Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорът за контрола върху офсетните програми остава тлеещ

1 коментар

Въпреки декларираното съгласие и нарастващо доверие между партиите в управляващата коалиция, на срещата си в сряда лидерите на БСП, НДСВ и ДПС не постигнаха компромис по въпроса чие министерство да контролира  офсетните програми за модернизацията на армията.

Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган не намериха решение и на въпроса за задължителното участие на държавата в разработването на златни находища, за което настоява министърът на екологията от ДПС Джевдет Чакъров и което доведе до остри протести на чужди инвеститори, получили вече концесии върху такива находища.

По повод офсетните програми министър-председателят и лидер на БСП Сергей Станишев заяви обтекаемо, че има общо разбиране и добра воля от страна на всички партии в коалицията, че този процес е важен не само за армията, но и за страната като цяло. По думите му няма непреодолими противоречия в сключването на офсетни сделки.

Така и не стана ясно обаче как ще бъде преодолян спорът между министъра на отбраната Веселин Близнаков (НДСВ) и министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров (БСП).

Подобни сделки имат много аспекти, както и икономически и политически знаци и последици, каза премиерът.

Ябълката на раздора са предложенията на министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров за промени в Наредбата за условията и реда за възлагане на специалните обществени поръчки. Те предвиждат да се създаде Междуведомствен съвет за специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение. Председател на съвета трябва да е министър Овчаров, който да контролира директния и индиректния офсет не само за нуждите на армията.

Срещу това обаче възразява Веселин Близнаков, защото новосъздаденият орган ще ограничи правомощията му при вземане на важни решения за армията, обясниха от пресцентъра на Министерството на отбраната.

Поради липсата на политическо съгласие по темата от дневния ред на правителственото заседание в четвъртък е отпаднала точката, предвиждаща одобрение на предложеното от Овчаров.

Така в битката временно повежда Близнаков, запазвайки статуквото за неопределено време. Вероятно това ще е така докато се намери компромис за исканите от Овчаров промени.

Министърът настоява той да решава кои от предварително предложените от пет ведомства специални обществени поръчки с компенсаторно споразумение да бъдат одобрявани от кабинета. Воденият от Овчаров съвет ще одобрява параметрите на всеки офсет и ще следи за изпълнението му, предвиждат оспорваните от Близнаков промени.

Според тях икономическият министър ще прави анализ за възможностите за компенсации в офсета, които се предвижда да се вдигнат от 80 на сто от стойността на специалната поръчка до 100 процента от договорената сума.

Това означава, че същата сума на договора трябва да се даде от изпълнителя за допълнителни инвестиции под формата на обучение, оборудване, доставки и услуги или съпътстващи производства. Така Овчаров ще решава в кои сектори ще отиват допълнителните инвестиции и е съвсем резонно да се смята, че те ще се насочат към енергийни проекти.

Финансовият министър пък ще преценява възможността за финансиране на специалната обществена поръчка, а външният министър ще дава становище за международните аспекти за офсета. Така на военния министър се пада ролята на редови член на съвета.

Трябвало време за позиция по златните концесии

Управляващата коалиция ще има позиция по въпроса за участие на държавата в златните находища след обективен анализ на икономическите параметри, на въздействието върху околната среда и на юридическите аспекти на концесията, която функционира до момента. Така коментира Станишев позицията на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров държавата да има участие в разработването на тези находища.

За да се стигне до такова решение, трябва време, “за да сме напълно наясно с всички страни на този въпрос и да бъдем убедителни пред българското обществено мнение, че се водим от икономическия интерес на България”, допълни премиерът. По думите му е важно и да аргументираме държавната позиция чуждестранните инвеститори, че в България има предсказуем  инвестиционен климат и се спазват принципите на правовата държава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. the father of the offset
    #1

    Za sazalenie az sam ideologa na ofseta v BULGARIA. Sas sazalenie triabva da kaza che ne sme dorasli za tozi mehanizam na kompesatorni sdelki. Mnogo nesta triabva da se promeniat, nai veche nachina na mislene. Problema vaobste ne e v tova koi ste bade nai otgore na hranitelnata veriga.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.