Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срокът на ЕС за споразумение Белград - Подгорица изтича в петък

0 коментара

Под заглавия "Лидерите на ЕС: конституционните принципи до 15 март"/в.Данас/, "ЕС даде срок до 15 март", /в. Глас явности/, "ЕС: Споразумение за бъдещето на Югославия до петък"/в. Политика/ сръбските вестници съобщават, че външните министри на страните- членки на ЕС биха желали окончателно споразумение за бъдещето на федерацията до 15 март, когато е срещата на лидерите на ЕС в Барселона. Разговорите за отношенията между Черна гора и Сърбия се възобновиха вчера в Белград, информира белградският печат.

В тях участваха югославският президент Воислав Кощуница, югославският вицепремиер Миролюб Лабус, черногорският президент Мило Джуканович, черногорският премиер Филип Вуянович и министърът на финансите на Черна гора Мирослав Иванишевич. Констатирани са били въпросите, по които би могло да се постигне споразумение и къде все още съществуват различия по отношения на бъдещите отношения между двете републики. Вестник Глас явности съобщава, че върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Хавиер Солана ще пристигне в Белград в сряда.

В анализ, поместен в Политика под заглавие "В края, а в началото" се констатира, че с приближаването на края на разговорите за преуреждане на отношенията между Сърбия и Черна гора, изглежда че разговорите се връщат в началото.

Становищата на двете страни все още са отдалечени, все още не се вижда компромис. В Белград наблюдатели оценяват, че съдбата на федерацията е станала обект на политически игри и търговия, в която участва и международната общност и че вероятно от наложения компромис ще се роди държава - хибрид с ограничено времетраене.

Излизащият в Подгорица в. Виести коментира по-рано, че от изхода на вчерашната среща зависи дали върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Хавиер Солана още в сряда ще насрочи нова тристранна среща на представителите на Черна гора, Сърбия и федералните власти.

Черногорският вестник, обаче твърди, цитирайки изявлението на говорителката на Солана, че не съществува строго определен срок за приключване на процеса от преговори за уреждането на държавно-правните отношения между Черна гора и Сърбия.

Последните срещи на представители на Белград и Подгорица се провеждат след като в края на февруари Солана чрез авторски текст във вестник Виести обяви публично предложението си за новата федерална рамка на Югославия. Предложението на Солана предвижда на запазване само на няколко федерални правомощия и запазване на достатъчно пространство, за да могат републиките -членки да управляват собствените си дела. Солана предложи новата държава с име Съюз Сърбия - Черна гора да има едно място в ООН, което да се заема ротационно от всяка от съюзните републики. Федералните правомощия се запазват само в областта на външната политика, сигурността, контролът по границите и паричната система.

Текстът на Солана подчертаваше, че този план дава възможност на всяка от републиките след няколко години да преразгледа споразумението и да реши окончателно бъдещето си.

Миналата седмица управляващата в Белград коалиция Демократичната опозиция на Сръбия /ДОС/ и про-федерално настроената черногорска коалиция "Заедно за Югославия", основавйки се на текста на Солана, одобриха платформа за конституционно преустройство на федерацията. Според платформата правомощията на държавата ще бъдат изключителни и смесени. Към изключителните правомощия на съюзната държава ще спадат външната политика, единната отбранителна политика и контролът на границите, паричната и митническата система, облигационното право, ценните книжа, съдебните процедури.

Смесените правомощия, според платформата, ще бъдат основните права, свободите и защитата на националните и етническите общности, отношенията на собственост, данъчната, банковата и външнотърговската система, транспортът и комуникациите, както и пенсионното осигуряване и осигуряването на лица и имущество. В платформата се предвижда югославският парламент, както и досега, да има две камари - Съвет на държавите-членки и Съвет на гражданите.

Президентът на Републиката ще представлява страната и ще бъде избиран от парламента. Президентът на Републиката и министър-председателят на федералното югославско правителство няма да могат да бъдат от една и съща република.

Динарът ще бъде платежно средство на цялата федерална територия. В общата платформа, подписана от двете коалиции, се оставя възможността някои държавни институции да бъдат в Подгорица, както и да се разгледа възможността за промяна на името на държавата. Изходните принципи за обща платформа за предефиниране на отношенията във федерацията предвиждат също така въвеждането на омбудсман за защита на основните права на гражданите и националните общности.

Черногорският президент Мило Джуканович, който е най-твърдият застъпник на обособяването на Черна гора като пълноправна межуднародно призната държава, настоява за пълна финансова независимост от Сърбия и запазване на еврото като единствено платежно средство в републиката.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.