Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещата Буш - Путин приключи без съгласие за Ирак и Иран

0 коментара

Руският президент Владимир Путин се завърна в Москва от посещението в Съединените щати, където не оправда надеждите на администрацията на Буш да обещае по-голяма подкрепа за възстановяването на Ирак и да спре доставките на ядрена технология за Иран.

На съвместна пресконференция в събота след два дни на разговори в Кемп Дейвид, Путин заяви, че Русия много иска да помогне, но размерът на сътрудничеството ще зависи от параметрите на новата резолюция на ООН. Буш отбеляза, че разбира, че липсата на подкрепа от ООН възпира някои страни да участват във възстановяването на Ирак. Той се надява да бъде приета резолюция, която да удовлетворява всички страни, предаде Би Би Си.

Путин се присъедини към Буш, призовавйки Иран и Северна Корея да не разработват ядрени оръжия. Двамата лидери изтъкнаха и съвместния си ангажимент в борбата срещу тероризма. Руският президент обаче не обеща да прекрати продажбите на руска ядрена технология на Иран.

Буш и Путин заявиха, че американско - руските отношения, както и техните лични отношения, си остават силни, независимо от различия по войната в Ирак, предаде Си Ен Ен.

Макар че Буш не целеше да получи обещание от Путин за изпращане на войски в Ирак, той очакваше да бъде "окуражен" от дискусията им по тази тема.

"Владимир и аз имахме някои разминавания в дискусията за Ирак. Аз разбирам неговата позиция. Той разбира моята. Но защото между нас има отношения на доверие, ние сме в състояние да се движим напред независимо от несъгласието по един въпрос", каза Буш и добави: "Плюс това, аз го харесвам".

"Разбирам, че някои страни са възпрепятствани от участие (в Ирак) заради липсата на резолюция на ООН", посочи Буш. Ние работим, за да подготвим задоволителна резолюция на ООН, допълни американският президент.

Буш даде рамо на Путин за Чечения

Буш свърза международната борба срещу тероризма с насилието на ислямските сепаратисти в размирната република Чечения - нещо, което вероятно ще бъде приветствано в Русия, отбелязва Си Ен Ен.

И двете страни страдат от терористи, и двете правителства предприемат стъпки, за ги спрат, каза Буш. "Никоя кауза не оправдава тероризма. На терористите трябва да се даде отпор навсякъде, където те сеят хаос и разрушение, в това число и в Чечения, допълни той.

По думите му "окончателното решение" на конфликта в Чечения "ще изисква край на терора, респект към човешките права и политическо урегулиране, което води към свободни и честни избори".

Путин от своя страна изтъкна, че стратегическите интереси на Русия и САЩ, включително и нарастващото икономическо сътрудничество, са "много по-силни" от различията по Ирак.

"И в нашите действия ние желаем да се ръководим от тези стратегически интереси на нашите две страни, без излишни емоции или амбиции", допълни той.

Русия няма да прекрати доставките на ядрени технологии за Иран

Сред засегнатите теми в разговора между двамата лидери беше въпросът с продажбата на руски ядрени технологии на Иран. Макар Русия и Иран да твърдят, че материалите се използват за мирни цели, американската администрация смята, че Иран разработва ядрени оръжия.

На съвместната пресконференция Путин не пое никакъв ангажимент да прекрати ядреното сътрудничество с Техеран. Той обаче даде да се разбере, че Русия е против това Иран да развива атомни оръжия и че иранците трябва да продължат сътрудничеството си с МААЕ.

Русия няма никакво желание и никакви планове да подпомага по какъвто и да е начин създаването на оръжия за масово унищожение - както в Иран, така и във всеки друг район на света, изтъкна руският президент.

Буш посочи, че разговорът му с Путин във връзка с иранския ядрен проблем е бил "много задоволителен от гледна точка на САЩ", предаде Си Ен Ен.

Президентът Буш съобщи, че двамата са се договорили да се сътрудничат в усилията да убедят Иран да изпълни задълженията си в ядрената сфера. Той изтъкна, че Вашингтон и Москва имат обща цел - да не се позволи на Иран да развие ядрен потенциал, според ИТАР-ТАСС.

Общи усилия за решение на севернокорейския въпрос

Спирайки се на севернокорейската ядрена криза, Джордж Буш призова Пхенян да се откаже от ядрената си програма.

Руският президент допълни от своя страна, че е важно да бъде намерен изход от патовата ситуация и да се създаде конструктивна атмосфера за диалог по проблема. Ние сме готови да работим със САЩ за решаването на този въпрос, подчерта той.

Русия и САЩ ще се стремят към по-нататъшно укрепване на сътрудничеството си в областта на противоракетната отбрана, каза още президентът Буш. Той изтъкна, че както Москва, така и Вашингтон са заплашени от "бандитски режими", които се опитват да разработват оръжия за масово поразяване.

Буш третира Германия като готова да помогне на САЩ в Ирак

Междувременно американският президент постави днес Германия сред страните, готови да помогнат на САЩ в Ирак и поднови призива си към ООН за поеме част от отговорността там.

"Много срани членки на ООН, от Филипините до Полша, като се мине сега през Германия, изразиха готовност да помогнат за възстановяването на демократичен и стабилен Ирак", каза Буш в седмичното си радиообръщение, цитирано от Франс прес.

"Нашата цел е свободен Ирак, където иракчаните ще носят отговорност за управлението си. Желаем силни иракски ръководни институции, които да устоят на времето. Ето защо поисках от ООН да поеме съществена част от тази отговорност", добави американският президент.

В обръщението си Буш повтори, че светът е станал по-сигурен, след като коалицията свалила режима в Ирак, който поддържал връзки с терористите и разработвал оръжия за масово поразяване.

"В борбата между убийците терористи и мирните страни няма неутралитет", изтъкна американският държавен глава, като призова всички страни да се изправят срещу тази заплаха, откъдето и да идва тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.