Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната въглищна индустрия оставя милион души без работа до 2050 г.

4 коментара
Проблемът с въглищната индустрия е, че масово мините нямат визия за трансформация, сн. GettyImages

Глобалната въглищна промишленост може да трябва да съкрати приблизително 1 милион работни места до 2050 година, дори без каквито и да е допълнителни ангажименти за отказ от изкопаеми горива, се посочва в проучване, публикувано във вторник и цитирано от Ройтерс и БТА. Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби на работещи в сектора.

Очаква се стотици мини да затворят през идните десетилетия, когато достигнат края на жизнения си цикъл и страните заменят въглищата с по-чисти нисковъглеродни енергийни източници.

Повечето от мините, които вероятно ще затворят, "нямат действащ план за удължаване на живота на тези операции или за управление на прехода към икономика без въглища", предупреди базираният в САЩ мозъчен тръст "Глоубъл енерджи монитър" (Global Energy Monitor).

Дороти Мей, ръководител на проекта за "Глоубъл коул майн трекър" (Global Coal Mine Tracker) на тръста, заяви, че правителствата трябва да планират, за да гарантират, че служителите няма да пострадат от енергийния преход.

"Затварянето на въглищните мини е неизбежно, но икономическите трудности и социалните борби не са", каза тя.

"Глоубъл енерджи монитър" е разгледал 4300 активни и предложени проекта за въглищни мини в света, което обхваща работна сила от общо близо 2.7 милиона души. Според резултатите от проучването над 400 000 работници, които понастоящем са заети в мините, ще спрат работа преди 2035 година.

Ако плановете за отказ от въглищни мини с цел да се ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий бъдат осъществени, по-малко от 10 процента от работната ръка, налична в момента, ще бъде необходима в световен план, според оценката на мозъчния тръст.

В китайската въглищна промишленост, която е най-голямата в света, понастоящем работят над 1.5 милиона души, отбелязва "Глоубъл енерджи монитър". От общо 1 милион работни места, които се очаква да бъдат загубени до 2050 година, над 240 000 ще са в китайската провинция Шанси.

Китайският въглищен сектор вече премина през няколко вълни на преструктуриране през последните десетилетия, като редица минни райони в северната и североизточната част на страната изпитват трудности да намерят алтернативни източници на растеж и заетост след затварянето на рудниците.

"Въглищната промишленост като цяло има изключително лоша репутация за отношението към работниците", заяви Райън Дрискел Тейт, програмен директор за въглищата в мозъчния тръст.

"Това, от което се нуждаем, е проактивно планиране за работниците и въглищни общности, така че промишлеността и правителствата останат отговорни към тези работници, които дълго време носят тежестта в сектора", допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. variomatic
    #4

    Трябва да направим Мини Марица ЕАД етнографски резерват, за да запазим исконния занаят на местните жители. Все пак хората са свикнали на тая заплата и в тия условия, за кво да бачкат нещо друго? Нема лошо да върнеме и от тея старите телефонни централи, на които бачкат телефонисти, щото така ше вкараме много хора обратно на пазара на труда. Абе като цяло нема лошо да върнеме вселената обратно в сингуларитета преди големия взрив, шото тогава нещата беха по-добре.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Полша запази своите въглищни централи и мини до 2049. Защо България не успя? ЕК е една и съща

  3. Калико Джо
    #2

    А бе тя и световната каруцарска и фантонджийска индустрия е трябвало да намалее рязко с появата на локомотива и автомобила, ама не са имали лоби да ги защитава пред обществото и да ни возят те и до ден днешен.

  4. rapper90
    #1

    Да се преквалифицирват. Няма да се печем на бавен огън заради тях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.