Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът наблюдава опитите на Южна Корея да избегне втора вълна на заразата

0 коментара
Светът наблюдава опитите на Южна Корея да избегне втора вълна на заразата

Бейзболната лига вече поднови мачовете. Учениците започнаха да се връщат в клас. Все повече хора отиват да вечерят в ресторант и се наслаждават на вечерни разходки в обществените паркове. Южна Корея значително смекчава строгите правила за социално дистанциране в резултат на намаляващия брой на заразените с коронавируса и светът внимателно следи дали страната може да се върне към нещо, което прилича на нормалност, или ще се изправи пред нова вълна на заразата, пише в сряда агенция Асошиейтед прес.

Вече имаше случай на епидемичен мини взрив, свързан с нощни клубове в Сеул. Той постави на изпитание широко възхвалявания южнокорейски метод за справяне с коронавируса, който по същество е комбинация от бързо проследяване на веригата на заразата, тестиране и лечение, наред със строго прилагане на социалното дистанциране, отбелязва агенцията.

"Другите държави вероятно се чудят дали нашата страна ще продължи да се справя успешно, - казва пред нея Чжин Йон Ким, лекар в медицински център в Инчон, недалеч от Сеул, който потвърди първия заразен пациент в Южна Корея на 20 януари и оттогава е лекувал над стотина други. - Не мога обаче да предскажа със сигурност какво ще се случи оттук нататък."

В един момент Южна Корея беше на второ място по брой заразени с коронавируса след Китай, но оттогава всекидневният ръст на случаите спадна до между 10 и 30, а през последните седмици имаше и отделни дни с едноцифрен брой. Днес страната съобщи за 40 нови заразени, което е най-големият скок от около 50 дни.

Неотдавнашният бум на нови инфекции, свързан с нощни клубове в сеулския развлекателен район Итеуон, породи страхове от втори голям взрив. След като първи пациент бе свързан с нощните клубове на 6 май - в деня, когато мерките за социално дистанциране бяха официално смекчени - Южна Корея потвърди над 250 свързани със същия епицентър случаи. Не е ясно как ще се развият нещата, но засега този клъстър на заразата не се разраства, за разлика от случилото се в края на февруари и началото на март, когато биваха регистрирани по стотици нови заразени на ден. Много от случаите тогава бяха свързани с една предизвикала спорове многолюдна църковна сбирка в югоизточната част на страната.

Изпитаните и изпробвани методи за агресивно проследяване, тестване и лечение, наред с масовото използване на маски на публични места, също изиграха важна роля, за да се предотврати превръщането на клъстъра в Итеуон в епидемичен взрив, казва Хюкмин Ли, професор в Медицинския факултет на Университета Йонсей в Сеул.

Доскоро представители на южнокорейските власти твърдяха, че страната наближава предела на своите икономически и социални възможности. Ли обаче заяви, че сега правителството трябва да прецени дали може да толерира малки клъстъри на заразата и да позволи на икономиката да функционира гладко или пък трябва да върне строгите мерки за социално дистанциране.

Междувременно някакъв вид нормално всекидневие вече е налице. Дълго отлаганият бейзболен и футболен сезон бе подновен, но без публика по трибуните. Отвориха обществените паркове, музеите и местата за отдих на открито. Учениците от горните класове се завърнаха в класните стаи, а по-малките ще тръгнат на училище поетапно от 8 юни.

Тези дни в обедните часове ресторантите в центъра на Сеул са пълни със служители от офисите, след като мнозина спряха да работят от вкъщи. Във вечерния час пик метрото се препълва с пътници, носещи маска на лицето. Нощно време в парк в западната част на Сеул човек лесно може да попадне на млади двойки, разхождащи се без маски.

Карантинната кампания често се сравнява с подходите на САЩ, Великобритания и Италия - някои от най-засегнатите страни. Всички те регистрираха първите случаи на заразата в края на януари.

Южна Корея започна масово тестване сравнително рано и в началото на февруари вече имаше открито публично тестване, достъпно и за хора без симптоми. Проследяваха се всички контактни хора на потвърдените заразени. В Италия броят на тестваните хора се увеличаваше много по-бавно. А що се отнася до Великобритания, въпреки че тестването там започна рано, имаше признаци, че то не смогва да върви в паралелно темпо с разпространяването на инфекцията. Тестването в САЩ реално започна в средата на март, според сайта Our World in Data - некомерсиално научно онлайн издание, базирано в Оксфордския университет.

От регистрираните в цял свят 5,6 милиона заразени, Съединените щати са на първо място с около 1,6 милиона случая, а Великобритания и Италия имат по над 230 000. Южна Корея е регистрирала общо 11 265 заразени и 269 починали.

Професор Джехун Чжун от Медицинския факултет на Университета Гачон, казва, че вдигането на ограниченията в САЩ, Великобритания и Италия вероятно ще доведе до втора вълна на Covid-19, която според него може да се окаже "много по-голяма и по-тежка".

Представители на южнокорейските власти заявиха, че отварянето на училищата вероятно ще бъде важен показател дали властите могат да поддържат мерките смекчени. Франция съобщи миналата седмица за около 70 случая на вируса, свързани с училища - седмица след като една трета от френските ученици се завърнаха в класните стаи след разхлабването на ограниченията.

Налице е усещане, че трудно постигнатите от Южна Корея добри резултати може да бъдат компрометирани при един негативен обрат, ако липсва бдителност.

"Южна Корея също ще посрещне втора вълна на вируса. Дали ще има взривове, 10 пъти по-големи от онова, което се случи в Итеуон, или по-малки, ще продължим да ги следим, - казва Ким, докторът от Инчонския медицински център. - Ако вземем предвид гъстотата на населението у нас, то ние сме доста по-уязвими за вируса (дори от САЩ)."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.