Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сретан Йосич местен от затвора заради сигнал на НСБОП, твърди прокуратурата

0 коментара

Издирваният от Интерпол престъпник Сретан Йосич, който бе задържан в България в средата на юни м.г. и предаден на холандските власти два месеца по-късно, е бил преместен от централния затвор в ареста на транспортна полиция заради сигнал на НСБОП, съобщи Върховната касационна прокуратура. Преместването е станало през юли, три седмици след задържането на Йосич в София и малко повече от месец преди екстрадирането му за Холандия. Прокуратурата разпространи подробна справка за всички предприети от нея действия по искането на холандските власти.

Според съобщението на ВКП, след задържането на Йосич и въдворяването му под арест в софийския централен затвор, в прокуратурата е получено писмо от НСБОП с № 9584-1/04.07.2001 г., което съдържало информация за подготвящо се бягство от затвора на задържания. В официалното съобщение на прокуратурата, посоченото писмо от НСБОП носи дата от 2001 г., а Йосич бе задържан в средата на юни 2002-ра.

На базата на това писмо, главният прокурор Никола Филчев разпоредил на заместника си и шеф на ВКП Христо Манчев, Йосич да бъде преместен в Десети следствен арест, се казва още в съобщението на ВКП. Издадено е и постановление за увеличаване мерките за охрана. Преместването се наложило и заради забавянето от страна на холандските власти на необходимите документи за екстрадиция на югославския гражданин, издирван за убийство в Амстердам и за търговия с оръжие и наркотици в Германия.

В съобщението на прокуратурата се казва, че тази информация се предоставя във връзка с "тиражираните в медиите твърдения за "дадени от сръбската мафия три милиона долара за освобождаването на Сретен Йосич".

Ден след убийството на прокурора Николай Колев, Едвин Сугарев заяви пред медиите, че е получил от Колев информация, че сръбската мафия е дала 3 млн. долара на бившата барета Алексей Петров, за да уреди освобождаването на килъра Сретан Йосич от затвора. Според покойния Колев, Алексей Петров е разделил парите за освобождаването на Йосич с главния прокурор Никола Филчев и шефа на баретите Филко Славов. Славов, заедно с голяма група от хората си, отишли в Централния софийски затвор и като се позовал на заповед на Никола Филчев, поискал да преместят Йосич в ареста на Транспортна полиция под претекст, че се готвело неговото бягство. Директорът на затвора обаче се уплашил и се обадил на своите началници, като нещата стигнали и до министър Станков. Сугарев заяви, че пред него правосъдният министър е потвърдил, че е имало опит търсеният от Интерпол килър да бъде изведен от затвора. Заради съмненията си, служителите на централния затвор снели всички възможни идентификационни белези на Сретен Йосич - не само пръстови отпечатъци, но и ДНК, зеници и т.н., за да не може Йосич да бъде подменен с друг човек. Така планът планът за освобождаването му се провалил и на 16 август м.г. Йосич бе екстрадиран, а парите вече са били взети. Това е причината за опита за покушение по същото време срещу Алексей Петров, заяви Сугарев и добави, че то е извършено от сръбски килъри.

Пред БНР днес прокурорът Николай Суваров заяви, че Върховната касационна прокуратура извършва всички допустими от законите действия, за да установи истината около евентуален план за бягство от затвора на Йосич. В същото време Суваров потвърди съобщението на прокуратурата, че преместването на Йосич от централния затвор се е наложили заради сериозен сигнал, подаден от НСБОП.

В съобщението на ВКП се казва още, че на 17 юли м.г. зам.главният прокурор Хирсто Манчев е поискал с писмо от министъра на правосъдието, с копие до министъра на вътрешните работи, преценка на мястото и мерките за гарантиране на охраната и сигурността на Йосич, с оглед сигнала на НСБОП. Министерството на правосъдието е отговорило с писмо от 23-ти същия месец.

Изпитвам силни съмнения, че прокуратурата се опитва да си измие ръцете като търси някакво реално оправдание за този доста абсурден акт, тъй като едва ли може да се сравнява сигурността в ареста на транспортна полиция с тази, която има в софийския централен затвор, коментира днес Едвин Сугарев пред Mediapool. "Аз не виждам реално оправдание на подобен акт. В софийския централен затвор, особено във вътрешните килии, съществуват такива условия, които, колкото и добре да бъде измислено или организирано дадено бягство, то просто не може да се състои. Трябва цяла бригада вероятно да атакува затвора, за да измъкне някого от там", поясни Сугарев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.