Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Средният доход нараснал с 5.6%, но потреблението си свива

1 коментар
Средният доход нараснал с 5.6%, но потреблението си свива

С 5.6 на сто е нараснал средният доход на лице от домакинство на 1262 лв. през третото тримесечие на 2015 г. спрямо същия период на миналата година , но потреблението се е свило като най-осезателен е спадът на консумацията на плодове и зеленчуци. Това сочат данните на Националния статистически институт, разпространени в понеделник.

Доходите от работна заплата (55.7%) формират в най-голяма степен общите приходи в домакинствата, следвани от пенсиите (25.7%), изкараните от самостоятелна заетост пари (7.5%) и средствата от социално осигуряване и социални помощи (3.1%).

В номинално изражение през третото тримесечие на 2015 г. спрямо годна по-рано доходът от работна заплата нараства с 8.3% (от 649 на 703 лв.), увеличават се и парите от пенсии с 3.5% (от 313 на 324 лв.) и от социални помощи - с 4.6% (от 37 на 39 лв.), докато изкараното от самостоятелна заетост намалява с 2.5% (от 97 на 94 лв.).

В доходите през третото тримесечие на 2015 г. делът на натурата е само 2 процента.

Разходът на човек от домакинството през третото тримесечие на 2015 г. е 1169 лв. и се увеличава с 1.9% в сравнение с година по-рано. Най-много са се увеличили харчовете за алкохол и цигари - с 11.3% (от 48 на 54 лв.), следвани от разходите за жилище (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане на дома), които са с 4.3% повече(от 186 на 194 лв.). Вдигнали са се и разходите за здравеопазване с 2% (от 57 на 58 лв.), както и на безалкохолните напитки със символичните 0.3% (от 379 на 380 лв.).

Българите са намалили значително покупките на облекло и обувки в третото тримесечие – спадът на разходите е със 17.3% (от 45 на 37 лв.). Свити са и харчовете за транспорт и съобщения - с 3.9% (от 136 на 130 лв.).

Статистиката отчита спад в потреблението на основни хранителни продукти. Най-съществено и намалението при плодавете и зеленчуците - от 19.6 на 17.3 кг, на яйца - от 34 на 32 бр., на зеленчуци - от 28.4 на 27.2 кг, и на хляб и тестени изделия - от 22.9 на 22.2 килограма. Слабо се увеличава потреблението на месо - от 7.5 на 7.7 килограма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Потреблението, което движи икономиката в западните държави /предимно в САЩ/, се дължи на кредитите, които са обвързани с определени промоции при пазаруване. Банковите кредитни пакети са направени така, че хората, които ги ползват, да влагат пари в икономиката, да потребяват стоки и услуги и да плащат определени вноски на банките за кредита. Там потреблението е изкуствено и изкривено, и затова не може да се отчете точно. Т.е. кризата, от гледна точка на потребителя, е по-малка в България, защото тук се харчат предимно изработени пари, което прави ситуацията по-стабилна във всяко отношение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.