Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според инвеститори Гърция се нуждае спешно от помощ, ЕЦБ е против

2 коментара

Гърция трябва спешно да потърси финансова помощ от ЕС и МВФ, за да спаси финансите си, предупредиха инвеститори в петък. Причина за това е загубата на доверие от страна на инвеститорите на облигационните пазари тази седмица, което повиши разходите по финансиране на бюджетния ѝ дефицит.

Засега плановете на Атина за справяне със ситуацията са чрез задействания пакет от бюджетния ограничения и заемане на финансиране от международните пазари.

В момента обаче все повече анализатори и участници на пазара смятат, че е време за незабавна финансова помощ от страна на МВФ или преструктуриране на дълга.

Последните реакции на пазара означават, че външна намеса може би е непредотвратима и може да се случи много скоро, тъй като ситуацията е неудържима, посочват икономистите от банка "Ю Би Ес" (UBS), цитирани от агенция Блумбърг. Според банката тази интервенция може да се случи още през уикенда.

Миналия месец лидерите на ЕС се споразумяха за механизъм, по който да бъде оказана финансова помощ на Атина, но липсата на детайли и бавният темп на реализация, през което време ситуацията с Гърция се влошава, означава, участието на МВФ е неизбежно, се казва в съобщение на "Ю Би Ес" към инвеститорите, публикувана късно в четвъртък.

В петък пазарите отбелязаха леко възстановяване в резултат на спекулациите, че Гърция може скоро да получи финансиране.

Същевременно президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише обяви, че предстоящ банкрут на Гърция е невъзможен.

Въпросът с предстоящ банкрут на Гърция въобще не подлежи на обсъждане "в светлината на решенията, взети от гръцкото правителство за съкращаване на публичния дълг и декларациите, дадени от страните и правителствата в еврозоната", коментира той в интервю пред италианския вестник "Соле 24 оре" в петък.

Гърция все още не е стигнала до момента, в който да има нужда от достъп до спасителния механизъм, каза Трише.

Финансовият министър на Гърция Георгиус Папаконстантину заяви в петък, че страната няма да иска активиране на спасителния план.

Пазарите обаче все още вярват, че потенциално задействане на финансовия механизъм е възможно още в началото на другата седмица.

Ройтерс припомня, че ЕЦБ първоначално се противопоставяше на спасителен план за Атина, включващ МВФ, но сега демонстрира положително отношение, казвайки, че това е "добро и постижимо решение".

МВФ вероятно ще наложи допълнителни ограничения на гръцкото правителство, което ще доведе до задълбочаване на рецесията и свиване на икономиката с около 5 процента през тази година и между 10 и 15 процента през следващите две години, се казва в доклада.

Тревогите около потенциалния недостиг на ликвидност в гръцкия частен банков сектор предизвикаха усилени продажби на гръцки дълг в четвъртък. Предишния ден четирите водещи гръцки банки ("Националната банка на Гърция", "Алфабанк", "Юробанк" и "Пиреос") поискаха от правителството и централната банка на страната да се възползват от гаранциите на държавата, за да заемат пари от Европейската централна банка (ЕЦБ).

Извънредното финансиране е нужно, за да може Атина да покрие плащания по облигациите си и да рефинансира дълга си. През следващите два месеца са ѝ нужни 20 млрд.евро.

В интервю пред италиански медии Жан-Клод Трише коментира още, че Италия не е в същата ситуация като Гърция и демонстрира въздържаност в сегашния труден период.

Италия е в състояние да удържи своя публичен дефицит тази година, газа Трише.

ЕЦП насърчава страната да изпълнява стриктно програмата си за възстановяване.

Той изтъкна, че в страните, които искат да се присъединят към еврозоната, е необходимо да има ясно споразумение между различните партии. "Не е възможно да влизаш и излизаш от еврозоната, все едно, че се качваш и слизаш от автобус", допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bezkompromisen
    #3

    СОЧЕХА БВП НА ГЪРЦИЯ И НИ ОБЯСНЯВАХА КОЛКО БОГАТА И СИЛНА ИКОНОМИКА ИМАЛИ....КАТО ФИНАНСИРАШ БВП СЪС ЗАЕМИ, ПОСЛЕ ТРЯБВА ДА ГИ ВРЪЩАШ И СЕ ПОЛУЧАВА... ЦИТИРАМ:"...и свиване на икономиката с около 5 процента през тази година и между 10 и 15 процента през следващите две години, се казва в доклада".РАЗБИРАЧИ МНОГО

  2. Специалист
    #1

    да обясни защо бърза при това финансово положение на България,правителството да продължи да действа за влизането на България в Еврозоната и приравняването ни към единната валута?С това свое искане той пак ще подведе Б.Б. и тежко ни на нас българите!!!!Разкритият сега бюджетен дифицит на България от преди две години много нопомня на гръцките лъжи и измами на Евросъюза.Примерът на Гърция е много показателен и Б.Б. правилно се е усетил този път накъде пак го тласка Иван Костов.,за да го компрометира.Впрочем

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.