Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стокообменът между България и Македония е нараснал със 7 % за 10 години

0 коментара

Търговският стокообмен между България и Македония е нараснал със 7 % от 1992 г. до 2002 г., съобщи министърът на държавната администрация Димитър Калчев, при откриването на българо-македонски делови форум в София.

На форума присъства премиерът на Македония Бранко Цървенковски, който от вчера е на посещение у нас по покана на лидера на БСП Сергей Станишев.

Над 6000 македонски туристи са посетили България през 2002 г., посочи още Калчев.

Македония е петият търговски партньор на България сред балканските страни, каза в приветствието си към участниците македонският министър на икономиката Илия Филиповски.

През 2002 г. стокообменът между двете страни е 143,9 млн.щ. долара. Филиповски изрази увереност, че подобни бизнесфоруми като днешния ще допринесат за развитието на търговско-икономическите връзки между двете страни.

Президентът Георги Първанов апелира към българските и македонските фирми да потърсят възможности за създаването на смесени предприятия, за коопериране на производство, за финансиране на съвместни проекти.

В приветствието си премиерът Бранко Цървенковски изрази задоволство, че инициативата за бизнесфорума, започната в Македония продължава и посочи, че това е най-добрия начин за развитие на икономически отношения.

България и Македония се подкрепят взаимно, имаме една и съща цел - членство в ЕС, каза Цървенковски. Той отбеляза, че политическите двустранни отношения са отлични, но в икономически план няма достатъчно нарастване и това не може да бъде подценено.

Популяризирането на възможностите за търговия между двете страни чрез бизнес форуми, участие в изложения и обмен на информация за търгове за приватизация на туристически обекти и за възможности за преки инвестиции в туризма са сред перспективи в развитието на търговско-икономическите отношения между България и Македония, каза председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.

След влизането в сила на Споразумението за свободна търговия през 2000 г. 89 процента от вноса в България на македонски промишлени стоки и 88 на сто от вноса в Македония на български стоки е безмитен, посочи той.

Предоставянето на информация за възможностите за бизнес би подобрило търговските отношения на страните от Югоизточна Европа, каза председателят на Българския икономически форум Георги Табаков.

Той добави, че фирмите от региона са запознати повече с дейността на компаниите от Европа и САЩ, отколкото с фирмите в съседните страни. Според него пречка за развитието на търговските отношения е и лошата инфраструктура в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.