Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според новия председател на борда на "Булгаргаз" има как да се оптимизира газовият микс

Освободеният директор: В последните месеци ръководството е подложено на огромен натиск

8 коментара
Иван Топчийски

Много важно е да се оптимизира и миксът, който се предлага като ценово предложение към регулатора, използвайки количествата в газовото хранилище, доставките на азерски газ и доставките от "Газпром".

Това коментира в неделя новият председател на Съвета на директорите на "Булгаргаз" Иван Топчийски в ефира на бТВ, като уточни, че вписването на новото ръководство още не е факт и то не е влязло в ролята си.

Според него има вариант да се повиши количеството на азерския газ, дори и при липсата на газовата връзка с Гърция. Има варианти да се оптимизира чрез получаване на газ на различни точки, обясни той.

Дори да приемем, че количествата са такива, каквито са, използването на различните количества при формиране на крайната цена също може да направи една голяма разлика за крайния потребител, смята Топчийски.

Той каза, че не е наясно с резултатите от проверката в дружеството. Наясно съм с това, че има факти и обстоятелства, които навеждат принципала и министъра да смятат, че цената на газа в момента не е оптимална и че би трябвало да се потърси промяна, за да може за един такъв обществено значим проблем да се търси решение, коментира Топчийски.

Първата задача, която ще имаме, е да преценим дали тези предложения, които са взимани в компанията, са прекалено консервативни, дали са прекалено агресивни и дали могат да бъдат по-балансирани, допълни той.

Топчийски каза, че е разбрал за предложението да оглави "Булгаргаз" преди три дни, като поканата била заради неговата финансова експертиза в одиторска фирма. Той посочи, че е одитирал "Булгаргаз" в периода 2005 - 2008 г., както и други дружества в енергетиката. Заедно с екипа, който се създава като съвет на директорите, ще разделим отговорностите в трите сектора, които са важни за "Булгаргаз", а именно финансите, търговията и правната част, обясни председателят на новия борд на дружеството.

Според него конфликтът между НАТО и Русия внася допълнителен елемент на комплексност в предстоящите разговори с "Газпром" за новия договор за газа. Първата задача ще бъде да видим текущото състояние на дружеството, паралелно обаче ще се стиковат стратегическите стъпки, заедно с Министерството на енергетиката и с премиера, допълни той.

Освободеният директор: В последните месеци ръководството е подложено на огромен натиск

В последните няколко месеца ръководството на "Булгаргаз" е подложено на огромен натиск, не се подбират средства, с които "се мачка" компанията и ръководството. Това коментира свободеният изпълнител директор на "Булгаргаз" Николай Павлов пред бТВ, който се включи от дома си, тъй като е под карантина заради заболяване от COVID-19.

Той посочи, че е научил в петък вечерта от медиите за отстраняването на борда. "Но не това е най-важното, важното е, че ставаме свидетели как се погазва Законът за публичните предприятия и лекотата, с която се прави, е наистина изумителна", коментира Павлов.

Той посочи, че в решението на Българския енергиен холдин не се съдържат абсолютно никакви мотиви. Всички членове на Съвета на директорите на "Булгаргаз", които сме още действащи, сме избрани с конкурс през юли 2021 г. и всички са с изключително солидна професионална визитка, каза Павлов. Той отбеляза, че дружеството е в отлично финансово състояние.

На въпрос дали нарочно са забавени доставките на азерския газ, Павлов коментира, че газовата връзка с Гърция не се строи от "Булгаргаз". Тъй като не е изграден газопроводът, трябва да се молим на азерите да доставят на друг газопровод, отдалечен на 300 км, и на договорна цена, за което нямат никакво задължение. И въпреки всичко ние успяхме да ги склоним да доставят някакви количества, каквито те се съгласяват, на друг газопровод на договорната цена, посочи отстраненият директор на "Булгаргаз".

Той каза, че в доклада от проверката на "Булгаргаз" е имало несъстоятелни констатации и в момента подготвят да публикуват на сайта на дружеството коментарите по проверката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Асенов Стоянов
    #8
    Отговор на коментар #6

    Да , виждам, че защитаваш с всички сили първото ни място в цената на газа! Ти си знаеш защо. А цитираните цифри са от руски енергиен експерт - и аз четох статията. Толкова е гадно, че служейки на Русия, нямате против България да страда от нея.

  2. Stefan
    #7

    Топчийски е компетентен и се надявам, че е относително независим от разните лобита. Това с микса само отлага неизбежното и ще направи покачването по-плавно. Вярно е обаче, че азерски газ може да се доставя и от други точки освен все още строящият се интерконектор. Срещу известно оскъпяване, разбира се.

  3. Подпоручик Рандев
    #6
    Отговор на коментар #4

    И конкретно, колко плаща България за какво количество и от къде, колко плащат околните ни държави за същото, колко плащат Великите Западни Сили, колко Азиатските Гиганти? Това е Един Абзац, винаги може да се добавя накрая или в началото, една табличка, една картинка, иначе някой други неща общи приказки се преповтарят и потретват.... И сега след като се замислих, забелязах, че навсякъде из всички Новинарски Източници, Новините за Цените на Газа и по Всички Останали Газови и Енергийни Новости с които

  4. Подпоручик Рандев
    #5
    Отговор на коментар #4

    Не успях да хвана много неща от коментарът ви, но едно нещо ми направи голямо впечатление, числата, единствено във вашият коментар се споменават конкретни числа, това са цени, акуратни ли са? Ако бяхте изобразили тези цени по ясно, конкретно и кратко, щеше да е полезно като информация. Сега като се замисля, всичките тези статии за Газа, Булгаргаза, Цените на Енергията, почти никога не се споменават просто и разбираемо конкретни цени, а основно много общи приказки, бля бля бля това, дрън дрън дрън

  5. Борно
    #4

    Руски Енергийен експерт обяснява кой какво плаща за руския газ: Сега минималната цена, $170 за хиляда кубически метра, се плаща от Сърбия, Беларус, Армения. Когато Армения не можеше да плаща за газ, тя плащаше със своите активи, така че „Газпром“ притежава цялата газова индустрия и разпределителната система там и по същество доставя газ за себе си. Китайците плащат, разбира се, 170 долара, те имат такива условия с „Газпром“, така че „Силата на Сибир“ никога няма да бъде печеливша. В Германия има различни консуматори на газ, там в същия момент беше от 230 до 270 долара. Но например в България 510 долара, има специални отношения с фирма Булгаргаз“.

  6. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #3
  7. Антон
    #2

    Топчийски, Топчийски... Утре отиваш на работа, пиеш едно кафе, поливаш фикуса и чукаш на вратата на Рашков. След "да", влизаш и му казваш да нагъне Петкова за "онзи договор", където пише кой, от петимата акционери в Шах Дениз, се е опънал на конектора, доставката и т.н. а Петкова е въздъхнала с облекчение. Защото няма начин да е Газпром, ама никакъв....

  8. Любо от Далеч
    #1

    Идеята може и да е добра, но за истинска промяна трябжа по-евтин газ - от друг източник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.