Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според Паси САЩ били сменили позицията си за Ирак

0 коментара

Българският външен министър Соломон Паси съобщи, че Съединените щати са възприели нова позиция за Ирак. В интервю за БНР Паси заяви, че е “изключително щастлив, че Съединените щати възприеха една нова позиция, която малцина анализатори предугаждаха, а именно те избраха позицията на съюз със световната общност. Това е наистина начинът, по който една държава може да се прояви като световен лидер, когато тя действа заедно със световната общност, а не отделено от нея”, обясни Паси.

В речта си пред Общото събрание на ООН в четвъртък президентът Буш заяви, че ще е неизбежно да бъдат предприети действия срещу Ирак, освен ако ООН не възприеме твърд подход и не накара Багдад да се разоръжи.

“Много се радвам, че изолационистките тенденции не надделяха във Вашингтон”, продължи днес с оценките си Соломон Паси. По думите му, в речта си пред Общото събрание на ООН, президентът Буш е споменал 33 пъти Съвета за сигурност или ООН. Освен това отбелязал и “завръщането на Съединените щати към системата на обединените нации чрез връщането обратно в ЮНЕСКО, организация, която 18 години вече Съединените щати бяха напуснали, и смятам, че това е една изключително позитивна тенденция”.

По този начин и световната общност може да откликне на Съединените щати и оттука въпросът за Ирак да бъде прехвърлен от едностранно решение към общо решение вътре в рамките на Съвета за сигурност, каза Соломон Паси. Той даде да се разбере, че тази промяна в позицията на САЩ е станала благодарение на “общите ни усилия”. Особено ние като европейци имаме особено основание да се гордеем с това развитие, каза Паси. По думите му, “пропастта, която като че ли започваше да се отваря между Съединените щати и Европа, се стесни, тя се запълни и позициите на тези два гиганта се сближиха, което смятам, че е много добре изобщо за развитието на човечеството”.

Чакаме Ирак 12 дни или 12 седмици

Днес в интервю за телевизия Си Ен Ен Соломон Паси каза, че Съветът за сигурност би чакал Ирак да изпълни исканията на международната общност още 12 дни или 12 седмици, но не не и още 12 години.

На въпрос на водещата Ралица Василева относно срока, който Съветът сигурност би дал на Ирак в евентуална нова своя резолюция, българският министър каза, че сме чакали 12 години Саддам Хюсеин да изпълни досегашните 16 резолюции на Съвета. "Затова трябва да дадем поне още един шанс на мира. Затова можем да чакаме още 12 дни или 12 седмици, но не и 12 години", подчерта Паси.

Според държавния секретар на САЩ Колин Пауъл, работата по новите резолюции трябва да завърши в рамките на "няколко седмици, не месеци", като на Саддам Хюсеин трябва да се даде кратък срок за подновяване на сътрудничеството. Това посочи Пауъл в интервю за Ен Би Си. "Саддам знае от години какво трябва да прави", каза държавният секретар.

Той очаква от международната общност да реагира бързо и да поиска от Ирак да изпълни резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, съобщи Ройтерс. САЩ трябва да предоставят на останалите страни няколко дни да обмислят призива на президента Джордж Буш за твърди действия, за да бъде накаран Ирак да изпълни предишните 16 резолюции на Съвета за сигурност, добави той.

България, която през този месец председателства Съвета за сигурност, се стреми да укрепи евроатлантическия консенсус. Като председател на Съвета за сигурност и през двегодишния ни мандат като член на Съвета ние се опитваме да обединим позициите на Европейския съюз и на САЩ, заяви пред Си Ен Ен външният министър на България.

Три пъти се видях с Пауъл, два пъти с Буш

Паси е изключително удовлетворен и от посещението в САЩ. Той и президентът Първанов посетиха Вашингтон и след това Ню Йорк, където взеха участие в откриването на 57-та сесия на Общото събрание на ООН.

“Използвахме визитата на президента Първанов и моето присъствие тук по най-рационален начин. Проведохме толкова срещи, колкото при нормални обстоятелства се провеждат за една или две години. Успяхме да придвижим българските кандидатури по основните ни приоритети - НАТО и Европейският съюз. Имах възможността три пъти през тази седмица да се видя с държавния секретар на Съединените щати Колин Пауъл, два пъти с президента Джордж Буш и смятам, че това беше една изключително успешна седмица”, каза външният министър Паси.

Той не приема като нерешителност случаите, в които България гласува “въздържал се” в Съвета за сигурност.
“Стана ясно, че позицията "въздържал се" не беше нерешителна, а точно обратното, ние изключително решително се въздържахме в случаите, в които трябваше да се въздържаме. Не смятам, че залитанията в различни крайности са особено продуктивни за една външна политика и смятам, че поведението, което България възприе, е печелившо. Нашето поведение е на държава, която иска да бъде мост, която иска да запълни празнината, която по някой път се появява между Европа и Съединените щати, държава, която иска да укрепи трансатлантическата връзка, а не държава, която иска да действа в посока на центробежните сили”, поясни външният министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.