Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според икономисти Федералният резерв на САЩ УФР ще вдига лихвите агресивно

1 коментар
Според икономисти Федералният резерв на САЩ УФР ще вдига лихвите агресивно

Управлението за федерален резерв (УФР) вероятно ще вдигне основните лихви с половин пункт през май и юни в опит да овладее галопиращата инфлация, смятат интервюирани от Ройтерс икономисти. Според тях вероятността от рецесия в САЩ догодина е около 40 процента.

УФР трябва да действа бързо, за да държи цените под контрол, като има предвид ниските нива на безработица, рекордната инфлация и растежа на глобалните цени на суровините, посочват още икономистите.

Проучването е проведено в периода 4-8 април сред 102 експерти и те прогнозират двукратно повишаване на лихвите, за пръв път от 1994 г., до 1,25-1,50 процентни пункта към юни.

Според 85 от запитаните УФР ще повиши лихвите с 50 базисни пункта през май, а според 56 ще ги вдигне допълнително с още толкова и през юни.

Икономистите очакват през втората половина на годината УФР да забави темпа на повишаване на основния лихвен процент до четвърт пункт на тримесечие и така 2022 г. да приключи с 2-2,25 процента основна лихва, което би било с около половин процент над предишното проучване отпреди месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Политиката на ФЕД се определя на всеки 6 седмици, като внимателно се претеглят различни данни. При всяка промяна се предлага горна и долна граница на лихвения процент, като ефективната лихва се определя от банките. Всяка корекция се прави с цел ускоряване или забавяне на икономическия растеж. Икономическата активност се основава на кредитите, които фирмите взимат. Когато се повиши лихвеният процент, се взимат по-малко кредити. И обратното - когато се намали. Очакваният ефект обикновено идва след 6 - 12 месеца. Така ФЕД осигурява оздравяване, плавен преход на икономиката в малки стъпки, в които няма агресивен подход.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.