Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стен Аск: Изходът на преговорите с ЕС зависи от политическата и икономическата стабилност в България

0 коментара

26 март

Реалистично е България да приключи преговорния процес с ЕС до 2004, а на 1 януари 2007 година да станете пълноправен член, каза днес шведският посланик у нас Стен Аск. Това е първото споменаване на точна година от страна на представител на шведската страна за евентуалното ни членство в съюза. Швеция е ротационен председател на ЕС до 1 юли т.г. България сега навлиза в по-решителна и трудна фаза на преговорите, чийто изход ще зависи от политическата и икономическата стабилност в страната, подчерта Аск. Особено важно е България да има силно правителство, да се пребори с бедността, за което от решаващо значение е икономическият растеж.

България отвори 11 глави преди шведското председателство и вече затвори 8. Предстои 9 нови глави да бъдат отворени по време на шведското председателство, каза Аск. Надяваме се да открием главата по околна среда, която за Швеция е особено важна. Тези цифри означават, че България вече е отворила две трети от главите, подчерта Аск.

Според посланика за България сега е особено важно да започне информационна кампания сред българите за това какво ще представлява членството в ЕС, как работи съюзът, какви ще са последствията за България.

Изява на такава информационна кампания в ЕС е започналият “Дебат за бъдещето на ЕС”. Шведският посланик покани не само правителствата на ЕС, но и всички европейци, страните-кандидатки, неправителствени организации, университетите да се включат в дискусията. Предстои да се обсъждат въпроси, като борбата с безработицата, организираната престъпност, нелегалната имиграция, безопасните храни. Швеция е поканила и българското правителство, както и парламентът, да участват в дебата. Това, което вълнува обикновените хора, е какво ще спечелят и какво ще загубят от членство в ЕС, подчерта Аск. /На страница “Европа” в Mediapool.bg този дебат вече започна и всеки читател има възможност да получи информация за него, както и да изрази своето мнение по актуалните въпроси на ЕС и на интеграцията на България/.

ЕС е особено загрижен за ситуацията в Македония и е за мирно решение на въпроса, който е бил обсъден на извънредната среща на ЕС в Стокхолм на 23 и 24 март. Смятаме, че атаката на македонските сили за сигурност засили антагонизма между албанското малцинство и македонската страна, каза Аск. Швеция се готви да осигури помощ за стабилизиране на ситуацията в Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.