Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стенли Фишер: Не рушете макроикономическата стабилност

0 коментара

Поддържане на макроикономическа стабилност, продължаване на структурните реформи и насърчаване на инвеститорите - това са основните фактори за справяне с безработицата и повишаване на жизнения стандарт, заяви съветникът на българското правителство Стенли Фишер, който е на двудневно посещение в София. Всичко това ще помогне да се увеличи икономическия растеж и да намалее броя на безработните, допълни Фишер на съвместна пресконференция с финансовия министър Милен Велчев.

Ако решите да не спазвате макроикономическите показатели, няма да се справите и с микроикономическите проблеми, каза още Фишер. Той на няколко пъти изтъкна, че България не трябва да се отказва от следването на стриктна бюджетна дисциплина, а трябва да ускори структурните реформи и да стимулира растежа чрез данъчни промени.

Фишер препоръча намаляване на преките данъци. "Говоря не само за данъците върху заплатите. Ако икономическият растеж продължава и в дългосрочен аспект, би било добре да се намалят данъците по доходите", коментира Фишер. Той допълни, че този процес не само ще се съпътства с увеличаване на непреките данъци, но и няма да стане от днес за утре, а в продължение на години.

Бившият втори човек в МВФ категорично защити необходимостта от продължаване на валутния борд в България. Стриктната бюджетна политика е добра за икономиката, а не зла за икономиката, каза Фишер в отговор на въпрос. Той припомни, че бордът е въведен в България, когато икономиката е била в хаос, а инфлацията достигнала безумни цифри. Валутният съвет работи и това е добра стъпка, монетарната политика върви в посоката на членство на България в ЕС и в Европейския валутен съюз и не виждам смисъл тя да се променя, допълни той. Фишер изтъкна, че един от уроците на кризата в Аржентина е, че страна във валутен борд трябва да води стриктна бюджетна дисциплина и да поддържа много нисък бюджетен дефицит.

По думите на бившия първи зам.управляващ директор на фонда, той ще препоръча на правителството да не прекъсва отношенията си с МВФ. Според него споразумението между фонда и България отразява гледните точки и на двете страни. Фишер обаче допълни: "Никога не приемайте, че това, което казва МВФ, е правилно априори. Правете собствени анализи и прогнози на това, което искате да направите".

Стенли Фишер оцени положително сделката по замяна на брейди книжа от външния дълг с облигации в едро и долари. Намалява тежестта на лихвите за българското правителство, подобрява се ликвидността на дълга, чрез новата емисия в долари и евро се привлича по-широка публика от инвеститори, изтъкна Фишер.

От февруари Стенли Фишер е заместник-председател на Ситигруп. Той стана икономически съветник на българското правителство от средата на март т.г. Роденият в Замбия Фишер е възпитаник на London School of Economics. Получава докторска степен по икономика от Технологичния Институт на Масачузетс през 1969 г. До 1973 г. е бил асистент по икономика в Чикагския университет, преди да се завърне в Масачузетския институт, където става професор по икономика през 1977 г., а по-късно и ръководител на катедра.

Работи като вицепрезидент, вицепрезидент по икономика на развитието и главен икономист в Световната банкa от 1988 до 1990 г. Бил е и консултант на Държавния департамент на САЩ, Министерство на финансите на САЩ и на Централната Банка на Израел.

Освен с Милен Велчев, по време на визитата си в София Стенли Фишер ще се срещне с премиера Симеон Сакскобургготски, вицепремиера Николай Василев и с министъра на енергетиката Милко Ковачев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.