Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столична община без глоба за незаконните терени за балиране на сметта

2 коментара
Столична община без глоба за незаконните терени за балиране на сметта

Екоминистерството няма да глобява Столична община заради незаконното използване на трите площадки край Требич, Кремиковци и кв. “Дружба” за балиране на сметта на София. Това съобщи Джевдет Чакъров, министър на околната среда и водите, преди заседанието на Министерски съвет в четвъртък сутринта. Той бе категоричен, че трябва да се търси окончателно решение на проблема с битовите отпадъци на столицата, тъй като пакетирането им е временен изход.

В петък Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще изпрати поредното писмо до кметството, с което да го подкани да продължи процедурите за намиране на законна площадка за временно съхранение на боклуците, допълни министърът. Той припомни, че по инициатива на екоминистерството са направени проучвания на над 20 площадки за депониране на сметта.

Той отказа да посочи конкретни площадки, които се обсъждат, като припомни, че са препоръчани четири, но изборът на една от тях е в правомощията на общината. Чакъров  припомни, че балирането и съхранението на отпадъците е само временен изход от ситуацията и трябва да се ускорят процедурите за трайно решаване на проблема чрез съоръжение за обезвреждането им.

Именно в думичката “обезвреждане” се крие уловката, от която обаче Столична община бяга с решенията си за провеждане на бъдещ конкурс за строеж на завод или заводи  за “преработка” на отпадъци. А инвестиционните предложения, с които изпълняващият длъжността кмет Минко Герджиков се гордее, са за изгаряне, разлагане и прочие модерни технологии, които всъщност преработват боклука, а не го обезвреждат. Защото дори и след извличането от сметта на електро или топлоенергия, след рециклирането на отпадъците за повторна употреба, пак остава боклук. Пък бил той и два процента. Два – два, но все някъде трябва да се обезвреждат, тоест съхраняват. Което значи да се депонират или да има сметище, отговарящо на европейските изисквания. Според които между впрочем край София трябва се намира регионално депо, за каквото общината и дума не обелва.   

Междувременно тричленният състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени решение на бившия министър на околната среда и водите Долорес Арсеноваа, с което тя отказа извършването на оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционните предложения за монтиране на балиращите машини за сметта на площадките в районите Връбница, Нови Искър и Кремиковци за срок от три години.

Тогава Арсенова е мотивирала отказа за изготвянето на ОВОС с мотива, че това са предложения за разширение или за промяна на производствена дейност на съществуващи обекти. Според съда обаче, става въпрос за ново изграждане на съоръжения за третиране, опаковане, балиране и площадки за временно съхранение на битови отпадъци, за които задължително се прави ОВОС. Затова съдебният състав върна преписките на новия министър Джевдет Чакъров за произнасяне с ново решение.

С промяната на Закона за околната среда, обнародвана в края на септември, обаче отпадна необходимостта от извършване на екооценка за терени за временно съхранение на отпадъци, каквито се явяват трите площадки. Освен това за момента те са резервен вариант, защото общината се отказа да вози там боклуци за пакетиране заради протести на гражданите и делото, по което днес се произнесе ВАС.

Магистратите отбелязват отпадането на изискването за ОВОС, което стана след завеждането на делото срещу решението на Арсенова, но според тях при новото произнасяне на министър Чакъров, той трябва да съобрази, че дори и само при наличие на засилен обществен интерес, какъвто е налице в случая със софийския боклук, той може да приеме за необходимо извършването на ОВОС.

От МОСВ ще подготвят своето становище по решението на ВАС след като се запознаят с мотивите в него, съобщиха от пресцентъра на ведомството. От там обаче отбелязаха, че според процедурите извършването на ОВОС се предприема от инвеститора, какъвто в случая се явява общината, а не от МОСВ. Ведомството само разглежда екооценките и се произнася по тях, като ги приема с препоръки или ги отхвърля.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БКП
    #2

    ГОЛОСУЙТЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Анонимко
    #1

    Министре, тези от обшината в нарушение ли са или не. Ако са - какво значи няма да ги глобявам. Това е отказ от прилагане на закона - когато е виновен - се наказва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.