Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

S&P отново предупреди за банковия надзор в България

До три месеца Сметната палата трябва да внесе в НС одита си за надзора на БНБ

4 коментара
S&P отново предупреди за банковия надзор в България

Сметната палата ще направи одит на банковия надзор в БНБ за последните три години, решиха единодушно депутатите в сряда. Предложението на Реформаторския блок (РБ) за такъв одит бе мотивирано с фалита на КТБ.

Срокът на одита ще е три месеца и докладът на Сметната палата трябва бъде внесен в Народното събрание на 31 август.

Мина една година от казуса "КТБ" и няма никаква проверка в БНБ и в банковия надзор, а ако не проверим банковия надзор, остава рискът потенциално това нещо да се случи отново, предупреди Мартин Димитров от РБ.

Според него Сметната палата трябва да направи детайлна проверка в БНБ и да стане ясно дали в случая с КТБ става въпрос за човешки грешки, или за системни проблеми.

Междувременно рейтинговата агенция Standard & Poor's посочва в анализ за състоянието и перспективите на финансовия сектор в Централна и Източна Европа, че представянето на банковия сектор в България през 2015 г. ще е в пряка зависимост от институционалния капацитет на държавата, включително и банковия надзор, да оказва подкрепа за справяне с продължаваща икономическа стагнация и евентуални рискове, свързани с банките майки от Гърция.

Според анализа на S&P, цитиран от сайта на "Капитал", кредитният риск в българската икономика е "много висок", а в изоставането от реформите, влияещи върху представянето на банковия сектор, страната е поставена наравно с Хърватия, която е с още по-нисък рейтинг.

През декември агенцията понижи суверенния рейтинг на България до спекултивен клас (junk) заради влошаването на показателите във финансовата система след случая с Корпоративна търговска банка (КТБ) и оказването на безпрецедентна държавна подкрепа за сектора. Другите две световни агенции Moody's и Fitch не последваха S&P в свалянето на рейтинга, което помогна на страната да продължи да се финансира изгодно от международните финансови пазари.

Според анализа на S&P, публикуван във вторник, най-големите трудности за банковия сектор в страната произтичат от слабия икономически растеж и от институционалната немощ на държавата, в това число на регулатора. "Слабото корпоративно управление и връзкарството доведоха до значителни по размер изтегляния на средства и ликвиден натиск при две от водещите банки в страната", се посочва в изследването. Обръща се внимание и върху безпрецедентна държавна подкрепа, достигнала 3.5% от брутния вътрешен продукт на страната за 2014 г.

Според рейтинговата агенция стагниращото банково кредитиране и високото ниво на необслужвани заеми са ключов проблем за сектора в България. S&P предупреждава за потенциално проблемни активи, които могат да излязат наяве около фалита на КТБ и ликвидната криза на Първа инвестиционна банка (ПИБ) и които могат да влошат допълнително активите в системата. Вероятно се визира, че вследствие на проблемите през 2016 г. банковият сектор предстои да премине през пълна оценка на активите и стрес тестове, които може да разкрият капиталови дупки и в други инвестиции.

През февруари анализ за ситуацията в банковия сектор в страната направи и Европейската комисия (ЕК). Поставяйки България в групата на държавите с прекомерни дисбаланси, което е стъпка преди пристъпването към корективни мерки и санкции, тогава комисията обърна внимание върху липсата на качествен банков надзор, довел до кризата с КТБ.

Като цяло от Standard & Poor's смятат, че състоянието на банките в Централна и Източна Европа се подобрява.

Както съобщи БНБ във вторник, прессъобщението ѝ за състоянието на банковата система през първото тримесечие, което обикновено излиза в последния работен ден на април, ще се забави. Има нови срокове в единния отчетен календар за банките в Европейския съюз и че това е причината, поради която данните за България няма да се публикуват както досега, посочват от БНБ и уточняват, че обобщените резултати от представянето на сектора към 31 март ще излязат чак на 15 май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #4

    Ако чакате нешо свястно от разградското комунистче Прокопиев - просто забравете. Той беше този, който с изцъклени очи обикаляше телевизиите и настояваше КТБ да фалира. Вероятно има огромен личен интерес от това, но нали е свързан с БКП и носи руска фамилия - никой не го закача...

  2. Oanis
    #3

    "Комисията обърна внимание в/у липсата на качествен банков надзор, довел до кризата в КТБ". Това трябва да се използва от тези които ще заведат дела в Люксембург. Акционери, вложители, кредитори, изобщо всички пострадали и ограбени по вина на държавните органи.

  3. join_alex
    #2

    Капитал очевидно са превели анализа така както им изнася...искат да видят страната унизена или какво

  4. Milev
    #1

    А дотогава Искров ще си вее байрака. Нали до месец го сменяха?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.