Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната банка: За да намали бедността, България трябва да стимулира бизнеса

0 коментара

Основният начин да се намали бедността в България е да се стимулира развитието на икономиката - данъчни облекчения, намаляване на административните бариери пред бизнеса, което ще доведе и до по-голям приток на вътрешни и външни инвестиции. Това препоръча постоянният представител на Световната банка у нас Оскар де Брун Копс на среща в София, организирана от Американската търговска камара в България.

Въпреки стабилния икономически растеж на страната през последните 5 години, и то на фона на неблагоприятните външни условия, бедността в България остава сериозна, посочи Оскар де Брун Копс. Анализът на Световната банка показва, че съществуват сериозни ниши на бедност, концентрирани в етническите групи, в селските райони и сред безработните. Копс призова за по-големи усилия в изработването на програми, насочени към тези групи.

По данни на Световната банка, цитирани от БТА, от 36 % през 1997 г., през 2001 г. процентът на бедността е намалял до 13 на сто. Приходите на глава от населението през последните две години са се увеличили с около 18 процента, но въпреки това остават само 28 % от средния приход за страните от ЕС.

В момента две-трети от БВП се произвежда от частния сектор, което е с пет пъти повече от преди 5 години. Засилено е влиянието на новосъздадените малки и средни предприятия, като през 2002 г. те са генерирали една трета от БВП.

Според Оскар де Брун Копс, в бъдеще българските институции трябва да продължат да подобряват макроикономическата стабилност и бизнес средата, да намаляват административните бариери пред бизнеса и да увеличават данъчните облекчения.

Конкретна идея в тази насока на банката е да се интегрира бизнес регистъра на статистиката БУЛСТАД с данъчните и осигурителни регистри.

Световната банка настоява да продължи реформата в съдебната система, което ще спомогне за намаляването на корупцията и сивата икономика. Необходими са инвестиции в инфраструктурата, в енергетиката, както и в човешкия капитал - образование, здравеопазване, пенсионно осигуряване.

От 1990 г. досега Световната банка е инвестирала общо 1.8 млрд. долара в България. Банката работи по две ПАЛ-програми за България, като в момента се подготвя третата, насочена в социалния сектор.

На бизнес обяда присъстваха посланикът на САЩ Джеймс Пардю, постоянният представител на МВФ Джеймс Роуф, бизнесмени и политици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.