Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Станахме свидетели на нов поглед върху проекта за противоракетна отбрана

0 коментара

Американският президент Джордж Буш приветства в Брюксел новата "открита и конструктивна реакция" на европейските съюзници на Вашингтон в НАТО на неговия проект за противоракетна отбрана, съобщи АФП. След края на срещата Буш заяви, че "станахме свидетели на нов поглед върху проекта за противоракетна отбрана, който е част от нова стратегическа рамка". Според него съществува общо разбиране за необходимостта да се търси "нов подход за възпиране в един свят с променящи се заплахи".

Висш американски представител, пожелал да остане анонимен, каза в Брюксел, че Буш е бил обнадежден от подкрепата на някои съюзници от НАТО за неговия план за ракетен щит, предаде Ройтерс. Според присъствалия на срещата служител, всички лидери са признали, че съществува "реална и нарастваща заплаха, предизвикана от разпространяването на оръжия за масово унищожение". Вашингтон може по принцип да разчита на подкрепата на пет страни: Испания, Италия, Великобритания, Полша и Унгария.

Британският премиер Тони Блеър не изключи възможността да подкрепи американския проект за изграждане на противоракетен щит, предаде АФП. "Има непредсказуеми държави, разработващи ядрени арсенали, и ние трябва да обсъдим различните пътища, включително системите за противоракетна отбрана, за да възпрем тази заплаха", заяви Блеър пред журналисти след срещата.

Според него най-важното е, че Европа и Америка продължават да са заедно. "Разбира се, има области, в които са необходими интензивни преговори, например ядрената отбрана, но светът е по-сигурен и по-стабилен, когато Европа и Америка са заедно", заяви Блеър.

Франция и Германия са сред основните противници на американския проект. Френският президент Жак Ширак потвърди пред НАТО резервите и опасенията, които американският проект за изграждане на противоракетен щит поражда у Франция, предаде АФП. "Изпитваме някои резерви и опасения от опасността да бъде даден тласък на разпространението на балистични ракети и оръжия за масово унищожение", отбеляза Ширак на пресконференция след срещата на върха на НАТО в Брюксел. Същевременно той изрази готовността на Франция за диалог по този въпрос.

Президентът Ширак нарече американския проект "фантастичен подтик за разпространение на балистичните ракети". Според него нито една система не е напълно непробиваема и наличието на противоракетен щит ще накара страните, желаещи да го преодолеят, да увеличат броя на балистичните си ракети.

Също на пресконференция след срещата на НАТО в Брюксел американският президент Джордж Буш заяви, че изграждането на европейските сили за бързо реагиране е в интерес на алианса. "Мощни и интегрирани с НАТО европейски сили ще осигурят по-голяма възможност за управление на кризи, в които НАТО не желае да се намесва", заяви Буш. Според него Алиансът трябва да окаже щедра помощ на европейските сили, а ЕС трябва да позволи в тях да участват и страни, които не са членки на съюза, имайки предвид Турция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.