Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Структурата на разходите в руските семейства говори за дълбока икономическа рецесия

5 коментара

Жителите на Русия вече не пестят толкова за сметка на стоки от първа необходимост, но се стремят да харчат по-малко за развлечения и облекло, пише руското издание на сп. "Форбс" в коментар за проучване на изследователската група "Ромир".

Според експертите все още е рано да се говори за подобряване на ситуацията с доходите в страната - руските семейства просто са започнали да живеят на кредит.

По данни на "Ромир" хората в Русия си позволяват много по-малко харчове за облекло и развлечения отпреди. Делът на избралите да намалят тези разходи е нараснал за 4 години от 17 на 25 процента. Това са главно младежи, а по-възрастните пестят най-вече от храна.

Гражданите могат да пестят по-малко от най-необходими стоки и храни поради стабилизираната от две години динамика на инфлацията в Русия, смята експертът Никита Жарски. А според Олга Горелова от "Ромир" сред основните причини е нарасналият брой промоции във веригите. "От 18 до 57 процента от покупките се правят именно на специални цени. Купувачите мислят вече по-рационално, стратегии за икономии избират дори хора с високи доходи", казва тя.

Освен това "регистрираме по-висок растеж на обема свободни пари в руските семейства", посочва анализаторката пред "Форбс", цитиран от Би Би Си.

Експерти на изданието обаче изтъкват, че растежът на доходите на населението в Русия все още е слаб и е рано да се правят изводи за подобряване на финансовото му положение.

Учени от Руската академия за народно стопанство и държавна служба предполагат, че доходите на мнозина в Русия днес намаляват, макар статистиката да отчита ръст на заплатите.

По време на предишни кризи - през 2008 и 2014 г., жителите на страната са реагирали на икономическата дестабилизация хаотично, "размразявайки" спестяванията си. Но вече няма какво да измъкват "от хамбарите" и се налага да вземат заеми.

"Спестяванията на огромното мнозинство хора в Русия са напълно изчерпани", а разходите често надхвърлят доходите и "такива хора всъщност нямат особен избор - те затъват все по-дълбоко в "дългови примки", коментира финансистът Владимир Рожанковски.

Разходите "за облекло и развлечения" не са жизнено важни и свиването им обикновено се смята за характерен белег на дълбока икономическа рецесия, отбелязва руският експерт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. simply blue
    #5
    Отговор на коментар #4

    Не зная за другите, но на мен ми доставя удоволствие да поставям минусчета на теб. :)А колкото до рашките, те са си ок в момента, все още със спомена за най-богатите 15-на години в цялата си история и щом още има гречка, и бояришник в магазина. Интересното е някъде в обозримото бъдеще, когато тръгнат да събират мъх за обяд и вечеря.

  2. Преслав
    #4

    Забавно е, че има и наивници да му слагат плюсчета :) Отварям друг БГ сайт (dnes.bg, dir.bg, news.bg) и под подобна новина има над 200 постинга от които поне 80% се подиграват с това. На фона на 15-ината трола активни в тази медия се вижда що на избори се оказвате все изненадани :)

  3. Преслав
    #3

    Типично зя пребоядисан комунист цял живот паразитирал на държавна хранилка е да се води от минималната заплата :) Щом в Русия има близо 11 милиона гастарбайтери сигурно знаят по-добре от долу философстващия. На практика в големите руски градове над 90% от заетите в обслужването, строителство, чистота и т. н. са нискоквалифицирани емигранти от азиатските републики работещи по за 500-800$ за които руснаците отказват да се хващат на работа. Същото като с черните и арабите в Западна Европа, а тролчо си сипе опорките за минимална заплата и пенсии :)))

  4. Лизи Гугуткова
    #2

    ЗаПлатите РАСТЯТ: Държавната дума на пленарно заседание прие на първо четене правителствен законопроект за годишното увеличение на минималната работна заплата средно С 117 рубли /към 3 лева/! от 1 януари 2019 г. Добавя се, че законопроектът предлага да се установи минималната работна заплата от 1 януари 2019 г. в размер на 11 280 рубли на месец. Повече от 20 милиона работещи взимат това или по-малко.

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Руснаците запачнаха да ядат по малко ///// Россияне стали меньше есть Докато Министерството на труда докладва за "безпрецедентно увеличение на заплатите най-големите търговци на дребно о отчитат друг при проверкеа на продажбите. Трите най-големи вериги за търговия на дребно в Русия - X5, Magnit и Lenta през третото тримесечие, средният чек в сходни магазини спадна, показва директорът на аналитичния отдел на Loko-Invest Кирил Тремасов. Россияне стали меньше есть Материалы по теме Реальные доходы россиян рухнули ниже кризисного дна МЭР предсказало россиянам еще один год затягивания поясов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.