Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страната ни продължава да е на първо място в печалната статистика на бедността в ЕС

Всеки четвърти жител на общността живее в бедност, в България е всеки втори

20 коментара
Страната ни продължава да е на първо място в печалната статистика на бедността в ЕС

Страната ни е абсолютен лидер в статистиката на Европейския съюз по съотношение на заплашеното от бедност или социално изключване население на общността спрямо общия брой. Това сочат данните за миналата година на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в понеделник.

През 2011 г. 119.6 млн. души или 24.2% от населението на общността за били заплашени от бедност или от социално изключване срещу 23.4% през 2010 г. и 23.5% през 2008 г., показват резултатите от изследването на статистическата служба. С други думи сянката на бедността се е разпростряла над още европейски граждани спрямо предните две години.

Според изследването хората, попадащи в графата "бедни", са се сблъскали с една или повече от трите форми на социално изключване: финансов недостиг, изпадане в материално затруднение или живот в домакинство със слабо използван трудов потенциал.

Намаляването на броя на хората в бедност или застрашени от социално изключване е ключов момент в Европейската стратегия 2020.

През 2011 г. най-големият дял на жителите в бедност или застрашени от социално изключване е регистриран в България (49%), Румъния и Литва (40% във всяка от двете), Латвия – 33%, Гърция и Унгария (31% във всяка).

Най-малък дял е отчетен в Чехия (15%), Великобритания и Швеция (16% всяка), Люксембург и Австрия (17% всяка).

17% от населението на ЕС е заплашено от финансов недоимък

Ако се разгледа всеки от трите елемента, дефиниращи риска от бедност или социално изключване, се вижда, че 17% от населението на ЕС през 2011 г. е имало разполагаем доход след получаване на социални помощи по-нисък от прага на бедност за съответната държава. Вследствие на кризата прагът на бедността в редица страни от ЕС бе снижен, отбелязва Евростат.

За България, Румъния и Испания процентът е 22 са всяка от трите страни, за Гърция – 21%. Най-нисък този дял е в Чехия – 10%, Холандия – 11%, Австрия, Дания и Словакия – 13% всяка.

9% от хората в ЕС изпитват силни материални затруднения

Всеки десети жител на ЕС или 9% от населението на общността е в затруднено материално положение, което означава, че той е затруднен да си плаща сметките, да отоплява достатъчно жилището си или да отиде на едноседмична почивка.

Броят на гражданите в затруднено материално положение варира в отделните държави в широки граници – от 1% в Люксембург и Швеция до 44% в България и 31% в Литва.

10% живеят в домакинства със слабо използван трудов потенциал

По отношение на индикатора използване на трудовия потенциал 10% от населението между 0 и 59 години живеят в домакинства, в които възрастните членове са използвали по-малко от 20% от трудовия си потенциал в предходната година.

Най-големият процент на лицата, живеещи в такива домакинства, е в Белгия – 14%, а най-малкият – в Кипър (5%). България е в горната част на таблицата с 11%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Заплашени ли сме за изключване от ЕС ?

  2. Анонимен
    #19

    Сега вече и на последния колебаещ се трябва да му стане ясно – ГЕРБ е политически вирус – синя по външност клетка, с ядро поразено от червена, комуидно-русоблюдна ДНК!
    Едно е очевидно – от сега, всяка политическа заявка трябва да преминава през теста “за или срещу Русия на Путин?”
    Единственият референдум, който бих подкрепил, би трябвало да предлага две бюлетини:
    - “България с Европа срещу днешна Русия” и
    - “България с днешна Русия срещу Европа”.
    Защото крайно време е да се зачеркнат всякаква дипломатичност

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  4. Анонимен
    #17

    5,не се ядосвайте,моя баща за толкова години също,взима 75 евро на месец.Жена му също,като много добра учителка със много награди.Взимаха хубави пенсии и със всички бъркотии им остана това и така - кой виновен,кой не,това не се знае....

  5. Анонимен
    #16

    49% дял на българите в бедност е уникален факт за страна членка на NATO и ЕС!. Подобен е %-тът за страни без инфраструктура, без работещо здравеопазване и образование.Едва ли причина за това е мързелът на българите.

  6. Анонимен
    #15

    След 1944 и до сега българите винаги са държани в бедност.Комунизма плащаше на екзистенц-минимума,след 1989г. различните управляващи бързо разбраха, че могат да продължат по този начин.Приказките за производителност на труда и други подобни са за невежи и наивници,чиято единствена цел е да вменяват чувство за вина у всеки гражданин за матириалното му състояние и комплекс за малоценност сравнявайки се с други нации.

  7. Анонимен
    #14

    Планът за разорение на България.
    В увода на проекта "Ран - Ът" (Ричард Ран и Роналд Ът) е казано: "България е избрала пътя към демократичния капитализъм и е направила редица важни стъпки в тази насока, но има да се вършат още много и много неща. Признавайки този факт, новото правителство на България се обърна за съдействие към Фондацията на националната камара"... Следователно Лукановци, Младеновци и Лиловци още в първите месеци след промяната са поели път към "демократичния капитализъм", направили

  8. Анонимен
    #13

    Най-бедната страна в Европа сме и ще си останем още дълго такива, затова
    защото си имаме една партия БСП с вожд Сергей Дмитриевич Станишев като "Троянски кон" на Русия в Европа. Затова, защото България не се е простила и не желае да се прощава с комунистическото си минало, защото всички бивши номенклатурчици, ДС-гестаповци, са дипломати, съдии, прокурори. Защото сме държава на червената мафия и мутрите. Виждаме ги всяка година на Бузлуджа, със "сияещи" лица, когато социалистът-милионер Сергей Станишев

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  10. Анонимен
    #11

    Още една класация в която сме на последно място: а именно „качество на животa в Европа“ Тази класация е важна, защото класации основани на данните на официалната статистика е трудно да се интерпретират правилно. Tези данни трябва да се сравняват с данни от директни анкети на населението, още по-добре международни такива, което е същността на горното, трето по ред изследването на качество на живот в Европа (3rd European Quality of Life Survey, ( http://www.eurofound.europa.eu/pubdocs/2012/64/en/1/EF1264EN.pdf

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.