Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стартира първия американски проект в "Марица изток "",N

0 коментара

След близо 5 години преговори, днес в Гълъбово официално бе дадено началото на проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица изток 3". Това е един от двата енергийни проекти с американско участие, за които се преговаря още от 1998 г.

Енел заедно със своите поделения е най-голямата енергийна компания в Италия, с водещи позиции в производството, преноса, разпределението и доставките на електроенергия. Компанията произвежда повече от 50% от електроенергията в Италия. Енел присъства също в Испания, САЩ и Латинска Америка. В компанията работят 71 188 души. През 2001 активите на компанията възлизат на приблизително 64,1 млрд.евро, а приходите ѝ са в размер на 28,8 млрд.евро. Печалбата за 2001 г. е 4,2 млрд.евро.

На събитието присъстваха премиерът Симеон Сакскобургготски, вицепремиерът Николай Василев, министърът на енергетиката Милко Ковачев, директорът на енергийния сектор в ЕБВР Антъни Марш, както и мениджъри на трите компании участнички в проекта - българската НЕК, италианската "Енел" и американската "Ентърджи".

Премиерът определи инвестицията в ТЕЦ "Марица Изток" 3 като особено важна за икономиката на България, ясен знак за чуждестранните инвеститори и пръв значим екологичен проект, съобразен с европейските стандарти, който е важен за живота и здравето на хората в България.

Непосредствено преди парламентарните избори през 2001 г. НДСВ апелира към тогавашното правителство на СДС да не подписва проекта за ТЕЦ "Марица Изток 3" с "Ентърджи", определяйки го като неизгоден за българската икономика. Кабинетът Костов обаче подписа основните споразумения по този проект, определен днес от новите управляващи като ключов инвестиционен проект в българската енергетика.

Пред медиите днес Сакскобургготски каза още, че едва ли до края на годината ще се стигне до договор като този в ТЕЦ "Марица Изток" 3, заради икономическа ситуация у нас. Вероятно той е имал пред вид проблемите, които среща вторият американски проект - този за изграждане на заместваща мощност на ТЕЦ "Марица изток 1", на стойност близо 1 млрд.щ.долара. Американската компания "Ей И Ес" не може да привлече партньор, с който да раздели риска по инвестицията от повече от година и половина. Причина за това са финансовите затруднения в енергийния сектор в Европа и САЩ.

Ентърджи притежава или има участие в централи с обща производствена мощност над 30 000 мегавата и е вторият по големина американски производител на ядрена енергия. Компанията доставя електроенергия на близо 2.6 млн.клиенти в Арканзас, Луизиана, Мисисипи и Тексас. Годишните приходи на компанията са над 8 млрд.долара, в нея работят повече от 15 000 души.

"Ентърджи" е единствената американска компания, която през последните няколко години продължава дейността си в Европа с проекта за ТЕЦ "Марица изток 3".

Тази инвестиция не може да се измерва само в долари или евро - тя е ясно послание към всички чужди инвеститори, които искат да дойдат в България и трябва да го направят още днес, заяви при откриването президентът на "Ентърджи" Джеф Марш.

По подобен начин оцени проекта и вицепрезидентът на "Енел" Андреа Брентан. Италианската компания залага в своята стратегия важни интереси в региона, подчерта той. Той отчете политическата стабилност, ефективната икономическа политика и либерализацията на енергийния пазар в България.

Проектът е на стойност 600 млн. евро, което го прави най-голямата чуждестранна инвестиция в енергийния сектор. Сто милиона евро от тази сума ще бъдат вложени за опазване на околната среда в района на централата.

Очаква се български компании да получат поръчки за стоки и услуги на стойност 70 милиона евро. В периода на модернизация и рехабилитация ще бъдат създадени близо 600 нови работни места.

Изпълнители на проекта по рехабилитация на мощностите са две немски компании - DSD и RWE Industri-Losungen GmbH. DSD е дъщерно дружество на Ferrostaal, която е част от MAN AG. Дейността на DSD включва проектиране, изработване, доставка и монтаж на технологични съоръжения, стоманени и други индустриални структури. RWE Industri-Losungen GmbH е дъщерно дружество на RWE Solutions, която е част от RWE AG. RWE Solutions е една от единайсетте фирми, които влизат в структурата на групата. Тя оперира в световен мащаб и има авторитет на водеща компания в областта на услугите за енергийни фирми и енергийната инфраструктура.

Целта на проекта е да се удължи живота на ТЕЦ "Марица Изток 3" с повече от 15 години и да се произвежда екологично чиста електроенергия на конкурентни цени.

ТЕЦ "Марица Изток 3" е част от източномаришкия енергиен комплекс, който включва три електроцентрали и Мини "Марица Изток". Изграждането на централата е започнало през 1973 година. В нея са инсталирани 4 енергоблока с единична мощност 210 MW.

Първият блок на ТЕЦ "Марица Изток 3" е въведен в експлоатация през 1978 година, а последният - през 1981 година. С неговото пускане централата достига проектната си мощност от 840 MW.

Като резултат от планираните инвестиции в сероочистващи инсталации се очаква намаляване на емисиите на серен диоксид с повече от 90%. Това означава, че за първи път емисиите, отделяни в резултат на работата на централата, ще влязат в нормите за вредни емисии, определени от Световната Банка и ще бъдат изпълнени изискванията на Европейския съюз за изгаряне на нискокалорични местни горива.

Приземните концентрации в близост до централата ще влязат в нормите за качество на въздуха, посочени в стандартите на Европейския съюз и България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.