Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столична община иска да ремонтира културните паметници срещу ипотека

9 коментара
Столична община иска да ремонтира културните паметници срещу ипотека

Столична община иска да ремонтира имотите в списъка на паметниците на култура срещу ипотека, стана ясно в понеделник след среща между главния архитект на София Петър Диков и директора на Националния институт за паметниците на културата (НИПК) Георги Угринов.

Според Диков има нужда от тълкуване на чл. 21 и чл. 22 от Законът за паметниците на културата и музеите, които да направят действаща разпоредбата за ипотекиране на имоти в полза на държавата или общините срещу извършване на ремонт.

В нормативния акт сега са разписани изискванията към собствениците на такива имоти да ги поддържат в добро състояние, както и задължително да искат разрешение от НИПК, ако имат намерение да правят реконструкции.

Главният архитект на столицата обаче настоява да се доразвие възможността за ремонт срещу ипотека, защото в закона не са предвидени действия в случай на нежелание на собственика да извърши ремонт въпреки спешната нужда от това.

Завишаване на глобите

Угринов и Диков заявиха, че ще настояват пред НС да се завишат многократно глобите за предприемане на ремонти без предварително издадено разрешително. В момента санкцията за това е 500 лева.

“Глобата не може да респектира собствениците”, коментира главният архитект.

Столична община ще предложи на парламента промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и в ЗПКМ, които да въведат почасова глоба и наказателна отговорност за собственици, които не полагат грижи за имотите си.

Задействането на общинския апарат по проблема с опасните постойки паметници на културата започна след като преди 10 дни стара сграда на улица “Алабин” 39 се срути и уби две момичета. По първоначална информация причината за срутването на сградата е станал предприет несъобразен ремонт без да има и разрешително за него. В петък се срути и покривът на  къщата – музей на Христо Смирненски.

От общината съобщиха, че причината за инцидента е компрометираната дървена конструкция на покрива. Въпреки срутването, сградата не се счита за опасна.

Правят паспорти на старите сгради в София

Голяма част от двете хиляди сгради, обявени за паметници на културата в София, са в лошо състояние, заяви в понеделник Георги Угринов. Той уточни, че все още не се знае точния брой на нуждаещите се от спешен ремонт.

В момента тече проверка от Столична община за броя на компрометираните сгради в града. Тя трябва да приключи до 20 октомври.

Главният архитект на столицата Петър Диков съобщи, че целта на инспекцията е само да установи най-общото състояние на сградния фонд. Специалистите от общината разпитват собствениците на имотите във видимо най-лошо състояние за направени основни ремонти и преустройства.

Диков заяви, че след като приключи тази проверка от общината, ще започнат да правят паспорти на старите сгради в София.

По думите му настоящата документация, която се намира в Дирекция “Архитектура и градоустройство” не отговаря на действителността. В следващите няколко месеца общината и НИПК ще категоризират рисковите сгради – “опасна сграда”, “преустроена сграда”, “сграда с нерегламентирано преустройство” и “сгради с опасни елементи”. След това ще бъдат издадени изрични предписания за ремонт.

Намаляват се културните паметници в столицата

От кметството се оплакаха, че голяма част от собствениците на проверяваните в момента имоти не оказват съдействие на общинските служители. По думите на арх. Калинов от ДАГ голяма част от тях крият, че са правили незаконни ремонти.

“Това само ни забавя. Те ще ни принудят да предприемем по-дългата процедура – влизане с инспектори, издаване на констативни протоколи и започване на административно-наказателни производства”, заяви още той.

В същото време Георги Угринов заяви, че предстои редакция на списъка със сградите, обявени за паметници на културата.

“Те ще бъдат сведени до минимум. Това ще намали средствата за тяхната поддръжка и ще даде на собствениците им право свободно да разполагат с тях”, заяви още шефът на НИПК.

По думите му преценката кои сгради да бъдат освободени от този статут ще се направи по ясен регламент, които ще бъде създаден в близките няколко месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. П. Петров
    #11

    Значи да ги предадат в ръцете на банките, а после на точно определени, "наши" момчета..

  2. parisien
    #10

    Tova ozna4ava, 4e za da namaliat razhodite (4ii vsa6tnost?), 6te deklasirat pove4eto pametnici za da gi butnat i da postroiat na tiahno miasto krasivi hoteli s mnogo beton i garaji. Pove4eto sobstvenici samo tova 4akat. Eh, kakva stolica, kakva krasota 6te stane!

  3. Възмутен
    #8

    Народе, става дума за къщи сабственост на граждани и по някакви си критерии обявени за паметници на културата по времето когато държавата разполагаше с всичко. Прочетохте гори, че гражданите са длъжни да ремонтират за своя сметка и ако нямат пари за това, а малко са тези които има, "държавата" им отпуска средства срещу ипотека. Ако държавата няма средства да поддържа паметниците да освободи собствениците им от ограниченията които им налага и те да разполагат с къщите си както намерят за добре. Този

  4. Гост
    #7

    Съгласен съм,че на собствениците на сгради,паметници на културата се налагат единствено ограничения,а никакви стимули.Обаче никъде по света го няма това - бедняци,които нямат пари да са собственици на такива уникални сгради в централните части на градовете.Тези,които нямат пари,а са собственици на такива сгради,нека ги продадат на хора или институции,които имат възможност да ги поддържат.

  5. Без име
    #5

    Вече казват имало критерии по които ще хващат незаконно забогателите и ще им отнемат придобитото. Не може ли да се приложат подобни принцити и да се види дали някои от собственици на къщи паметници на културата (не говоря за централните части на София)не са занонно бедни и не могат да рестарврират къщите си. Тогава така наречената държава да им отпусне кретити на нулева лихва и дълък период на изплащане без да ги заплашва с ипотеки и отнемане в нечия полза. И още какъв паметник на културата е къщата

  6. x
    #4

    Над 2 000 сгради-паметници на културата в София са пред срутване.БКП-БСП пази кадрите си-истинска мафия

  7. запознат
    #3

    Принудително отпускане на кредити на хората, които когато хората ен могат да си ги върнат, ще доведат до отчуждаване на имотите им. Браво, браво. Не ви ли стигат далаверите с Топлофикация, със Софийска вода, с боклукчийските фирми, с пазарите, с разрешителните за строеж. Още пари ли искате да лапате?

  8. kosio
    #2

    Защо пък не, може и кредити да раздава ... за почистване на градинките примерно...

  9. Канопус
    #1

    Чуват се мнения (в днешния Стандарт например) старите къщи около центъра на София направо да се събарят, защото нямало пари за ремонта и укрепването им! За пореден път ли ще допуснем съсипване на историята си за сметка на съмнителната перспектива да се построят нови билдинги, които в сравнение с американските, европейските и азиатските си образци отново ще се окажат паянтови подобия? По-добре тези паянтови къщички, в които имамного чар и красота, стига да се ремонтират, отколкото претенциозни и скъпи паметници на селяндурщината и простотията на управниците и богаташите на България!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.