Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страната е подсигурена с инсулини за 3 месеца. Забраната за износа им се удължава

Министерството обвинява дистрибуторите за липсите по места

1 коментар
От ляво надясно: Директорът на ИАЛ Богдан Кирилов, министър Христо Хинков, зам.-министър Илко Гетов и директорът на лекарствената дирекция в НЗОК Владимир Афенлиев дават информация относно наличностите на инсулини в страната. Сн. МЗ

Страната е подсигурена за три месеца напред с инсулините, за които има сигнали, че липсват. Въпреки това, Министерството на здравеопазването ще удължи забраната за износ на инсулини с още един месец до 31 март, така че да няма пациенти, които не могат да получат лекарството си. За проблемите със снабдяването на някои аптеки здравните власти казват, че отговорността е на търговците на едро. Това стана ясно във вторник от обясненията на здравния министър Христо Хинков и заместникът му Илко Гетов по повод зачестилите в последната седмица сигнали за инсулини, които не могат да бъдат открити в някои аптеки в страната.

От МЗ са категорични, че забраната за износ на инсулини работи и сигналите от граждани за липсващи продукти са намалели 6 пъти, откакто я има. Министър Хинков обясни, че заповедта се удължава месец за месец, за да бъдат здравните власти гъвкави в реакцията си, а и защото една по-дълга забрана от 6 месеца, например, може да бъде обжалвана в съда като възпрепятстваща свободното движение на стоки в ЕС.

Зам.-министър Гетов съобщи, че през октомври миналата година преди първата забрана за износ МЗ е получило 12 сигнала за липси на инсулини. За месец януари е имало 3 такива сигнала, а за февруари са само два. "Независимо от това, през февруари са извършени 357 проверки на аптеки в 28-те области на страната, като минимум 10% от тях са такива, които работят с НЗОК. Проверките са за това има ли наличности или не, кои инсулини липсват и т.н. Резултатите към 23 февруари показват, че има три проблемни инсулинови лекарствени продукта в 2/3 от всички области. Т.е. голямата част от основните инсулинови лекарствени продукти ги има в достатъчна наличност за гражданите. За 5 инсулинови продукти също се наблюдава забавяне и нерегулярни доставки в останалите 1/3 от областите", посочи Гетов.

Инсулини има за три месеца напред

Като най-проблемни се оформят инсулините Fiasp, Tresiba и Xultophy. Гетов съобщи, че от лекарствения продукт Tresiba в склад на производителя има 20 892 опаковки, които стигат за срок от около три месеца при средно месечно потребление от 7648 опаковки.

В търговците на едро в страната има 383 опаковки, т.е. не може да се говори за липса. От другия продукт Fiasp в склад на производител има 7720 опаковки при средно месечно потребление от 64 опаковки. А в търговците на едро на склад има 172 опаковки.

Кой е винавен да не стигат до пациентите

Гетов отхвърли като спекулации твърденията, че производители на лекарства задържат в своите складове лекарства и обясни, че става въпрос за буферни количества, които подсигуряват потребностите на страната за 3 месеца напред и всеки търговец на едро, който е поискал да бъде снабден, може да си го закупи. По думите му е въпрос на мениджмънт на стоковите наличности. "Проблемът с липсата на инсулини и други лекарства в аптеките е поради недобрата работа на търговците на едро. Недобрата работа на търговците на едро се изразя в това, че те не снабдяват безотказно всички аптеки, които са се обърнали към тях и поддържат достатъчни количества", каза той.

Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов каза, че всеки месец се проверяват търговците на едро. Той обясни, че те имат задължение да снабдяват аптеките с даден продукт за 24 часа, което е записано в правилата за добра дистрибуторска практика, но в закона няма предвидени санкции, ако не го направят. По думите му предизвикателството произтича от това, че става въпрос за търговски взаимоотношения от частен характер между производители, дистрибутори и аптеки.

"Важното е, че в страната има достатъчно налични количества. В предишни периоди е имало проблеми с производството и доставките, което е реален проблем. В момента считам, че се касае за организационни затруднения, които следва да бъдат изчистени, така че да не се стига до забавяне на достъпа на пациентите до лекарства", посочи Кирилов. При своите проверки ИАЛ прави предписания за равномерно разпределение на количества в страната.

За това, че проблеми с наличностите в момента няма увери и министър Хинков: "Миналата година сигналите за липси бяха няколко пъти повече от сега. Ако приемем, че търговците на едро изчакват нещо, например края на заповедта за забрана на износа и пристъпват към други действия, свързани с реекспорт и т.н., то тогава следваща заповед ограничава това. И ние създаваме условия лекарствата да достигнат до аптечната мрежа".

НЗОК не засича отклонения в потреблението

Здравната каса също не засича затруднения в достъпа до терапия на пациентите. Директорът на лекарствената дирекция в НЗОК Владимир Афенлиев каза, че не се наблюдава рязък спад или някаква девиация на здравноосигурените лица, които ползват лекарства за диабет. "Броят опаковки, които са използвани, е сравнително стабилен. НЗОК облекчи много условията за преминаване от един инсулин на друг. Това също помага, ако има временни проблеми. Така че и през 2023 г. спрямо 2022 г. и според съвсем пресни данни за януари 2024 г. спрямо ноември 2023 г. разликите са от порядъка на 500 опаковки. Това може да се дължи на преминаване от един медикамент на друг, от преминаване от групата на инсулинозависими към неинсулинозависими и др", обясни той.

Подаване на сигнали 

От МЗ призоваха гражданите да подават конкретни сигнали, по които МЗ да прави проверки, за причините да липсва даден медикамент на определено място. В сигналите следва да фигурират конкретни аптеки, в конкретни населени места, какво обяснение са дали фармацевтите за липсата. Така ще може да се провери поръчано ли е лекарството от аптеката, има ли отказ да бъде доставено от дистрибутор и т.н и да бъдат наложени санкции на виновните.

Предстоящи промени

Ведомството припомни, че предстои и нова порция промени в лекарственото законодателство, с които да се ограничи износа на дефицитни продукти. На 14 март 2024 г. предстои нотификация на Европейската комисия за промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, след което те могат да бъдат приети от Народното събрание. С проекта се предлагат промени при търговията на едро и дребно с лекарства, с паралелния внос, както и усъвършенстване на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА).

По-конкретно ще се промени прагът от 65% на 100% от необходимите количества за задоволяване на здравните потребности на населението за период от един месец, изчислени въз основа на средномесечното потребление на съответния лекарствен продукт, като периодът, за който ще се изчислява недостигът, се променя от 6 на 12 месеца, считано от деня на извършване на анализа.

Създава се и задължение за притежателите на разрешение за употреба и притежателите на разрешение за паралелен внос да подават чрез СЕСПА уведомленията за преустановяване на продажбите на лекарствен продукт, независимо дали е временно, или постоянно, когато преустановяването е планирано или се дължи на непредвидими обстоятелства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #1

    Така ще е, докато търпим бялата мафия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.