Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Средната работна заплата достигна 1676 лв.

Хотелиерството и ресторантьорството е единственият сектор с възнаграждение под 1000 лв.

10 коментара
Средната работна заплата достигна 1676 лв.

Средната брутна месечна заплата в страната е достигнала 1676 лв. през декември 2021 г., обяви в понеделник Националният статистически институт (НСИ). За сравнение, година по-рано средното възнаграждение е било 1468 лв., което значи, че за година заплатата се е увеличила с над 200 лв.

Средната заплата за последното тримесечие на 2021 г. е 1612 лв., което е ръст с 12.2% спрямо същия период на предходната година.

Най-висока средна брутна месечна заплата през декември се отчита в ИТ бранша ("Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения"). Тя надхвърля 4000 лв. и достига 4038 лв. На второ място е енергетиката със заплата от 2695 лв., а на трето – финансовият и застрахователен сектор - 2602 лв.

Единственият сектор, в който средната заплата продължава да е под 1000 лв., е "Хотелиерство и ресторантьорство". Средното възнаграждение на служителите в бранша през декември е било 991 лв. Ниско остава заплащането в селското стопанство – 1113 лв., а също и в строителството – 1210 лв.

За сметка на това средната заплата в сектор "Образование" надминава психологическата граница от 2000 лв. и достига 2002 лв. бруто.

Източник: Национален статистически институт

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. стефчо
    #10

    Страхотни числа, много добре подредени в спретната табличка така, че всеки да може да си ги тълкува както си иска. Лиспва ми една графà, обаче - процентът, по сектори, на "сивата икономика", който би дал достоверност на всяка цифра :) Та доколко може да се вярва тези данни? На 30%? На 60% ?

  2. Филка Русофилка
    #9

    1. Костов взе властта (1997) при декемрийска заплата 185173 лв и я предаде на Цара (2001) на 264 лв при 26,8% инфлация. Няма да изчислявам увеличението. :) 2. Цара я предаде (2005) на Станишев на 347 лв - растеж 31,4% при 21,4% инфлация; 3. Станишев я предаде (2009) на ба’т Бойко на 643 лв - растеж 85,3% при 29,8% инфлация; 4. ген. д-р инж. ба’т Бойко я вдигна на 1676 лв - растеж 160,7% при 28,7% инфлация. Жълтопаветниците, дето се молеха на колене на хибридента, знаят ли ги тия работи? Завчера пуснах Реалите растежи на доходите по правителства, ама някои пак не разбраха.:)

  3. mediaman
    #8

    Хайде да сме наясно! Тези, които ореваха орталъка за помощи всъщност са най-сивия сектор на икономиката, разб. с най-малък принос към приходите на държавата. И точно, защото крият заплати и осигуровки те най-малко можаха да се възползват от мярката 60:40. Хайда ми намерете готвач със заплата под 3500 през сезона на морето и ще почерпя. Аме не готвачката от станцията на БДЖ в Приморско, нали?

  4. Десен бесен
    #7
    Отговор на коментар #6

    Може би ще се приеме директивата на ЕС за МРЗ да е съотношение 50% от средната и 60% медианната. Максималния осигурителен доход също трябва да има някаква подобна формула. Може би това, което си написал по-долу. И да престанем най-после да хабим енергия по темата. Друг е въпроса дали при плосък данък е редно изобщо да има горен праг, защото това прави облагането регресивно, което вече ми личи на социална перверзия. Другия вариант е прогресивно облагане и горен праг, както беше преди 20 години. Някои

  5. Един препатил
    #6
    Отговор на коментар #5

    Гласувал съм за "Демократична България", но не съм съгласен с техния поплак за максималния осигурителен доход. Да се задържа неговото нарастване е същия див популизъм както и необоснованото вдигане на минималната работна заплата.Няма никаква логика - не икономическа, не фискална, а на елементарния здрав разум да се покачва МРЗ, да се покачва средната работна заплата, а максималният осигурителен доход да се стои един и същ.Освен логиката има и цифри - за 2021 г. средната работна заплата е над максималния

  6. Десен бесен
    #5
    Отговор на коментар #4

    Всичко почна от Мадридския измамник. Тогава либертарианството ни връхлетя. Тъжно, че Иван Костов се изказва по всички други теми освен за икономика, където му е силата. Скоро гледах и един заместник-министър на финансите на Симеончо, който ни извести, че само около пет човека в България разбират от макроикономика, като разбира се имаше предвид себе си, малкия Хари Потър, Милен Велчев - властелина на държавния дълг, както още няколко господа със сближени очички.

  7. Един препатил
    #4
    Отговор на коментар #1

    Някога имаше едно много хубаво правило - най-различни задължения и плащания да бъдат определяни спрямо минималната работна заплата. Така например партийната субсидия беше 1% от МРЗ на глас, минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се беше две МРЗ, а максималният осигурителен доход беше десет МРЗ. След идването си на власт ГЕРБ натвориха пълна бъркотия измисляйки най-различни чудновати проценти и суми. Естествено след дивото популистко вдигане на МРЗ сега вече е трудно максималният осигурителен

  8. Stefan
    #3

    Средната заплата гони инфлацията, това е хубаво. Нява да шма загуба на покупателна способност. Ръстът й трябва да се ускори, иначе ще изостане.

  9. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Едни ядат свинско, други ядат зеле! Средно аритметичното НЕ Е свинско със зеле! Малцина получават заплати стотина хиляди до милион на месец. Плащат под 1/1000 данъци и осигуровки. Щото системата е ГРАБИТЕЛСКА и корупцията е В ЗАКОНИТЕ! Мнозина получават ниски заплати, изискващи да икономисват от храна и отопление! А над половината българи работят ИЗВЪН България!

  10. Десен бесен
    #1

    Тези дни пак слушах тези, за които гласувах с изключение на последните избори пак да плачат срещу максималния осигурителен доход. Защитавали интересните на работниците в АйТи-индустрията. Може да защитават на собствениците на фирми, но не и на работниците. Всички данъци и осигуровки ги плаща работодателя, а работника го интересува какво си слага в джоба. Дори мога да споделя един разговор със софтуерен инженер, който ми каза, че заради осигуровките, които не отговарят на реалната му заплата не смее

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.