Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Спаси София": ГЕРБ не може да е част от управлението, а само част от работата за София

Ако ГЕРБ влезе в управлението на София, "Спаси София" ще мине в опозиция, казва общинският съветник Гергин Борисов

14 коментара
Гергин Борисов

Има напредък при преговорите за решаването на кризата в Столичния общински съвет (СОС), но той все още не е задоволителен. Това каза в интервю за Mediapool общинският съветник от "Спаси София" Гергин Борисов.

Вече повече от два месеца общинските съветници не могат да изберат председател на съвета и това блокира работата му по същество. Следващото заседание по темата е на 25 януари. Според Гергин Борисов, ако решението за отблокиране на съвета, минава през връщане на ГЕРБ в управлението на града, "Спаси София" ще премине в опозиция.

Г-н Борисов, Столичната община публикува за обсъждане бюджета за 2024 г. Залагате ли през него реформи, които да се случат тази година?

Финансовата политика на общината тази година е да се поправят вече допуснатите грешки и пропуски, за да има добра основа, от която да тръгнем да надграждаме в следващите години.

Кои са пропуските и грешките?

Много проекти са забавени през годините. През последните 10 години няма капиталова програма на общината, която да е изпълнена в цялост. Капиталовата програма за 2024 г. е реалистична. В нея няма обекти, които да обещаем, за да произведем новина, а в крайна сметка да не изпълним. Заложени са инвестиции, които знаем, че могат да се случат тази година.

Затова ли капиталовата програма като абсолютна сума е по-малка от тази за миналата година?

Не само. Имаме с около 180 млн. лева по-малко европейско финансиране, защото досегашните проекти приключиха, а новите още не са започнали. Въпреки всичко в капиталовата програма има значително увеличение на някои пера. Например бюджетът за отчуждаване е увеличен с 3 млн. лева до около 13 млн. лева. С 41% са увеличени средствата за детски градини и ясли, ремонт на училища.

Приоритет е да решим проблема с местата в детските градини и яслите. Знаете, че недостигът е почти 11 000 места. В новата капиталова програма са заложени проекти, осигуряващи 3200 места.

3200 нови места за 2024 г. или общо при приключването на всички проекти?

Става въпрос за капацитета на всички проекти. Някои ще бъдат достроени през тази година, други тепърва ще се проектират, трети ще започнат да се строят през 2024 г. Фокусът в капиталовата програма тази година е увеличаване на средствата за детски градини и училища, без да се налагат нови заеми или вдигане на данъците. Продължават инвестициите в транспорта. Заложили сме много повече пари за проектиране, за да можем да изработим проектите, които от години само фигурират в капиталовата програма, но няма никаква готовност дори да започнат. Това също е един от големите проблеми, които заварихме.

В капиталовата програма отново присъства транспортният тунел при НДК и изместване на трамвайното трасе на бул. “Ген. Скобелев”. Ще започне ли въобще работата по него тази година?

Ще се започне с проектиране, тъй като трябва да има стабилно решение, което да не ощетява хората, които вече над 12 години спорят с общината за временното трамвайно трасе. Нужен е проект, който нито да е компромис с живущите, нито с трамваите, превозващи стотици хиляди софиянци.

Прави впечатление, че собствените приходи в бюджета са по-малко в сравнение с тези за 2023 г. Защо?

Фокусът е реалистичност - да не обещаваме повече от това, което можем да постигнем със съществуващата структура на общината, която тепърва ще трябва да реформираме. Бюджетът е консервативен, но все пак амбициозен.

Държавата отпусна 100 млн. лева за проекти на Столичната община. Включени ли са те в капиталовата програма?

Не. Държавата ги осигури като допълнителни средства за проекти, с които да се гарантира, че инвестициите през тази година наистина ще са с фокус върху кварталите. Такива са проектирането на 20 квартални паркинга, нови буферни паркинги, ремонтът на трамвайното трасе по бул. "Александър Стамболийски" и т.н..

Какво се случва с ремонтите в центъра? Тези проекти трябваше да са приключили най-късно до края на 2023 г., а по ул. "6 септември" още се работи.

Те трябваше да са приключили доста преди това. Тези проекти са показателни за начина, по който се е работило при модела ГЕРБ . Това е едно от нещата, които трябва да променим. Такива големи обекти с такива големи бюджети, трябва да се приключват навреме и с гарантирано качество.

Как ще се промени това, след като на следващи търгове вероятно ще се явяват същите тези фирми и е много вероятно и да спечелят?

Тук вече идва ролята на инвеститорския контрол. Това е едно от нещата, които до момента отсъстваха. Освен това е нужно да се изгради капацитет за адекватна подготовка на заданията за обществените поръчки. А не да са така обтекаеми, че фирмата изпълнител да си прави, каквото си иска.

Когато си правиш банята вкъщи, обикновено имаш добра подготовка и следиш какво се случва при изпълнението. Не казваш "Искам баня" и каквото получиш - това е, нали? Капацитетът за подготовка на проекти трябва да се развие.

Очаквате ли кметът да бъде бламиран за приемането на бюджета?

Искрено се надявам, че това няма да се случи. Заради това направихме среща с всички общински съветници - за да се запознаят с акцентите в проектобюджета, да го обсъдим предварително, но някои колеги решиха да я превърнат в арена за политически престрелки. Колкото администрацията, толкова и общинският съвет участват в изработването на бюджета. Общинските съветници като представители на софиянци трябва да сме активни в съставянето му, а не когато процесът приключи, да критикуваме без предложения за промяна или да одобряваме безкритично.

Тази година нямаше време да се активират адекватни процеси за изработването на бюджета от самото начало на работата върху него. Той се подготвя по принцип от септември, а мандатът започна ноември. За следващата година съставянето на бюджета ще е по-отворена процедура, в която ще са ангажирани всички политически групи.

Един добре написан бюджет се приема, ако всички политически групи видят приоритетите си, отразени в него. При предходното управление това не се случваше. Занапред бюджетът ще е продукт на общата работа на всички политически групи. Това е зрелият подход, когато работиш за хората.

Ако сега постъпят предложения от другите групи, които смятате за добри, бихте и ги приели?

Добрата идея е добра, независимо кой е авторът ѝ.

Как ще се разпределят тези 5 млн. лева граждански бюджет?

През обществени консултации в районите. Идеята е това да са проекти от хората за хората. Няма проблем да се работи и по многогодишни проекти.

Очаквате ли на 25 януари да има вече избран председател на Столичния общински съвет?

Отложихме заседанието от 11 януари точно защото напредък по преговорите имаше и той беше видян от всички участващи. Но той все още не е задоволителен.

Единственото, което се разбра от преговорите след 11 януари, е, че ротационното председателство отпада като вариант.

Колегите от другите групи също осъзнават колко голям проблем е това, че общинският съвет не работи. Но явно това не е достатъчно да ги мотивира да се включат активно в преговорите за намиране на решение, за да има истински прогрес.

Има разбиране и съгласие, когато говорим за приоритети, как ще се реализират политиките и проектите, заради които сме избрани. Когато обаче ние кажем, че трябва да конкретизираме изговореното в писмена форма, за да е ясно какви са поетите ангажименти, за да имаме ясна формула, гарантираща без значение дали за 6 месеца, или повече, как именно тези приоритети и политики ще се изпълняват, започва едно чупене на пръсти, една несигурност, едно нежелание да се поемат конкретни ангажименти.

Иначе пред медиите всички говорят какви приоритети имат, колко е важно да заработи съвета.

Имаме усещането, че групите, които досега не са участвали в 18-годишното управление, от което София излезе, не се чувстват уверени да излязат от ролята си на опозиция. Ако има група в общинския съвет, която е търсила изход от кризата, това е тази на ПП-ДБ и "Спаси София".

Предложихме за председател Борис Бонев, който е общинският съветник с най-много преференции, откакто те въобще съществуват в България. Той има близо 25 000 лични преференции. Не го харесаха.

След това не предложихме кандидат, за да ги оставим те да предложат и да изберат. Не избраха.

Те предлагаха, но вие не гласувахте. Как да стане, ако вие не гласувате?

Всички казват "Отговорност е на другите да си намерят мнозинство". Ние се отдръпнахме, за да се види дали има друго мнозинство, което не гравитира около нас. Не се намери такова.

Третото решение, което предложихме, беше доайенът на СОС - инж. Грети Стефанова да поеме председателството, защото това е един обективен критерий, по който да бъде избрана тя. И това не се прие. Сега предложихме ротационен принцип. Излезли сме вече с няколко потенциални решения.

Очевидно останалите партии искат друго. Ето например БСП казват "Ние имаме кандидатура - Диана Тонова, като трябва да работи СОС да гласуват останалите за нея".

Да си осигурят мнозинство тогава.

Ако не сте съгласни с това, излиза, че искате решението да дойде от вас, председателят да бъде предложен от вас?

Не. Ние предложихме ротационно председателство, както е и в парламента. Коалициите вече са мръсна дума и затова идва следващият вариант - ротационно председателство. Не може да кажеш "Ние си имаме кандидат, гласувайте за него". Отговорността съветът да заработи е споделена между всички ни, предвид, че софиянци решиха никой в общинския съвет да няма самостоятелно мнозинство.

Дори и да се реши проблемът с председателя, идват следващи решения, които изискват отново мнозинство. Както каза кметът Васил Терзиев това няма как да стане без ГЕРБ или БСП или и без двете групи.

Заради това искаме по време на преговорите с останалите групи да се поемат ясни ангажименти за реформите, които ще правим. Сравнихме програмите, с които партиите са влезли в общинския съвет, за да видим къде са допирните ни точки и да стъпим на тях. Ако някои се притесняват да ги обсъждаме, защото партийната централа няма да е щастлива заради това, че си седнал на масата за преговорите, защо въобще идват на тези преговори?

Значи партийните централи спират общинските съветници от това да участват в общо управление?

Ние нямаме избор. Затова сме избрани. В момента всички само губим от това, че общинският съвет е блокиран. Най-вече губим време. С всеки ден несвършената работа се трупа и няма да имаме технологичното време да я придвижим - от това страда администрацията, от това страдат и гражданите.

Има ли неразбирателство във вашата група за това кой е по-желаният партньор - БСП или ГЕРБ?

В нашата група няма неразбирателство за това кое е важно. Важно е София да получи това, за което гласува - преосмисляне на взаимоотношенията община-граждани. Заради това на балотаж отидоха Васил Терзиев и Ваня Григорова - те това предложиха на София. София това избра. Не избра още от същото.

А кой е по-желаният партньор?

Тук не става дума за това кой е по-желан. Ние поехме ясен ангажимент да разградим модела ГЕРБ. Няма как да разграждаш модел, идентифициран с една партия, с нея рамо до рамо.

Това не изключва ли ГЕРБ като желан партньор?

Това изключва възможността ГЕРБ да участват в управлението, но не изключва възможността те да са част от работата за София. В крайна сметка това е работата на политиците - да работят за избирателите си, а не да правят циркове за пред камерите.

Какво означава да са част от работата за София? Голяма част от решенията на общинския съвет са технически, нужни са, за да може администрацията да работи, не са дискусионни, не определят политики и така или иначе се гласуват от всички. Въпросът е с чии гласове ще се приемат решенията, които променят начина на управление и биха променили града.

Ние от "Спаси София" имаме политическа и морална отговорност да не участваме в управление, ако то включва ГЕРБ.

А ако се стигне до такова развитие?

Ако се тръгне към реинтеграция на ГЕРБ в управлението на София, единственият избор на "Спаси София" е да не участва в това управление и да премине в опозиция. Макар в Банкя много да се иска подобен сценарий, нашата групата общински съветници на ПП-ДБ и "Спаси София" сме единодушни, че подобно нещо няма да се случи.

Как си обяснявате това, че ГЕРБ ту са готови на срещи, ту не идват? И защо ту са поканени, ту не?

На колегите от ГЕРБ много им се иска "да се разберем". Но цената на това разбирателство е хаосът, който са ни оставили, да бъде потулен. Да остане modus operandi на Столична община. Това е недопустимо.

Аз съм градски активист от 2010 г. Половината ми живот е минал в градски активизъм за София. Откакто съм общински съветник, имам доста по-лесен достъп до институциите. Мога да кажа, че досега не е имало система в общината, в която да се вгледам, и да не заваря абсолютен хаос. Хаос не само от липсата на управленски процеси.

На проектантското звено на общината, например, са му изтекли лицензите за проектантския софтуер, с който си върши работата. Рискувано е целият град да остане без проектанти, защото никой не им е дал бюджет да си купят лицензи за софтуера. Това е опасен хаос, който не е стечение на обстоятелствата, а е произведен от предходното управление.

"Спаси София" като организация и партия, чийто генезис е любовта и грижата към София, няма как да "прости" всички да ги наречем - грешки, на ГЕРБ. Иначе всяка добра идея, която идва от ГЕРБ, както преди, така и занапред, ще бъде подкрепена. Защото добрата идея е добра идея.

Транспортът е една от силните теми на "Спаси София". Предвиждате ли реформа на градския транспорт - сливане на дружества, промяна на начина, по който се определят маршрутите?

Въпросът е много голям. Реформа в сектора задължително трябва да има. Сега той е много обременен, много недолюбван. Не можем да си кривим душите и да кажем, че през годините не е имало увеличение на доходите на служителите. Колегите от ГЕРБ няколко пъти увеличиха заплатите през предходния мандат. Това обаче не е единственият начин да се борим с проблемите с недостига на водачи. А недостигът на шофьори е причината да има толкова много часове извънреден труд и основната причина те да протестират.

Увеличение на доходите, без да се обърне внимание на условията на труд, на метода на работа, на управленския капацитет и на транспортната политика на София, няма как да реши трайно проблемите. Колкото и да ти е висока заплатата, ако условията ти на труд са потресаващи, в един момент ще си тръгнеш.

Затова пред синдикатите, с които се срещнахме, поехме ангажимент да работим за подобряване на условията на труд. Системите, по които се определят смените, начинът, по който се определят нарядите, пресичане на дерибейщината в някои гаражи, където отдавна текат "вендети" срещу неудобни служители, липсата на тоалетни, на места за почивка. В депата е кошмар и разруха. Тези проблеми ще трябва да бъдат решени. А това струва пари и трябва да бъде финансирано от общината. Увеличението на доходите е само половината от формулата за успех. Очакваме от синдикатите да са наш партньор при решаването на тези проблеми, тъй като те са запознати най-добре с това откъде произлизат те.

Планирате ли структурни промени в транспорта?

"Спаси София" е заявявала, че ЦГМ трябва да бъде реформиран, а дружествата трябва да бъдат слети в един транспортен оператор. Това е сложен и дългогодишен процес.
По отношение на трафика, който също е част от лошите условия на труд, имаме амбиция да променим изцяло транспортната парадигма в София. "Спаси София" винаги е била радетел за повече градски транспорт. С колегата Симеон Ставрев внесохме доклад за изграждането на единен транспортен модел, от който да дойдат данните за това накъде пътуват хората, какви са им транспортните нужди и как да бъдат адресирани, за да може София най-накрая да изработи обективна нова генерална транспортна схема, която да ни позволи градският транспорт да е конкурентен на автомобилите и дори да стане по-предпочитан.

Това ще облекчи трафика и съответно ще подобри условията на работа на шофьорите от публичния транспорт. В краткосрочен план предвиждаме повече бус ленти и отделяне на трамвайни трасета, за да направим скоростта на пътуване по-висока.

Смятате ли да правите промени в ръководствата на транспортните дружества, ако и когато общинският съвет заработи?

Някои от тях са с изтекли мандати, на други изтичат, така че смяна на ръководствата задължително ще има. Амбицията ни е за ръководители на тези дружества да се изберат компетентни хора, способни да защитят и успешно изпълнят концепция за изграждането на управленските процеси, които досега са липсвали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #14
    Отговор на коментар #5

    Иди на ху# руски боклук!

  2. rusonefil
    #13
    Отговор на коментар #8

    Дрън дрън. Чети повече.

  3. rusonefil
    #12

    Кой си ти бе, бойкикев боклук да определяш кой бил част от управлението? Гласоподавателите са определили кой е част от управлението!

  4. Honest John
    #11
    Отговор на коментар #4

    А, моля, моля. Кому меда нему и жилото. Отрочето се напъвА да е кмет, сега да си бере гайлето.

  5. kr2132
    #10

    Вие сте много по-големи боклуци от ГЕРБ .!.

  6. Антон
    #9

    Горкото Буци, що му трябваше 18 год. да храни ОПГ-то с общински пари; овълчиха се и скоро няма да мирясат. Дължи им обещаното. На другите пък, още Ванга им го каза: Ке дойде време МОЧО ке стане на чакъл. Ама и те са обещали на пасолството.

  7. Bлaдo
    #8

    ...а с това, че дори не смеят и да предложат хЕхЕмян за ... баш-СОС..., гЭрб гузно признават, че и за кмет не е ставал... ;-) ... хем никак даже...

  8. полк. Дрангов
    #7

    Абе Медиапул, пак сте лепнали 2 снимки на циганина Бонев ако че интервюто е с Георги Борисов!...Абе вземете си го в редакцията да си го гледате всеки ден!

  9. Bлaдo
    #6

    nльxa продължава да мастурбира, лижейки фотката на дачков :-))) ... ... Извратенящината е в това, че го влече да го прави (nльxa - онанирането) пред други хора - като ... парков показвач... :-))) ... ... ... А темата все пак е за това как в София (СОС) гЭрб (както и другаде) не са част от решението, а са си все част от проблема...

  10. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Лобистите „Манатос и Манатос“ организират визита на Денков във Вашингтон през февруари Автор: Гласове 23 Яну 2024 58 1 Лобистите „Манатос и Манатос“ организират в началото на февруари визита на министър-председателя Николай Денков във Вашингтон, научи "Гласове" от отлично информирани източници във външно министерство. За първи път в историята на българската дипломация, наетата от политическа партия „Продължаваме промяната“ лобистка компания, планира посещение на български премиер в чужбина.

    В

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.