Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светият синод не изпрати никого на възкачването на престола на Франциск

Президентът Плевнелиев, който присъства на церемонията, дал ясни инструкции за назначаване на посланик във Ватикана

30 коментара
Папа Йоан Павел Втори и патриарх Максим в България през 2002 г.

Интронизацията на папа Франциск ще се запомни с безпрецедентно събитие за християнския свят. В Рим за голямото събитие на Римо-католическия свят дойде Вселенският патриарх Вартоломей.

 

За първи път от десет века насам - след 1054 г., когато Римският папа и Константинополският патриарх взаимно се отлъчват от християнската църква и става фактическото ѝ разделение на Западна (Католическа) и Източна (православна) - Вселенски патриарх присъства на встъпването в длъжност на католически папа.

 

Събитието не само не остана незабелязано, но на него бе специално акцентирано в предаването на церемонията по радио Ватикана.

 

Руската православна църква също бе представена на високо ниво, макар и не с Всерусийския и Московски патриарх Кирил, но с митрополит, тоест с духовник с ранг, равен на патриаршеския.

 

Българската православна църква обаче не изпрати свой представител.

 

Ден преди интронизацията от канцеларията на синода потвърдиха, че няма да има представител на БПЦ на встъпването в длъжност на папата, но не дадоха обяснения защо.

 

Богословът Дилян Николчев каза за Mediapool, че не е прецедент БПЦ да не изпраща свои представители във Ватикана на официални събития, а самите връзки с Римо-католическата църква традиционно не са на високо равнище.

 

"БПЦ вече не е член на Световния съвет на църквите от близо 15 години, за което нямаме обяснения", отбеляза Николчев като даде пример за затвореността на нашата църква на фона на повечето от другите поместни православни църкви.

 

"Светият престол е преценил дали да дава или да не дава обяснение защо няма негов представител на папската интронизация", лаконично каза пред Mediapool богословът и редактор на сайта на БПЦ Десислава Панайотова в отговор на въпроса защо, според нея, БПЦ се е въздържала да изпрати свой представител в Рим.

 

Според неназовани представители на синодалната канцелария, цитирани от сайта "Двери на православието" досега не е имало практика в отношенията на Синода с Престола да се загърбват от БПЦ събития от такъв ранг във Ватикана.

В последните години обаче двустранните отношения са се охладили, като за това е допринесло и отнемането миналата година на предоставения по времето на покойния папа Йоан-Павел ІІ храм "Св. Викентий и Анастасий" за нуждите на българската православна църковна община в Рим, отбелязват пред сайта източниците му от Синода.

Според "Двери" случаят с неизпращането на представител на БПЦ на интронизацията на папа Франциск може да се приеме за "многозначителен".

Новоизбраният папа не е поздравен все още от новия български патриарх Неофит, макар че такова поздравление вероятно ще бъде изпратено след интронизацията на папата. В протокола на българския патриарх влиза изпращането всяка година на поздравления до римския папа за Рождество Христово и Възкресение Христово.

От Синода обаче не смятат така и изтъкват, че доста от поместните православни църкви също не изпращат свои представители на папската интронизация, без това да е признак на обтегнати отношения с главата на Римо-католическата църква.

Когато папа Йоан Павел Втори направи посещение в България цялата светска власт по това време в лицето на правителството на Симеон Сакскобургготски употреби неимоверни усилия да убеди патриарх Максим да се срещне с папата. Срещата в Пловдив се случи, въпреки цялата съпротива на Синода.

Отношенията на държавно равнище между Ватикана и България са деликатни, след като папската държава отказа да издаде агреман на предложения за посланик на България към Светия престол Кирил Маричков-младши. Твърди се, че това е станало заради роман на Маричков, в който имало гей сцена, неприемлива за църквата в Рим.

Така повече от година и половина България няма титуляр на посланическия пост във Ватикана.

Президентът Росен Плевнелиев, който присъства на интронизацията на папа Франциск, не смята, че има нещо смущаващо в отношенията с Ватикана, но не е приемливо държавата ни да няма посланик.

Плевнелиев коментира пред журналисти в Рим, че отношенията между България и Светия престол са "много добри, с уважение и с доверие".

Президентът определи церемонията като "впечатляваща", а посланията в приветствието на папа Франциск като "много силни".

В разговора си с Негово Светейшество президентът е припомнил вековните връзки между България и Ватикана, съобщиха от прессекретариата му.

Президентът е подчертал ролята на католическата общност в България за формирането на българската държавност от Средновековието до по-новата българска история. Тази година се навършват и 1150 години от Великоморавската просветителска мисия на светите братя Кирил и Методий, е припомнил държавният глава в разговора си с папа Франциск.

Плевнелиев сподели пред журналистите съжалението си от факта, че повече от година и половина българската държава не е успяла да излъчи "приемлив посланик, който да може да защити българските интереси".

"Дал съм много ясни инструкции и се надявам въпросът бързо да бъде приключен", заяви президентът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30

    дo 25. Кaк дa имa кyчeтa пpeд xpaмa пpи интpoнизaциятa нa нaшия пaтpиapx, cлeд кaтo виe чepвeнитe бeзбoжници бяxтe мoбилизиpaли кyчeтaтa cи дa пpaвят pycoфилcкo-кoмyниcтичecки мeтeж тoчнo пo вpeмe нa интpoнизaциятa? Цepeмoниятa бeшe oбявeнa oтдaвнa, нo нapoчнo нe oтлoжиxтe oпитa cи зa дъpжaвeн пpeвpaт, зaщoтo чepвeнитe фapиceи зa тoвa cтe yчили.

  2. Анонимен
    #29

    Имаше и по-лош вариант. Ако Светият синод беше изпратил делегация начело с някой митрополит, който по време на церемонията гръмко да заяви, че католиците са еретици, а папа Франциск е най-големия сред тях. Имаме такъв митрополит. Даже преди около 4 месеца светската власт в нашата страна притискаше Българската православна църква да промени своите правила за възрастта на новия патриарх. С цел един от тези митрополити да може да бъде предложен и избран след кончината на патриарх Максим.

  3. Анонимен
    #28

    Виждам, че "Светият" Синод допринася успешно за изолацията на България в международната общност.Естествено за бълхарските реалия - 4 милиона "православни" "хвърлят къч" срещу 1,2 милиарда католици...хахаха... Наздраве "Свети Отци"!!! Да ви е сладка троянската сливовица ... Господ "ще ви претегли на пангара си"!

  4. Анонимен
    #27

    "В последните години обаче двустранните отношения са се охладили, като за това е допринесло и отнемането миналата година на предоставения по времето на покойния папа Йоан-Павел ІІ храм "Св. Викентий и Анастасий" за нуждите на българската православна църковна община в Рим," а дали не са им го отнели като са видели богатството на българската църква (ролекси и линкълн-и) и са преценили, че БПЦ може да си построи сама черква в Рим?

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #26
  6. Анонимен
    #25

    Не изпратиха никой наште митрополити, щото ги е яд. Я вижте що народ се събра по случая в Рим, а за интронизацията на нашия патриарх дори едно куче не се помайваше пред храма. Ама то е, защото го превърнаха този храм на Мол, както фарисеите едно време ...

  7. Анонимен
    #24

    Gen. Augusto Pinochet: Друг приемлив кандидат освен синът на Кирил Маречков няма ли?

  8. Анонимен
    #23

    Какви сте вие бе неграмотни малоумници,прочели ли сте една религиозна книга,знаете ли нещо за разликата между православната вяра и католиците-еретици.каква Москва,какви пет лева.Не е работа на църквата да угажда на глупаци като вас чрез пренебрегване на божийте закони.Това че католиците са повече не означава нищо.Вяра наложена със сила,политическа институция която постоянно се меси във светските работи няма нищо общто с християнството.Неграмотни глупаци нямам намерение да си губя времето с вас,прехапете си езиците и отидете да запалите свещичка в православната си църква,помолете за прошка за глупостите които пишете тук.

  9. Анонимен
    #22

    уточнение

    Т.нар. "Вселенски" патриарх е равен на другите Патриарси.

    Въпросните разделения са били предимно Гръкомански погански Византийски... простотии.

    Константинополската християнска империя започнала съществуване при
    тракиеца Свети Константин Велики на територията на Цялата римска империя като официално Латиноезична държава.

    Тогава, при майката на Константин, Света Елена, са построени много християнски църкви и, след археологически разкопки в Йерусалим, са открити останки от Светия кръст

  10. Анонимен
    #21

    Авакум Захов

    Чорапът се разплита, господа съдебни заседатели.

    Към 1980то лето от Новата ера.

    В Женева, с проучвателна цел, соцлагерни иманяри на СССР
    (Роман Вардас, Полша и Ганчо Ганев, НРБ)
    откраднали ковчег с тленните останки на Чарли Чаплин.

    В Рим, на соцлагерен иманяр, проучвател и ценител на мощи, от НРБ,
    пуснали информация за предстоящ турски атентат срещу Папата.

    Информацията се оказала вярна,
    но атентатът, Слава Богу, не успял.

    Папата бил ранен, но скоро оздравял.

    Даже простил

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.