземяване.

Американската космическа агенция НАСА започна официално разследване за причините за разпадането на космическата совалка Колумбия, съобщи Рон Дитмор, директор на програмата за космическите совалки на НАСА.

По думите му все още не може да се каже какво е предизвикало разрушаването на Колумбия, при което загинаха всичките седем астронавти на борда, предаде Ройтерс. НАСА спира всички полети на совалки до изясняване на причините, а графикът за бъдещи мисии остава неопределен, каза Дитмор.

Дитмор съобщи, че НАСА е получила първите индикации за възникването на някакъв проблем по-малко от половин час преди времето, определено за приземяването на Колумбия със загубата на важни данни, предаде Ройтерс.

"Не можем все още да скажем какви е причината за загубата на Колумбия", заяви Рон Дитмор. "Ще работим по върху данните по 24 часа в денонощието", допълни той. Дитмор каза още, че не е получил "никаква истинска информация за отломките или състоянието на тленните останки на членовете на екипажа".

Руската космическа агенция Росавиокосмос споделя мнението на НАСА, че причината за аварията на космическата совалка Колумбия не е могла да бъде терористичен акт, съобщава ИТАР-ТАСС. Ако се съди по траекторията на падане на отломките, аварията се дължи на естествено разрушаване на конструкцията, заяви официалният представител на Росиавиокосмос Вячеслав Михайличенко.

Той допълни, че ако причината беше взрив, отломките щяха да се разпръснат на различни страни. Специалистите смятат, че в конкретния случай вероятно става дума за конструктивно остаряване на метала, от който е направен корпусът на совалката, която е на 22 години, или загуба на част от обшивката на кораба.

При старта на совалката на 17 януари имаше техническа неизправност и е възможно тя да е станала причина за днешната катастрофа. От совалката тогава се отдели един от елементите на термоизолацията и той може да се е ударил в резервоара.

Европейски експерти не изключват възможността отделилият се елемент да е предизвикал ефекта на доминото в защитната броня на космическия кораб по време на днешното приближаване на совалката към Земята.

Инцидентът със совалката Колумбия може да се дължи на грешка при ъгъла на навлизане в атмосферата, каза днес италианският космонавт Умберто Гуидони, цитиран от АНСА и АФП. Твърде рано е да се говори за точните причини за инцидента, но забелязаното в небето над Тексас позволява да се предполага, че Колумбия се е разпаднала на поне 3 части поради грешка при определяне на ъгъла на навлизане в атмосферата, смята Гуидони.

Според германския експерт по астронавтика Хайнц-Херман Кьоле, цитиран от АФП, причината за изчезването на космическата совалка Колумбия вероятно е отказ на нейната система за защита срещу прегряване. Разпространените от Си Ен Ен кадри ме карат да предполагам това, каза Кьоле пред германската телевизия Ен Те Фау.

Двадесет минути преди приземяването си совалката трябваше да премине от скорост 8 км/сек на около 300 м/сек. Това е най-опасният момент от връщането на Земята поради високата температура, която предизвиква рязкото забавяне на скоростта, обясни германският специалист, който е работил 10 години в САЩ.

Френският астронавт от Европейската космическа агенция Жан-Франсоа Клервоа днес каза, че загуба на контрола може да е причината за катастрофата на совалката Колумбия, предаде АФП.

Совалката изисква изключително умело пилотиране, като контрола върху управлението лесно може да бъде изгубен по различни причини - от загуба на хидравлична мощност до подаване на погрешна команда от компютъра в определен момент, когато совалката започва да навлиза в плътните слоеве на атмосферата, смята Клервоа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.