Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спад в раждаемостта в богатите страни, бейби бум при другите

2 коментара
Спад в раждаемостта в богатите страни, бейби бум при другите

Световната раждаемост е намаляла наполовина от 1950 година, като са налице големи различия според жизнения стандарт в отделните страни, се посочва в публикувано в петък проучване на Института за метрология и здравна оценка във Вашингтон (IHME), цитирано от Франс прес.

В проучването, публикувано в медицинското списание "Лансит", се съобщава, че общият брой на децата, които се падат на една жена в света, е намалял от 4,7 през 1950 година до 2,4 в момента.

Деветдесет и една страни, разположени основно в Европа и на американския континент, нямат достатъчно раждания, за да запазят сегашния брой на населението си.

Ситуацията в Африка и Азия е различна - ражданията там се увеличават, според проучването на института, финансиран от фондация Бил и Мелинда Гейтс.

Кипър е най-малко "плодовитата" нация на земята с по едно раждане средно на жена, сочат данните на института. Точно обратното е в сила за жените в Мали, Чад и Афганистан, които средно раждат по 6 бебета, а в Нигерия дори 7.

Според авторите на проучването сред социалноикономическите фактори, които обясняват това неравенство, особено важна роля играе образованието.

Обикновено увеличението на населението в развиващите се страни е придружено с подобряване на жизнения им стандарт, освен ако не са засегнати от войни или други бедствия, посочва Али Мокдад от Института за метрология и здравна оценка. В крайна сметка това може да повлияе на броя на ражданията.

"Колкото повече се подобрява икономиката на тези страни, толкова по-вероятно е да спадне раждаемостта им", уточнява Мокдад.

Продължителността на човешкия живот се е увеличила от 1950 година от 48 на 71 години средно за мъжете и от 53 до 76 години средно за жените по света.

По-продължителният живот води и до по-специфични здравни проблеми - сърдечносъдовите заболявания са основната причина за смъртността по света, се посочва в проучването на Института за метрология и здравна оценка във Вашингтон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Така излиза, че сме едни от най-богатите !

  2. Преслав
    #1

    Че то и в БГ има бейби бум, но само сред ромите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.