Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светият Синод предлага да се изучава "Религия" в училищата като превенция срещу насилието

26 коментара
Светият Синод предлага да се изучава "Религия" в училищата като превенция срещу насилието

В писмо до институциите Светият Синод на Българската православна църква поставя необходимостта от въвеждане на предмета "Религия" в задължителните учебни часове като превенция срещу агресията и средство за духовно-нравственото възпитание и извисяване на нацията.

"Нашето общество има насъщна потребност от духовно възраждане, което може да се състои, ако всички заедно принесем всенародно покаяние за нашите грехове и слабости и се приобщим към облагородяващия дух на православната вяра и нейните божествени социални и нравствени ценности. Това е добре изпитан и успешно прилаган през вековете начин за разрешаване на личните и междуличностните конфликти, за намаляване на ширещата се агресия, за преодоляване на националното и институционалното разделение. Християнският морал е най-мощната преграда пред разрушителното влияние на умножаващите се гибелни зависимости, материализъм, консуматорство, разврат, алчност, насилие и престъпност", се казва в позицията на Светия Синод, която е изпратена до президента, председателя на Народното събрание, премиера и министъра на образованието.

От Светия Синод припомнят, че в продължение на вече три десетилетия Българската православна църква призовава обществените ни ръководители да проявят родолюбива решителност, държавническа мъдрост и политическа воля за връщането на училищното религиозно образование в раздела на задължителните учебни часове.

"Така учениците успешно ще могат на основата на евангелското Христово учение да изградят устойчив светоглед за вяра в Бога, любов към хората, миротворчество, милосърдие,  трудолюбие, а така също чувство за национална принадлежност.
Св. Синод в периода на прехода съдейства активно на държавата със своята концепция за религиозното образование, предвиждаща едновременно задължителност и изборност в рамките на предмета "Религия", за да бъдат отчетени правата и интересите на всички родители и техните деца. От 2020 г. до 2023 г. Св. Синод създаде и нови, съвременни учебници по "Религия – Християнство-Православие" за всички ученици от 1. до 12. клас, които получиха одобрението на МОН.

Водена от своя хилядолетен опит в изключителната възпитателна сила на православното християнство, Църквата ни не спира да подчертава голямото значение на духовно-нравственото възпитание на децата от най-ранна възраст – в семейството, в храма, в детската градина, в училище. Това светата ни Църква прави от любов към своя народ, от загриженост към подрастващите поколения и от състрадание към болките и проблемите на съвременния човек", посочват от Светия Синод.

Във връзка с голямото обществено недоволство от зачестилите случаи на насилие и безнаказаност в България, Светият Синод призовава отговорните институции да проведат своевременни и решителни реформи, но не само по отношение на Наказателния кодекс или Закона за защита от домашно насилие, а в сферата на цялостното българско законодателство, като водещ да бъде стремежът за закрила и подпомагане на българското семейство, за възпитанието и израстването на българските деца в здрава семейна общност и в подкрепяща образователна среда. Предприеманите законодателни промени следва да имат не само санкциониращо действие, а преди всичко – възпитателно и превантивно действие

"Общество, в което наказанието е водещ принцип за борба с престъпността и агресията, няма бъдеще и е обречено на разпад. Обратното – бъдеще има такова общество, в което духовно-нравственото възпитание, образованието и културата са приоритет на държавната политика и се прилагат като инструмент за защита на националната идентичност и сигурност, както и за добруването на цялата нация.
Статутът на предмета "Религия“ в образователната ни система и състоянието на съвременното българско общество са пряко и закономерно свързани. Семейството е първата възпитателна среда за детето.

Но възпитателният процес продължава и трябва да продължава в училището, в Църквата, в обществото. За формирането на човешката личност значение имат не само физическото и интелектуалното ѝ развитие, но най-вече духовно-нравственото ѝ усъвършенстване. На последното трябва без отлагане да се отдели специално внимание чрез възстановяване на религиозно-нравственото образование за всички деца и ученици, ако искаме случаите на нечовешка жестокост и брутална престъпност да намалеят и секнат в родината ни. Няма друг учебен предмет в училище, който да е в състояние да постигне това.

До 1947 г. предметът "Закон Божий“ или „Вероучение“ е въздействал особено благоприятно върху ценностното изграждане на нашите баби, дядовци и родители, като е бил задължителен и поставян на първо място в техните учебни програми и бележници. След 1997 г. предметът "Религия“ също доказа благотворното си влияние върху учениците и класовете, които го изучават. На този фон парадоксално е, че той все още не е част от задължителната учебна програма, поради което много от родителите, които желаят децата им да го изучават, нямат тази възможност.

Още повече, че в болшинството европейски държави религиозното образование е задължително и конфесионално.

Боли ни, че конфликтите в обществото ни се изострят и мъката на пострадалите от насилие се увеличава. Но това е закономерно следствие от липсата на целево духовно-нравствено възпитание и обучение в родното училище. Значителна част от нашата младеж е объркана, няма цел и смисъл в живота, преживява все по-голяма морална деградация. Тези трагични резултати са предвидени от приснопаметния Неврокопски митрополит Борис още през 1928 г., когато той пише забележителното си съчинение "Кризата в нашето училище“. В него той пророчески подчертава, че ако се допуска отричането на религията да доминира в българското образование, обществото и държавата ни ще пожънат катастрофални последствия в идните десетилетия. Именно това се случи по време на атеистичния режим, това се случва и до днес и всички ние сме негови свидетели. Митрополит Борис тревожно предупреждава, че някои самонадеяни "хора у нас пожелаха да застанат отвъд доброто и злото и се опитаха да направят преоценка на ценностите“.

"Във връзка с всичко гореказано ние, членовете на Св. Синод на БПЦ-БП, отговорно заявяваме, че когато се заличи „разликата между добро и зло, истина и лъжа, любов и омраза, правда и безправие, добродетел и порок, чест и безчестие“, настъпва лична и всеобща социална криза, която може да бъде преодоляна единствено чрез преоткриване и прилагане на християнските добродетели. Призоваваме нашите управници и цялото ни общество да обединим сили в борбата срещу агресията и нравствената деградация и предметът Религия-Православие да бъде въведен в раздела на задължителните учебни часове за тези ученици, чиито родители желаят децата им да го изучават, та да имаме своето ново възраждане, за да пребъде България и да пребъде българският народ!", завършва позицията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #26

    Не знам защо се сетих за Калин Янакиев и ми се развали настроението. Та нямаме толкова много благи хора, на които да поверим децата. Който се интересува, намира пътя. Пък и родителите би трябвало да имат понятие и да информират децата. Не са тъпани я. Отговорни са във всяко отношение.

  2. Мислимотор
    #25

    Ако преподавателите не са фанатици-фундаменталисти, каквито - уви! - се понавъдиха сред вярващите, образованието по религиИ е безценна ваксина срещу всякакъв вид насилие, включително и над собствената съвест. Но не работи като инжекция. Както всяко познание, и религиозното има нужда от добра почва, за да даде плод. Почва дал Бог, има я у всекиго. Учителят трябва само да разрохква спечения повърхностен слой, после Божията роса ще свърши останалото. Амин.

  3. Мунчо Велики
    #24

    Има една приказка: "Заедно с мръсната вода, да изхвърлиш и детето". Това, че БПЦ, както и всички други български институции, без изключение, е пълна с всякаква измет, НЕ означава, че трябва да се откажем от Християнството и Християнските ценности. То е това, което е направило от Европа - Европа. А колкото до това, децата да били "свободни от религия". Да ви припомня, че догодина стават 80 години откакто децата в България са "свободни от религия". Резултатите ги виждаме навсякъде. Кога най-после ще се свърши с това комунистическо мислене?!? Май - никога! Комунизмът е като сифилиса. Предава се по наследство. Всяко едно поколение, заразява следващото след него.

  4. Kire
    #23

    Задължително е да се въведе сексуално образование, така че децата да разпознават и избягват педофилите в раса, които ги индоктринират с предмета "Религия". Децата трябва да знаят, че полово предаваните болести разнасят неизлекуваните монаси като "мама Гуси" от Троянския манастир и безчет подобни свещеници. Най-накрая, децата трябва да знаят, че са свободни от религията!

  5. Udo
    #22

    Я д-е-ба нахалниците ! А не може ли да се изучава право в училищата като певенция срещу насилието !!? -------------- Пък и не само срещу насилието. Сещам се за типичната правна неграмотност на муймуната Валери Симеонов ... и де що има патреот и путинофил, всичките до един са с абсолютно бели петна по отношение на правото - и българско, и международно ... те кратуните им празни така или иначе, ама откъм право съсвсем кухи

  6. The Rock
    #21

    Вероучение! Това трябва да се учи в училище. Вероучение. Така като е било до 09.09.1944.

  7. dabedabe
    #20

    Библията .е общодостъпна. Всеки може да я чете. Аз я прочетох 3 пъти. Има смисъл. Не губете времето на децата. Има телевизии. Който се интересува, да гледа и слуша. Други са сега времената. Формирайте вкус у децата към изкуството и природата. Да обичат дръвята, тревичките и животните. Докато ги има.

  8. полк. Дрангов
    #19

    Брадати ченгета!...В ада им е отреден специален ДС казан!

  9. Коя БПЦ,тази,в която всички са руски възпитаници и на всяка литургия възпоменават т.н. руски цар освободител ?

  10. boriana
    #17

    Брадатите с големите оядени т.умбаци, се чудат как да станат по-забележими. Ами отворете болници, отворете сиропиталица, хосписи, старчески домове. Бръкнете в касите си и се върнете към вярта, не се кланяйте само на Златния телец. Ученето на религия, не прави хората вярващи, а по-възпитателно ще им въздействат да видят вашите христиански дела. Каста.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.