Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малко оптимизъм на демографския фронт

5 коментара
Снимка: Архив

От десетилетие демографските новини за България са почти изключително негативни – населението се стопява бързо, естественият прираст се влошава, а Covid-19 доведе до рязко повишаване на смъртността. Някои индикатори обаче дават повод за преосмисляне на поне част от общата демографска динамика, и дори за лек оптимизъм.

Днес се спираме върху плодовитостта, която отбелязва значително подобрение през 2022 г. и дори се приближава до коефициента си на заместване.

Определението на тоталния коефициент на плодовитост e "средният брой деца (момчета и момичета), които би родила една жена през целия си фертилен период (от 15 до 49 години) съобразно повъзрастовата плодовитост през отчетната година". Най-често се приема, че заместване има когато коефициентът достигне поне 2.1 – с други думи, когато средностатистическата жена има средно 2.1 деца. В средносрочен план това означава задържане на населението и демографска стабилност, а всяка по-висока стойност води до постепенно повишаване.

Плодовитостта в България се регистрира повече от век, като постига своя исторически пик в периода по време и след Първата световна война – около 5.5 деца на една жена. Следващите видими пикове са веднага след Втората световна война (около 3.5-4 деца) и през 70-те години на ХХ век, когато за последен път страната е над "заместването" от 2.1 деца.

Обратно, абсолютното дъно е достигнато в годините на най-дълбока икономическа криза в края на 90-те години – едва 1.1 деца. Оттогава насам се наблюдава лек ръст до 1.6 деца в началото на глобалната финансова криза, и до 1.78 деца през 2022 г., което е и най-високата стойност от началото на демократичната история на страната насам.

Съдейки по динамиката, повече от очевидно е кои са факторите, които предопределят динамиката на плодовитостта. В началото на ХХ век икономическата трансформация от аграрна към индустриална икономика води до бърз спад, последван от задържане през периода на Народна република България. По-краткосрочните движения обаче са свързани с много резките промени на средата – периодът след двете световни войни носи оптимизъм, обратно – стопанските шокове и висока несигурност след разпада на социалистическия строй и в хода на двете икономически кризи водят със себе си значителни влошавания. По същия начин, впрочем, може да бъде интерпретирано и задържането на плодовитостта в хода на пандемията от Covid-19. Съответно периодът от началото на миналото десетилетие се характеризира с постепенно подобрение, а първата година след пандемията – с подобрение със средно 0.2 деца, сред по-резките в представения исторически преглед.

Погледът към коефициента на плодовитост на отделните области разкрива значителни различия между отделните части на страната, като три области – Сливен (2.57), Ямбол (2.35) и Ловеч (2.11) – са над стойността на заместване. Най-ниските стойности на индикатора пък са в Смолян (1.33) и столицата (1.51).

Подобрението спрямо десетилетие по-рано обаче е повсеместно – няма нито една област, в която се наблюдава спад, а при повечето ръстът е от порядъка на 0.2-0.3 пункта в рамките на десетилетието. Все пак има видим контраст между областите в Северна и Южна България, като в повечето северни области подобрението е значително по-бавно.

На този етап – единично бързо повишение в рамките на една година – няма как да твърдим, че има трайно подобрение в плодовитостта и пряко обвързаната с нея раждаемост в страната. Въпреки това обаче историческата динамика ясно насочва към факторите, които влияят благотворно – повишаването на предвидимостта, премахването на екзистенциалните заплахи и общото подобряване на макроикономическата и социалната среда. С други думи, залагането на демографски цели следва да си полага цели и в тези посоки, които са далеч по-ефективни от данъчните отстъпки и преференциалните жилищни кредити.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #5

    Е, аман! mediapool отново задминахте вестник "Работническо дело"! Благодарение на грижите на Партията и Правителството, жизненото равнище на народа ..., раждаемостта ..., благосъстоянието ... +++ НО какво ли се учудвам? В тази редакция сте "Комунист до комуниста, мила моя майно льо, маоист до маоиста". Вижте само кой ви е кандидатът за кмет на столицата! +++ Та казвате, че през 70-те години при Бай Тошо "плодовитостта" била 2.1? Аз съм израстнал в центъра на голям български град, през 60-те и 70-те години. От над 15 семейства с деца на нашата улица, само едно семейство имаше 2 деца. Всички останали имаха само по 1 дете. Имаше и няколко бездетни майки.

  2. Ainalani Moanakiwa
    #4
    Отговор на коментар #2

    Не.

  3. Honest John
    #3

    "Сливен (2.57), Ямбол (2.35) и Ловеч (2.11)". Там има най-много от небесно-зелените българи.

  4. eks
    #2

    Дали всичко се дължи на циганите?

  5. Ianko74
    #1

    Нещо за етническия състав на новородените да каже авторът, моля.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.