Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стрес тестовете отдалечиха България от Европейския банков съюз

Едва ли Европейската централна банка ще признае резултатите от мащабната проверка у нас

10 коментара
Стрес тестовете отдалечиха България от Европейския банков съюз

В събота (13 август) бяха пуснати резултатите от стрес тестовете на българския банков сектор. Първо беше проведен преглед на качеството на активите на българските банки, който целеше да прецени дали кредитния портфейл е правилно оценен и провизиран. След това техните капиталови буфери бяха подложени на стрест тест с два варианта – нормален (базиран на макроикономическата прогноза на БНБ до 2018 г.) и утежнен (базиран около рецесия, продължаваща дефлация и спад на недвижимите имоти).

С това дълго упражнение се завършва изпълнението на почти всички ангажименти, поети с цел възстановяване на доверието след случилото се с КТБ. През 2014 г. политическите партии се обединиха на консултациите при президента „незабавно да стартира процедура за влизане на България в Единния банков надзорен механизъм“ с цел присъединяване към Европейския банков съюз, като тогава се смяташе, че тези стрес тестове ще са необходимата първа стъпка.

Две години по-късно обаче България изглежда все по-далеч от тази цел, а всички основни политически сили и регулатори престанаха да говорят за присъединяване към ЕБС. Как се получи така, че упражнението, което трябваше да е първа стъпка към този банков съюз всъщност на практика ще отложи присъдиняването към него за неопределеното бъдеще?

Изводи от стрес тестовете

Резултатите от тези стрес тестове показват една до голяма степен стабилна система. Средната капиталова адекватност на банките след прегледът на активите е паднала леко в следствие на корекции в размер на 665 млн. лв. (0.8% от общите активи) до нива от 18.9% (при регулаторен минимум от 4.5% от рисково претеглените активи). Дори и в утежнения сценарий на стрес теста средната капиталова адекватност пада само до 14.4%, а огромното мнозинство от банките остават стабилни, макар това да се отнася в по-голяма степен за тези с чуждестранни собственици.

Тези резултати са чувствително по-добри от тези на европейските банки, обявени в началото на месеца, които показаха спад от 12.6% до 9.2% при негативни развития и проблеми с институции в Италия, Ирландия, Австрия и Германия (особено имайки предвид проблемите им от началото на годината). Българските тестове бяха и по-подробни, обхващащи всички институции (освен чуждестранните клонове) в българската банкова система.

С това обаче до голяма степен свършват добрите новини. Притеснително е, че огромното мнозинство от направените корекции се случват в две банки с български собственици, като около 420 млн. са корекциите само за ПИБ, третата най-голяма банка в страната. Нейният капитал така се свива от 11.3% до 5% – близо до регулаторния минимум, като остава само една от две банки с капиталова адекватност под 11% след прегледа на активите (заедно с Инвестбанк).

Същите две банки имат и единствените отрицателни резултати при хипотетичния утежнен сценарий на стрес теста, като за ПИБ капиталът пада до -6.9%, което обеснява и усилията на банката за повишаване на капиталовата адекватност в следващите месеци. Другият притеснителен момент е липсата на особени данни относно рисковите експозиции със свързани лица в стрес тестовете – именно проблемът, който доведе до краха на КТБ.

Стрес тестовете и Европейския банков съюз

Прегледът на активите обаче отново поставя въпросът за присъединяването към Европейския банков съюз (ЕБС). Именно провеждането на такъв анализ от страна на ЕЦБ е необходимо предварително условие за присъединяването към ЕБС. За съжаление беше направен съзнателен избор това упражнение да се проведе паралелно и не от страна на ЕЦБ, макар и по подобна методология.

Освен ако ЕЦБ не реши да признае резултатите, което е малко вероятно, присъединяване към ЕБС ще изисква повторение на тези сложни и дълги тестове. Това от своя страна означава, че апетитът и от страна на банките за повдигане на въпроса за присъединяване към ЕБС в близко бъдеще ще бъде ограничен тъй като те едва ли биха искали да повторят отново това упражнение.

В наш доклад от 2015 г. посочихме няколко причини защо би било разумно България да се присъедини възможно най-скоро към ЕБС, сред които бяха възможността за европейски “надзор над надзора” на БНБ, повишаване на финансовата стабилност с оглед структурата на банковата система, възможността за участие в решенията на ЕБС, както и като стъпка към влизане в еврозоната.

Допълнително развитията в ЕС през 2016 г. и реалната опасност от „Европа на две скорости“ също водят до извода, че България трябва да предприеме стъпки към ЕБС колкото се може по-скоро – или да рискува да остане “отвъд борда” на основни интеграционни процеси.

След стрес тестовете тези аргументи остават напълно валидни. Положителните агрегатни данни за стабилността на банковата система означават, че именно сега би бил правилният момент за пристъпване към ЕБС, тъй като ще можем да представим силни аргументи за присъединяване.

За съжаление обаче начинът на провеждане на стрес тестовете (самостоятелно, а не заедно с ЕЦБ) и откритите, но очаквани, проблеми в третата по големина банка (която би била една от трите под директен надзор от Брюксел като част от ЕБС) вероятно силно ще ограничат апетита за подобни стъпки – въпреки уверенията след колапса на КТБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stixxx
    #10

    Тоя институт пък кога се пръкна? И какви са тия ескперти там? Ако държат да плащаме лихви за да ни пазят банките парите - моля, нека тичат към банковия съюз. Аз предпочитам да са ми в банка, която, макар и малки, плаща лихви.

  2. Vitkova
    #9

    Имаме „Институт за европейски политики”? Явно всеки си основава някакво НПО и почва да говори глупости. Как ли точно пък институт за европейски политики почна да разбира от финанси и банки? Това, което са написали пълни щуротии и глупости. „За съжаление обаче начинът на провеждане на стрес тестовете (самостоятелно, а не заедно с ЕЦБ)” ей в това изречение просто и ясно се вижда, че господинът компетентен по европейски политики не разбира дори и от тях. Как така ще се правят стрестестовете в България

  3. mnogo grozen
    #8

    Реално няма смисъл да влизаме към банковия съюз,защото така вероятно още повече ще се доближим до европейските лихвени нива - т.е. за да държим парите си в банките ще трябва да плащаме още повече, а лихвите ще станат отрицателни, както вече е в Западна Европа и в Еврозоната. Е, ако някой иска да му взимат пари, нека си ги дава, ама не всички са толкова богати.

  4. join_alex
    #7
  5. The Big Bad Wolf
    #6

    На този етап в цяла Европа се правят референдуми за излизане от ЕС, ние като пълни глупаци се бутаме да влизаме в един разпадащ се Европейски съюз, бил той и банков. Вижте Полша, вижте Унгария, вижте дори една Великобритания. Да не говорим, че ще правят допитване и в Каталуня.

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    "Резултатът от стрест теста показа, че банковата система е стабилна, но две от банките, с българска собственост, са получили много, много препоръки, с които трябва да се справят. Затова смятам, че трябва по-бързо да вървим към европейския банков съюз, за да може да се възползваме от европейския банков надзор, който осигурява стабилност в банковата система. Ако това беше факт, тогава нямаше да се стигне до фалита на КТБ, посочи Данков. Той подчерта, че влизането в банковия съюз може да стане, без да сме влязли в еврозоната. "

  7. Калико Джо
    #4

    Аз си мисля че тия стрес тестове бяха само пушилка за успокояване на населението, което е вложило сума ти пари в тези банки, а те са толкоз стабилни колкото бяха и по времето на Моллов, Йосифов и Кюлев. А забравих и банкера номер едно - Василев.

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Мдaaaa, кипър_че_то ми е любимец - kak сa ofшорките?

  9. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Деморкацията иска жертви! И пари в брой за агентите на ДеСе и офшоркаджиите!

  10. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Браво цеко браво минев ... Очаквам пиарите начело с ...дa обяснят на обикновените хорица. Много здраве и на мутафа и на кипарчето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.