Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спор Василев - Дикме за Булгартабак

0 коментара

В индиректен спор влязоха днес вицепремиерът Василев и земеделският министър Дикме за приватизацията на Булгартабак. Василев оцени като много добра постигнатата цена за холдинга. Дикме заяви, че не е доволен от офертите.

След заседание на парламентарната група на НДСВ, посветено специално на сделката, Николай Василев оцени постигнатата цена за тютюневия холдинг като много добра и се мотивира с изчисления. Той припомни, че освен цената от 110 млн.евро за 80% от холдинга, класираната на първо място оферта предвижда и покриването на задължения към бюджета от 38,5 млн. евро. Оценката на консултанта "Кредитанщалт" била за 206 - 263 млн.лв. или 103 -132 млн. евро за 100% от холдинга.

Няколко часа по-късно в кулоарите на парламента Мехмед Дикме каза пред журналистите, че не е доволен от подадените оферти. В петък той ще внесе в Агенцията за приватизация доклад с препоръки по конкурса за продажбата на Булгартабак. Земеделският министър се притеснявал от неизяснената сортова структура на тютюните, които кандидат-купувачите обещават да изкупуват. Освен това според него инвестициите, които предлагат кандидатите, трябва да бъдат определени не само по години, но и по предназначение. Земеделският министър щял да иска отговор на тези въпроси от подалите оферти кандидати.

Започват ли натиск хората на Доган за ново наддаване за холдинга?

Не е важно кой ще купи холдинга, а каква стратегия за инвестиции и разширяване на пазара ще има, зяви в неделя лидерът на ДПС Ахмед Доган след заседанието на Центарлния съвет на партията. "Който и да е купувач, без да има партньорство с нас, няма да има реални крачки", посочи в присъщия си стил Доган. От гледна точка на днешните развития може да се смята, че ДПС вече започна офанзивата по налагането на нов фаворит в наддаването за Булгартабак, като се имат пред вид и предварително изразените резерви на ДПС към кандидатурата на Дойчебанк.

От днешния коментар на вицепремиера Василев личеше, че не е привърженик на ново наддаване за холдинга. Официално това поискаха с писма до Агенцията за приватизация класираните на последните две места кандидати - “Тобако холдинг” и “Росбулгартабак”. Миналата седмица Майкъл Чорни също заяви публично желанието на “Метатабак”(втори в класацията) да подобри офертата си и изрази надежда, че ще има възможност за това. Само кандидатът с най- добра оферта - подкрепяният от Дойче банк консорциум между “Табако кепитъл партнърс” и “Клар Инис”, не е поискал ново наддаване.

Пред журналистите вицепремиерът Николай Василев заяви, че при всички разговори с кандидатите ги е приканвал да дадат възможно най-високата цена в окончателните си оферти. Василев каза, че участниците са били поставени при равни условия и всички са били наясно с процедурите.

В изявленията на министър Мехмед Дикме обаче пролича точно обратната позиция, която съвпада до голяма степен с исканията на руските кандидати ( зад два от тях - “Метатабак” и “Тобако холдинг” стои Чорни, а зад “Росбулгартабак” стои Кремъл и най-вече бившият руски търговски представител у нас А. Семерньов). Двете основания, изтъкнати днес от Мехмед Дикме – тютюните и инвестициите, странно се припокриват точно с тези параметри на офертите, по които подкрепяният от Дойче банк кандидат излиза с едни гърди напред пред играча на Чорни. Цената, която дават двата консорциума за тютюневия холдинг, е една и съща. “Табако кепитъл партнърс” и “Клар инис” обаче обещават повече инвестиции от “Метатабак”, както и по-голямо количество изкупуван тютюн в края на задължителния по договор 5-годишен период.

Изтъкнатите от земеделския министър доводи звучат още по-странно заради факта, че ДПС успя да се наложи и постави тютюна като основен и решаващ критерий при продажбата на Булгартабак. Освен че количествата изкупуван тютюн носят най-много точки на кандидат-купувачите на холдинга, в приватизационния договор са записани и ред санкции и наказания, включително и разваляне на договора, ако те нарушат обещанията си.

Агенцията за приватизация изчаква

Днес Агенцията за приватизация обяви за получените две писма от “Тобако холдинг” и “Росбулгартабак” с предложение за подобряване на офертите. Двете писма ще бъдат разгледани внимателно, но те нямат процедурна стойност и не са основание агенцията да открие процедура за подобрение на параметрите във вече подадените оферти на четиримата кандидати. В съобщението всъщност не се казва има ли намерение агенцията или не да иска подобряване на офертите.

От агенцията припомнят, че подобряване на офертите може да се поиска при две условия. Първото е ако финансовите параметри на Булгартабак са се подобрили след датата на извършване на пълен правен анализ. Второто условие е самата агенция да прецени, че финансовите параметри на всички подадени оферти са неудовлетворителни.

От ведомството на Апостол Апостолов съобщават, че все още се прави анализ на четирите оферти. АП възнамерявала да поиска от всички кандидат-купувачи доуточнения по формалните изисквания за участие в процедурата.

Ставало дума за отстраняване на неясноти, които обаче не трябва да водят до изменение на основните параметри - количество изкупуван тютюн, цена, инвестиции и трудова заетост, определящи класирането на вече подадените оферти.

От АП съобщават също, че вече са предоставили офертите и на междуведомствената работна група, оглавявана от вицепремиерът Николай Василев.

В съобщението на агенцията се казва, че стремежът за медийна изява на кандидат-купувачите показва силното им желание за придобиване на 80% от капитала на “Булгартабак холдинг”, но по никакъв начин не може да бъде коментирано от страна на държавните институции.

Пред журналисти днес вицепремиерът Василев прогнозира, че до края на август очаква да бъде подписан договорът за продажбата на “Булгартабак холдинг”. Според него е възможно след приватизацията някои от дъщерните дружества да бъдат преобразувани в центрове на дистрибуция.

Вицепремиерът каза още , че за първи път чува цена от 370 млн.щ.долара за Булгартабак, за която напоследък говорели някои представители на бившето правителство. Според него холдингът не е имал международен одит за 2000 г., на който се позовават представителите на ОДС. Направения през тази година отчет по международните стандарти за 2000 г. показвал загуба на нетно ниво от 150 млн.лв. и на оперативно ниво от 255 млн.лв. Според Василев, по време на управлението на предишното правителство той е разговарял с потенциални купувачи, които са оценявали дружеството на 70 млн.щ.долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.