Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СПИН процесът в Либия е отложен за 13 юни

5 коментара
СПИН процесът в Либия е отложен за 13 юни

Процесът срещу българските медицински сестри в Либия се отлага за 13 юни, а обвиняемите остават в затвора. Това стана ясно в четвъртък, когато съдът в Триполи не даде ход на новото дело срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в умишлено заразяване с вируса на СПИН на над 400 либийски деца в педиатричната болница в Бенгази.

На 6 май 2004 г. Наказателният съд на Либия ги осъди на смърт. На 25 декември 2005 г. Върховният касационен съд на Либия уважи жалбите им срещу решението и върна делото на предишна инстанция заради допуснати процесуални нарушения.

Заседанието започна в 11 ч. българско време и продължи около 50 минути. Петте медицински сестри присъстваха лично, поставени зад решетка. Макар че не беше получил призовка, на заседанието дойде и освободеният през 2004 г. д-р Здравко Георгиев, за да не бъде даден повод на съда да използва неявяването му като мотив за отлагане на делото.

Апелативният съдия обаче постави въпроса за пълномощните на двамата български адвокати – на Хари Харалампиев и Георги Гатев, които имат пълномощно да представляват българските медицински сестри пред Върховния съд на Либия, но не и пред Апелативния съд на Триполи. Това е малка пречка, която ще бъде изчистена за следващото съдебно заседание, коментираха българските защитници.

До 13 юни адвокатите на семействата на заразените либийски деца ще трябва да представят актуализиран списък на гражданските ишци по делото срещу медиците и палестинския лекар.

Защитата поиска от съда промяна в мярката за неотклонение на петте медицински сестри и палестинския лекар, която в момента е “задържане под стража” и настоя те да бъдат пуснати под гаранция. Срещу това възрази прокурорът и адвокатите на засегнатите семейства, поради което искането беше отхвърлено.

Съдията попита специално петте сестри дали имат някакви проблеми и оплаквания от условията в затвора “Джудейда”, а те поискаха единствено възможност за осигуряване на спешна медицинска помощ, включително и в нощни часове, ако това се наложи при спешни случаи.

Посланици на редица европейски държави, както и френският адвокат от международната правозащитна организация “Адвокати без граници” Емануел Алтит присъстваха в съдебната зала.

Една от българските медицински сестри, Валентина Сиропуло, поиска да бъде представлявана от освен от либийския защитник Осман Бизанти и от тримата български защитници Хари Харалампиев, Пламен Ялнъзов, Георги Гатев, и от френски адвокат. Съдията по делото заяви, че процедурата по неговото конституиране по делото е в ход, но все още не е приключила.

Петте медицински сестри не бяха оптимистично настроени след делото, но изразиха надежда за бързо приключване на процеса.

Много обещания сме чували, коментираха те прогнозите, че до септември ще се върнат в България. Не взимам това насериозно, заяви Кристияна Вълчева. Никой не може да предвижда какво ще реши съдът и кога, смятат сестрите.

Първото заседание по новото дело по СПИН процеса в Либия на практика оправда предварителните опасения, че процесът може да се отложи. Преди ден стана ясно, че възможен повод за това може да е липсата на договор между палестинския лекар Ашраф ал Хаджудж и досегашния му адвокат Тухами Туми.

Българският зам.-министърът на външните работи Феим Чаушев обаче заяви преди началото на съдебното заседание в четвъртък, че няма индикации, че делото ще бъде отложено заради процесуални пречки. Той допълни пред журналисти, че българската страна е направила всичко възможно палестинският лекар да има защита.

Либия посъветва Соломон Паси да види какво е “пряка народна демокрация”

Либийският министър на информацията заяви в четвъртък, че Соломон Паси трябва "да се запознае отново с това какво представлява пряката народна демокрация в Либия" и изрази надежда, че бившият външен министър на България ще има възможност "лично и като парламентарист" да я оцени "правилно и разумно".

още 

Практически ход на делото не е даден, обясни пред БНР адвокат Хари Харалампиев след заседанието. 

Адвокат Бизанти обаче беше доволен. По думите му заседанието е преминало в много добра атмосфера и е свършен минимумът от работа за първото дело.

В същото време бившият адвокат на българските медици в Либия Владимир Шейтанов прогнозира пред радио "Нова Европа", че има възможност да се появят нови обвинения и срещу нови лица във връзка със СПИН-делото в Джамахирията. Повод за този негов коментар е изчитането днес в съда на пълния списък на обвинените, в който фигурират не само петте български медицински сестри и палестинския лекар, а повече от сто души, сред които още двама български медици. Според адвокат Владимир Шейтанов така се разширява обвинителното поле, както по брой на обвиняемите, така и по възможност от поява на нови обвинения..

Това е нов процес, в който ще има нов обвинителен акт, а в него ще бъдат формулирани тези, подкрепени с факти и обстоятелства, които няма защо да си мислим, че ще отгатнем сега, допълни Шейтанов.. Той поясни, че имената на обвиняемите и на засегнатите от тази съдебна процедура са набъбнали от 30-ина при първия процес, когато той е бил защитник на българите, до над 100 в момента.

Според Владимир Шейтанов днес е станало ясно, че септември не е реалистичен срок за завършване на процеса. В коментар на политическите прогнози за скорошно приключване на делото, Шейтанов акцентира върху това, че този съдебен процес освен политически има и юридически компонент. Който базира своите прогнози само на политическия елемент, без да познава делото процесуално, неминуемо рискува да сгреши, заяви юристът.

Час преди съдебното заседание пред Апелативния съд в Триполи започнаха спречквания между протестиращи роднини на заразените деца и органите на реда. Причина за леките сблъсъци е станал журналист на чуждестранна медия.

Роднините, дошли в автобуси от Бенгази, за пръв път се държаха сравнително по- спокойно и не се стигна до ексцесии, както е ставало при предишни съдебни заседания.

Европейският съюз миналата година създаде фонд с надежда да се постигне финансово споразумение със семействата на починалите и заразените с HIV деца. Всички опити до този момент обаче не са дали явен резултат, отбелязва ББС в кореспонденция от Триполи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Читателка
    #6

    Mediаpool, съжалявам, но нимото ви пада все повече. Вижте другите електронни издания! Не може след години следене на този процес журналист да напише, че Нася Ненова е съпруга на Здравко Георгиев. Просто не може!

  2. Васил Левски
    #4

    Искам да изкажа възмущението си от българските власти които седем години уж правят някаква тиха дипломация а живота на тези български медици в Либия е повече от кошмар.Какво още искат либийците,какво още не са доизяснили за 7 години??!!Ако сме слаба държава то поне по настойчиво да потърсим помощ от САЩ или Великобритания за някакъв натиск.Бази им разрешихме,провеждаме им интересите в България редно е да помогнат.Или те само искат да вземат а не да дават.Седем години либийците ни разиграват като

  3. Некомпетентен
    #3

    Що за адвокати, които не са си пълномощните пред съответния съд?!

  4. Наблюдател
    #2

    Преди време ви помолих едно нещо. По памет:"Ако все още има капка българско чувство във вас,ако все още не е угаснало напълно естественото ви чувство за самосъхранение,спрете да предавате на ДС сведения, които могат да бъдат използвани от чужда държава срещу националната ни независимост. Защото всичко ценно което предавате на ДС, моментално по сателит отива в Анкара, в централата на МИТ (Турското разузнаване)След гласуването на БСП в полза на Турция, с което не се признава арменския геноцид (признат и от САЩ !!!) какво още трябва да се случи, за да разберете простата истина че ДС е под ПЪЛНИЯ КОНТРОЛ НА ТУРСКОТО РАЗУЗНАВАНЕ!!!!!

  5. Osman Ali
    #1

    Armenski genocid prez kriv makaron. Ne stava vupros za Armenicite ami za tija kurvari koyto nemogat da vuzpriemat che Turcia specheli voynata i ritna vsichki pedali Armenci, Gurci, UK, FR, IT i drugi varavi vun 1919-1923. Mustafa Kemal Pasha Binler Yasa!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.