Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според личните лекари "отвързването" на пациентите от тях ще доведе до лутане и несигурност

Джипитата са против премахването на капитационното плащане: Това не е студен резерв, а изработени средства за непредвидени прегледи

3 коментара
Според личните лекари "отвързването" на пациентите от тях ще доведе до лутане и несигурност

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари не приема идеите за реформа в статута им, лансирани от управляващата партия "Продължаваме промяната". Предлаганите идеи включват "отвързването" на пациента от задължението да посещава точно определен общопрактикуващ лекар и освобождаването му да ползва услугите на различни специалисти по обща медицина след внедряването на пълното електронно пациентско досие. Също така се предлага по-тясно обвързване на доходите на личните лекари с броя на извършените прегледи и премахване на капитационната форма на заплащане за брой записани пациенти в листата.

Според джипитата, обаче, тези промени не адресират сериозните проблеми в първичната медицинска помощ и в същото време рушат връзката лекар-пациент.

Те са отворени за дискусии как системата да се подобри и имат разработени конкретни предложения.

Сериозните проблеми, които трябва да намерят решение според личните лекари, са застаряването на професията, липсата на желаещи да обслужват трудно достъпни и отдалечени райони, немалкия брой здравнонеосигурени хора и непосилния административния товар.

Е-здравеопазването не заменя познаването на пациента

От сдружението посочват, че отношенията личен лекар- пациент са дългогодишни и дори електронното здравеопазване, не може да замени натрупаните с години наблюдения върху медицинската история на човек.

"Ние не просто се познаваме с нашите пациенти, а както казва народът "знаем се" и за добро и за зло. Не отричаме ползата от електронното досие и положихме много усилия за въвеждане на дигитализацията в нашата работа. Да, електронният запис би могъл да подпомогне с информация, но не заменя това "знаем се". Досието не говори, не се оплаква и едва ли 20 годишна история на болестта може да бъде прочетена за 1 минута. А дали въобще може да се прочете историята на изстраданото? Или е нужно да познаваш човека?", се казва в позицията им.

Що е то капитация и студен резерв ли е тя?

Джипитата не са съгласни и с отнемането на капитационното заплащане. За тази година то се предвижда да бъде 42% от бюджета за личните лекари. Всяка година личните лекари извършват над 30 млн. прегледа. Едната част от тях са прогнозируеми като брой и с фиксирана цена: профилактичните прегледи, диспансерните пргеледи, поставянето на ваксини. Другата и по-голяма част от около 20 млн. прегледа са всички останали непредвидени посещения на пациентите по какъвто и да е проблем и техният брой няма как да се знае предварително.

Тези 20 млн. прегледа се покриват от тези 42% капитационно заплащане, което е по-малко от половината бюджет за личните лекари. Или по 8.15 лева на преглед, ако бъдат утвърдени предложените стойности на капитационното заплащане за 2022г. и ако са същия брой. В случай, че са повече, средната разпределена сума за всеки преглед ще е по-малка.

Според личните лекари е очевидно, че капитационното заплащане не са дарени пари или "студен резерв", както ги определи председателят на парламентарната здравна комисия Антон Тонев – автор на идеите за реформа в първичната помощ.

"Това не е "чиста печалба", която влиза джоба на личните лекари, а изработени от нас финансови средства и то на цена, която едва ли може да се определи като адекватна стойност за лекарски преглед, която би трябвало да осигури издръжката на практиката и възнаграждението на нашите сътрудници", коментират джипитата. "При съществуващото капитационно заплащане няма определена предварително цена на първичния медицински преглед, но ако се направи, то би следвало да е в пъти по- голямо от сега заплащаното при увеличено потребление", смятат те.

Руши се връзката лекар-пациент

Според тях предлаганата от управляващите концепция разрушава дългосрочните отношения лекар-пациент и ги превръща в моментни и лишени от ангажираност. Освен това се компрометира пациент-ориентирания, холистичен подход и се създават условия за лутане и несигурност на пациента.

"Защо? За да спести малко чакане пред кабинета на лекаря? Да спести бюджет? Премахва се почти половината от осигуреното финансиране на първичната помощ с обещания за повишаване на приходите, които веднъж се определят като недостатъчни, после като много добри, а капитационното плащане като незаслужено. По какъв механизъм и как ще се случи? Как се гарантира сигурността на лекаря, респективно на пациентите?"- са част от въпросите, които лекарите поставят. Според тях декларираната свобода за посещаване на различни лекари безспорно би довела до активиране на т.нар. свръхпотребление, което ще доведе до свръхразходване на средства, от това - до налагане на ограничения за брой прегледи на пациентите.

Предложения

От сдружението припомнят, че имат подготвени предложения за подобряване на системата като например да се даде повече клинична свобода чрез разширяване на възможностите за диагностика и лечение, намаляване на бумащината, обмислено и добре планирано надграждане и развитие на дейностите по профилактика, диспансерно наблюдение, ваксинопрофилактика; възможности за гарантиран годишен отпуск и заместване при боледуване и др. "Но за да се случи това, всички институции на държавата следва да преосмислят промяна в подхода към съсловието, който да бъде предимно подкрепящ с ясното съзнание, че осигуряването на сгради и най-модерна техника се обезсмисля, ако ги няма знаещите и мотивирани медицински специалисти, които да им дадат живот в полза на обществото", посочват те.

"Готови сме да участваме в обсъждания по всички важни, свързани с дейността ни въпроси с всеки, независимо от властова позиция или партийна принадлежност. Очакваме структурирани и обосновани мотиви, ясни решения, основани на анализ на очакваните преки краткосрочни и дългосрочни резултати за общественото здраве и здравето на медицинското съсловие, които гарантират устойчиво бъдеще на системата на здравеопазване и осигуряване в България", допълват от сдружението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BlueWater
    #3
    Отговор на коментар #1

    Много глупав пример, защото ваксина против ковид-19 може да се постави на много места, РЗИ, медицински центрове, и т.н. Целта на тази "реформа" е да се дават много по-малко пари на личните лекари. Пациентите само ще загубят, защото ще чакат повече дни, седмици и месеци за преглед. Много от дейностите на личните лекари не се заплащат от касата.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  3. Десен бесен
    #1

    Много си е добра реформата. Ако попаднеш на някой личен лекар, който го е страх да те ваксинира против КОВИД, защо трябва да чакаш шест месеца за да го ритнеш в дирника? Някои взимат пациентите за крепостни селяни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.