Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строеж на АЕЦ "Белене"" по западна технология ще е реверанс към Европа

0 коментара

Списъкът на страните, които предвиждат изграждането на нови атомни реактори, става все по-дълъг. И каква полза от германския отказ от атомна енергия, щом като останалата част от Европа се отправя към ново атомно столетие. Проектите във Финландия и Франция бяха осъществени, защото имаше политическа воля да се изпробват атомни електроцентрали от трето поколение. В крайна сметка пред нас са предизвикателствата на новия милиарден пазар Китай.

В България трябва да се изчака дали изобщо ще се намери инвеститор за строежа на нова атомна електроцентрала. Правителството има намерение да изгради нов атомен реактор на Дунава, но определено предпочита европейската техника пред използваната до момента руска. Това означава поврат в българската енергийна политика, но и добър шанс на германско-френския атомен консорциум "Фраматом" да получи милиардна поръчка в България.

Това би бил третият строеж на нов атомен реактор от "Фраматом" в Европа. Консорциумът, който включва френската фирма "Арева" и германския концерн "Сименс", вече изгражда атомен реактор във Финландия. Във Франция се очаква в експлоатация да влезе също нов реактор през 2007 година. Разходите по изграждането на всеки един от тези реактори са от порядъка на около 3 милиарда евро.

Засега в България не е обявен търг за строежа на нова атомна електроцентрала, от "Фраматом" засега отказват да вземат официално отношение по въпроса. Според българския министър на енергетиката Милко Ковачев обаче новият атомен реактор с водно налягане представлява добра опция. Подобен реактор обаче, даже и в малък вариант, би произвеждал далеч повече електроенергия, отколкото може да потребява България.

Очевидно София залага на възможността за бъдещ износ на електроенергия. От около две седмици насам страната вече е включена в енергийната мрежа на централноевропейските държави, след като беше преодоляна една липсваща брънка от веригата в Босна и Херцеговина. Така според министър Ковачев България в бъдеще без проблеми може да участва на европейския енергиен пазар. Важна предпоставка обаче е да се намери инвеститор за новия проект в Белене.

Според първоначалния вариант е трябвало да бъде построен руски атомен реактор, но строежът, започнат още през 80-те години, по-късно е бил замразен.

Окончателният отказ на България от руска техника обаче дойде твърде изненадващо. Министърът на енергетиката обоснова тази стъпка с това, че руска атомна централа не можела да гарантира достатъчна сигурност.

"Ние искаме най-сигурната технология", заяви той.

Твърде вероятно е обаче България да е решила да демонстрира добра воля пред европейските държави преди предстоящото приемане на страната в общността. По настояване на Брюксел страната трябва да закрие и реактори III и IV от атомната електроцентрала в Козлодуй още преди да бъде приета в Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.