Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Старозагорският парк "Аязмото" ще бъде обновен със 7 млн. лв.

0 коментара
Старозагорският парк "Аязмото" ще бъде обновен със 7 млн. лв.

Парк "Митрополит Методий Кусев", известен като "Аязмото", в Стара Загора ще бъде изцяло обновен със 7 млн. лв. от оперативна програма "Региони в растеж", съобщиха от общината.

Проектант е ДЗЗД "Ландшафт Архитектура Дизайн Стара Загора", представлявано от ланд.арх. Корнелия Маторова.

Старозагорският парк е първият у нас от европейски тип, чието създаване започва по идея на митрополит Методий Кусев през 1895 г. и за това днес носи неговото име.

Паркът е разположен на площ от 3200 декара. През 1998 г. 600 декара от неговата територия са обявени и вече притежават статут на паметник на градинското и парково изкуство с категория "национално значение".

Проектът обхваща възстановяване и реконструкция на съществуващите кътове и елементи в историческото ядро - входно пространство около фонтана "Жабките", шадраваните и настилките по централната алея, малкото "Аязмо", Алековия кът, детски площадки, спортни игрища, перголи.

Ще бъдат изградени нови кътове за отдих и атракции, спортни площадки, въжена градина, велопарк, поляни за пикник. Ще бъде поставено и видеонаблюдение.

Навсякъде калдъръмените настилки ще бъдат съхранени и възстановени, като ще се използват автентични материали. Всички пътеки ще бъдат запазени, ще се създадат туристически маршрути и екопътеки.

Проектът предвижда изграждане на велоалеи, които ще свържат парка с градската веломрежа.


Извън обхвата на проекта остават Летният театър, ресторантът на върха, зоопаркът, военния терен и вододайната зона.

В момента се подготвя процедурата за обществена поръчка за избор на изпълнител.

С цел да не се реализират в бъдеще строителни проекти е възложено създаване на Проект за устройствен план на парка, съобщи гл.архитект на община Стара Загора Виктория Грозева.

"Нищо ново няма да се прави на Аязмото, възстановява се старото, с уважение към създателите, с вкус и по най-цялостния начин", увери арх. Петър Киряков, председател на старозагорското представителство на Камарата на архитектите в България. Той подчерта, че проектът близо 10 пъти е бил подлаган на обсъждане, като част на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Стара Загора.

Паспортизираните дървета в парка са 2800, основно около алеите. Отбелязани са и дърветата с особен статут. В парка растат редки и уникални растителни видове, някои от които лично засадени от митрополит Методий Кусев.

В първия градски парк от европейски тип у нас растат кипариси, ливански кедри, моливно дърво, черен бор, гинко, алепски бор, лаврово дърво и др. Парковите територии ще бъдат рехабилитирани, старите или загинали екзотични видове ще бъде възстановени, обещават от общината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.