Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стани богат. Купи си цехче.

0 коментара

Преди повече от месец вицепремиерът Николай Василев публично обяви, че има готов чисто нов Закон за приватизацията, който щял да отмени досега действащия ЗППДОП.

Преди двадесетина дни правителството организира дебат на тема "Новият закон за приватизацията". На участниците в дебата беше препоръчано да потърсят последния вариант на проектозакона в уеб-страницата на Министерството на икономиката. Два дни преди дебата същата тази уеб-страница внезапно изчезна и така дебатиращите държаха в ръцете си някакъв по-предишен вариант, а представителите на правителството - някакъв свой последен текст, което им позволяваше на всяка критика по стария вариант да обясняват, че това вече било оправено в новия вариант.

Такъв нов вариант, обаче, никой повече не видя. В уеб-страницата на Министерството на икономиката все още си стои онзи вариант от 5 октомври, дето не бил вече актуален.

Междувременно на заседанието си от миналата седмица кабинетът Сакскобургготски прие някакъв нов Закон за приватизацията, който очевидно се различава значително от публично обсъждания, най-малкото защото предвиждал (според брифинга в МС) две Агенции, а в предишния вариант беше една.

Никой не видя и този законопроект, който се е гледал на заседанието на Министерския съвет. Разбрахме само на следващия ден след заседанието на кабинета, където уж бил приет, че другият вицепремиер, Лидия Шулева, има претенции към разпределението на постъпленията от приватизацията и щяла да настоява за промени в текстовете на закона.

След което законопроектът изчезна. Прибра си го Николай Василев да прави нещо с него. Вероятно за да отрази предложенията и забележките, направени на заседанието на кабинета. А може би за нещо друго.

Известно е също така, че на текстове от досегашния ЗППДОП се позовават десетки други закони, наредби, правилници, договори, решения на общински съвети и други органи. Ако бъде изцяло отменен старият закон, в новия ще трябва да се разпише подробно какво ще стане с всички тези препратки и как ще действат другите нормативни документи.

Известно е също така, че в ранните варианти на новия закон не се третираше приватизацията на здравните заведения. После, по реакцията на доц. Щерев от парламента, разбрахме, че май вече тази специфична приватизация влиза в обсега на новия закон, но по какъв начин, не стана ясно.

Ясно е само, че до днес в Министерския съвет не е постъпил никакъв текст - нито стар, нито нов, на какъвто и да било закон за приватизация или за следприватизационен контрол.

В Народното събрание естествено също не са получавали нищо.

Нашата загадка е: Има ли нов законопроект за приватизацията и, ако има, какво гласи той?

Наградата за правилно отговорилите ще бъде по един екземпляр от стария закон за приватизацията, който, хубав или лош, все пак го има на този свят.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.