Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строителното лоби разби монопола на големите проектантски бюра

16 коментара
Строителното лоби разби монопола на големите проектантски бюра

Големите инвеститори в строителството успяха да върнат удара на силните лобита в бранша на архитектите и инженерите проектанти. В четвъртък от камарите на архитектите и инженерите проектанти се възмутиха от направените “зад гърба” им промени в двата специализирани закона, които регламентират дейността на бранша. Председателят на Камарата на архитектите (КАБ) Петко Йовчев уточни, че парламентарната комисия по икономическа политика е гласувала в сряда текстове в новия проектозакон за обществените поръчки, който отменя основни правила, заложени в двата браншови закона – за камарата на архитектите и за камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Големият проблем за представителите в камарите е, че отпада изискването проектирането и строителството да се извършват от две самостоятелни юридически лица. Според действащото в момента законодателство, проектантите с пълна правоспособност не могат да са собственици, съдружници и служители във фирма, която се занимава със строителство или търговия с недвижими имоти.

Приемането на специализираното законодателство удари основно големите инвеститори, повечето от които са и строители на обектите. Преди приемането на двата браншови закона те наемаха на граждански договор архитект или колектив, който да изготви проекта и го внасяха за одобрение от общинската или държавна администрация чрез собствените си фирми.  След влизане в сила на новото законодателство инвеститорите бяха принудени или да регистрират самостоятелна проектантска фирма, или да възложат изготвянето на проекта в някоя от регистрираните големи проектантски организации.

Според председателя на КАБ Йовчев, когато се създава правна възможност строител и проектант да са едно лице, няма гаранции за качеството на обекта и резултатът от това е, че ще пострадат всички български граждани.

Истината обаче е, че ще пострадат големите проектантски организации, които вече няма да могат да извиват ръцете на инвеститорите. Няма дори да пострадат толкова самите проектанти, защото тези, които са наложени като име в професията, ще продължават да бъдат търсени. А и обществена тайна е, че години наред проектантите се избират не според професионалните си възможности, а според това дали могат да извоюват от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) още един или два етажа над предвидените параметри в подробния устройствен план на новия обект.

Големият проблем в позицията на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране всъщност е, че те отрекоха професионалното отношение на всички останали общински и държавни организации. Защото строителството на един нов обект се одобрява от главния архитект на общината, а когато той е от национално значение  - от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). За да се въведе в експлоатация един нов обект, той трябва да премине през редица процедури на действащото законодателство.

Ако действително има място за притеснение от страна на двата браншови съюза, то е, че с новия закон за обществените поръчки се допускат напълно безпрепятствено чужди проектанти на българския пазар. Според действащото в момента законодателство, чуждите проектантски фирми можеха да работят на българския пазар само ако имат партньорство с български фирми. В този случай протестът на архитектите и инженерите е напълно основателен, защото дори в общото европейско пространство всяка страна е намерила механизъм, по който да защити пазара за собствените си фирми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. знаещ
    #17

    тя разбира от проектиране и строителство, колкото покойната ми баба от атомна енергия.Мутрите "големите инвеститори" искат да заобикалят правилата, нормите за проектиране и не им пука за качество.

  2. Симеон В.
    #15

    Безмислено е да търсим "морални" проектанти и строители. Такива просто няма. Всеки си гони интереса. И ако инвеститора не си преследва неговия интерес, просто няма кой друг да го върши заради него. Ако не намери хора, с които може да работи, естественото решение е да не строи. Да не си дава парите докато не намери отговорни хора. Ако му е скъпо, нека да не се изсилва. Цените ще са точно толкова високи, колкото има кой да ги плати. Смешно е да се обвинява строителя, че продава скъпо. Щом като има кой да даде цената, която строителят иска, той е глупак, ако не я вземе.

  3. 777
    #14

    Когато се говори за "инженеринг" да си спомним за изпълненията на “Щрабаг” при ремонта на летище “София”. Защо ли се случиха тези "неща"?

  4. Валери
    #13

    Строи се безразборно.Строи се както доидат блоковете, важно е да се намерят балъци за да ги купят за по 80 000 -100 000 евро.София е презастроена.Кварталите са в окаяно състояние.Детските градинки са пълни с автомобили или върху тях се строи поредния недомислен блок.Реституирането на земята дава на едни но други им ги унищожава.Мафията в строителството не е от днес, но днешната е ужасна.Цялата провинция се е втурнала да живее в София.Това е трагично, хората не разбират че ги изиграват.Те виждат някакъв

  5. -
    #12

    Повечето долни мнения твърдят, че разделението е добро, но гледат нещата от ъгъла на жилищното строителство. Може и да са прави в тази връзка, но за строителство за каква да е индустрия инженерингът е най-добрия избор.

  6. Freeman
    #11

    Според минималните цени за проектиране общата стойност на проектите - архитектура, конструкции, електро, ВиК, ОиВ и геодезия е около 35-40 лв на квадратен метър застроена площ. Истината е, че реално на пазара много трудно се договаря за повече от 15-20 лв. При пазарна цена на имотите от около 1000 лв е видно, че проектирането е 2-3 процента и не е в това проблема. Но помислете пак какви икономии в строителството ще се реализират когато проектанта е на подчинение на строителния предриемач, който се

  7. Знам ги
    #10

    Има латинска поговорка, коята в превод гласи: "Вашият лекар е вашият архитект." Верно е. Архитектът по принцип, по образование, по морал и закон е защитник на правата на инвеститора (Друг е въпросът, че има лъжеархитекти, корумпирани и т.н.). Строителят, обратно, е защитник само на собствените си интереси - преди всичко извличане на печалба и далеч по-малко - създаване на качествен продукт за инвеститора. Ако пак се обединят строител и архитект - горко му на инвеститораКой ли е плотшл на авторката за лъжливото писание?

  8. ците
    #9

    "Според гласуваните промени отпада изискването проектирането и строителството да се извършват от различни лица. Това уеднаквява функциите на изпълнителите по проекта – строители и проектанти, алармираха двете браншови организации. Когато се създава правна възможност строител и проектнат да са едно и също лице, няма гаранции за качеството на обекта, уточниха от КАБ и КИИП. Двете дейности – проектиране и строителство, са с висок обществен риск, и следва да бъдат ясно разграничени, за да се запази тяхната

  9. заколев
    #8

    За читателите,които са извън бранша:1.Публикуваната тук "информация" е лъжлива,недостоверна и манипулативно насочена точно към вас.2.Лъжа е: -че има "два специализирани закона". -че те "са променени". -че проектантите имат проблем с действащото законодателство.Проблем имат активните борци за обществени поръчки.

  10. проектант2
    #7

    Авторът може ли да посочи едно такава организация и какво разбира под голяма.Тези организации престанаха да съществуват преди около 10-на години. Всички проектанти сега са част от свободния пазар на труда и са единици тези, които са успяли да изградят т.нар. проектантско бюро. Това са частни фирми с нищожен брой служители и трудно могат да се нарекат "големи", камо ли да извиват ръце на инвеститора.Разделението на проектант, инвеститор и изпълнител го има във всички страни, които са по-... от нас и авторът да се напъне малко да проумее защо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.