Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стив Ханке: Данъчната реформа е правилна стъпка*

0 коментара

Споделяте ли опасението на МВФ, че икономическите мерки на новото българско правителство и особено намеренията за намаляване на данъците може до доведат до увеличаване на бюджетния дефицит?

Не. Аз не споделям тези опасения, защото МВФ е против всякакъв вид намаляване на данъците, когато и да е и където и да е, и МВФ винаги греши по този въпрос. Моето мнение и мнението на пазарите е, че предложената данъчна реформа е стъпка в правилната посока и е нещо добро, защото ще стимулира икономиката, ще премахне пречките пред официалната стопанска активност и по-голямата част от "сивата" икономика ще излезе на светло. Така че моделите на МВФ по отношение на намаляването на данъците винаги са погрешни и обикновено подобен тип намаляване на данъците като това, което беше предложено в България, води до събирането на повече данъци, а не на по-малко. Така че аз не виждам проблем в стремежа на България да опрости и да намали данъците, и смятам, че това е нещо добро. Аз настоявам за това вече пет години.

Как все пак ще коментирате опасенията на фонда относно възможното увеличаване на бюджетния дефицит и до каква степен българският валутен борд може да бъде заплашен, ако дефицитът стане твърде голям?

Дори, ако погледнем на нещата скептично, изглежда, че финансирането ще бъде в добра форма, освен ако правителството не започне да харчи прекалено много пари, които то досега не е предложило да харчи. Правителството планира да реформира митническите служби. Очаква се да намали администрацията с 10 процента. Предлага също така да увеличи цените на тока с 10 процента от октомври, което ще направи тези цени по-реалистични. Тези неща помагат на бюджета, така че дори да се гледа на нещата скептично, вече са взети мерки, за да се покрие евентуалното намаляване на данъчните приходи. Това, което искам да отбележа обаче, е, че вие трябва да гледате на приходите от данъците динамично, и моето предположение е, че, ако правителството изпълни предложеното намаление на данъците, то вероятно ще събере повече данъчни приходи, а не по-малко.

Дали според вас пазарните условия в момента са подходящи за емитирането на български еврооблигации?

Като цяло пазарните условия не са добри, но българските облигации се представят много добре през последния месец, месец и половина. Така че, макар общата ситуация да не е добра, конкретната ситуация във и около България е относително добра. Разбира се, основното нещо тук е това, че валутният борд наложи бюджетна дисциплина в България и пазарът разбира и харесва това.

Споделяте ли оценката, направена в тазгодишния доклад на Европейския парламент, че България все още не е функционираща пазарна икономика?

Да, мисля, че потенциално България може да стане функционираща пазарна икономика през следващите пет години, но големият въпрос е дали новото правителство наистина ще бъде в състояние да изпълни това, за което говори - това е големият въпрос. Ако обаче погледнете такива неща като това, че миналата година беше първата година, през която българите държаха парите си в страната и не ги изнасяха зад граница, това е много добър сигнал. Това означава, че българите започват да вярват в своята икономика все повече и повече, и това означава, че икономиката започва да функционира малко или много като пазарна икономика. Това означава, че, ако България следва правилна политика, тя може в рамките на следващите пет години да се превърне във функционираща пазарна икономика. Но не смятам, че това ще стане преди този срок.

Имате ли някакви конкретни препоръки към икономическата политика на новото българско правителство?

Мисля, че основните точки тук се състоят в това, че правителството мъдро реши да запази валутния борд, защото това осигурява стабилност и дисциплина. Правителството излезе с това предложение за намаляване на данъците, което е много добро. Правителството още предложи да ускори целия приватизационен процес, което също е много добро предложение. Правителството предложи намаление на администрацията с 10 процента, което също е много добро нещо. Всички тези предложения са добри и представляват движение в правилната посока. Остава обаче въпросът дали новото правителство ще успее да изпълни това, за което говори. Ние не знаем. Това правителство все още не се е доказало. Ние просто трябва да изчакаме. Мога обаче да ви кажа, че пазарът като цяло харесва това, което чува, но е много внимателен и чака да види дали правителството може да изпълни тези неща.
Мисля, че опасността тук е в това, че правителството се опитва да направи твърде много неща, но накрая може да не направи нищо. В България ключът към реформите е да се фокусирате върху няколко много важни неща и да гарантирате, че тези няколко неща ще бъдат изпълнени.

* Интервюто е излъчено по радио "Свободна Европа", заглавието е на mediapool.bg,

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.