Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стив Ханке предлага 4 мерки за шоков прилив на доверие към България

0 коментара

Манифест от 4 точки за шоков прилив на доверие към България и устойчив икономически растеж, наречен Манифест за пазарна икономика в България предложи "бащата" на валутния борд Стив Ханке на открития днес икономическия форум за привличане на инвестиции. Според него трябва да се установи ред и прозрачност в бюджетните отношения и за да сложи ред в това отношение, българското правителство трябва да започне да публикува национални отчети, съдържащи балансов отчет за своите активи и пасиви, както и отчет за приходите и разходите, изготвени на принципа на начисляване в съответствие с международните счетоводни стандарти и те да бъдат обект на независим одит.

Според Ханке второ важно правило е да се наложи изискване за квалифицирано мнозинство от две трети при вземането на важни решения, сред които сред най-важните са свързани с външния дълг и данъчните промени. Ханке посочи, че стремежът да се намали общият държавен дълг на България под 50 процента от брутния вътрешен продукт към 2006 година е похвален и българското правителство трябва да работи енергично за неговото осъществяване.

Третото според него, което трябва да се направи, е да се опрости данъчната система и да се намалят данъчните ставки и, четвърто, да се приватизира системата за прилагане на търговското право. Според Ханке, засега правната и съдебната система в България е ненадеждна и не отговаря на изискванията на пазарната икономика, което обяснява корупцията и липсата на надеждна закрила за частната собственост и облигационните права, както и равнището на чуждестранните инвестиции, което е по-ниско отколкото трябва да бъде.

Според Стив Ханке България следва приватизация на прилагането на търговското право. По такъв начин ще се гарантира според него закрила на неприкосновеността на частната собственост и свещеният характер на договорните отношения в търговската сфера, ще се ограничи корупцията и значително ще се повиши привлекателността на България за чужди инвестиции.

Финансовия министър Милен Велчев каза, че новата данъчна политика на правителството за 2003-2005 година е стъпка в посоката, която Стив Ханке предлага за данъчната политика.

Велчев представи основните акценти в данъчната политика на правителството през следващите 3 години, които предстои да бъдат одобрени от кабинета до края на юни. Според финансовия министър обаче промяна в конституцията за гласуване с две трети мнозинство на всичко свързано с външния дълг и данъчните промени едва ли е приложима в България. Той се мотивира с това, че критическите противоречия у нас са по-остри отколкото в другите страни. Според него предложението за фискален ред и прозрачност в страната е идея, която трудно може да бъде отхвърлена.

Аз съм за приватизиране на търговското право, както и на други дейности - например, образование и здравеопазване, каза още Милен Велчев.

Вицепремиерът Николай Василев каза, че приема повечето от предложенията на проф. Стив Ханке изложени в неговия манифест. Валутният борд ще се запази до влизането на страната в Европейския валутен съюз, а данъчната тежест постепенно се намалява, каза Василев.В Народното събрание вече е внесен пакет от мерки за реформа в съдебната система, припомни вицепремиерът.

Вицепремиерът Николай Василев очерта намеренията на правителството за ускоряване на икономическия растеж, подобряване на бизнесредата чрез привличане на инвестиции по няколко неизползвани досега направления.

Не от държавния бюджет, а основно от инвестиции и от експорт ще бъде гарантиран икономическия растеж, каза вицепремиера Николай Василев. Инвестициите се очакват по няколко направления като на първо място е приватизацията. Той съобщи, че в момента има напредък по 4 големи сделки- Булгартабак, БТК, Биохим и ДЗИ, чийто резултати правителството очаква в края на лятото.

Като особено важен източник на инвестиции министър Василев посочи инвестициите на зелено и капиталовите пазари. Според него правителството разчита изключително много на частния сектор, който трябвало да развие изпреварващо инвестиционната култура в областта на частните инвестиции или на рисковите капитали, които са основен източник за финансиране на средните и малки предприятия в света.

Вицепремиерът обясни, че повече инвестиции ще се привлекат и чрез създаването на индустриални зони. Правителството възнамерява да подпомага бизнеса чрез решаване на бюрократичните и административни проблеми, а не чрез въвеждане на данъчни преференции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.