Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световните лидери обещаха система за ранно предупреждение срещу цунами

0 коментара

Срещата на високо равнище в Джакарта, посветена на бедствието в Азия, взе решение да бъде създадена система за ранно предупреждение в Индийския океан, която би допринесла за спасяване на повече хора при повторение на катастрофалните цунами от миналия месец.

Ръководителите на 26-те страни и организации, участващи в еднодневния форум в четвъртък, приеха заключителна декларация, в която приветстват решението за облекчаване на дълговете на страните, пострадали от стихията в Югоизточна Азия.

ООН поема координацията на хуманитарните дейности

Участниците в срещата призоваха за строга координация на спасителните операции, като призоваха ООН да свика конференция за тази цел.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан настоя донорите да предоставят 1 милиард долара от обещаната помощ за незабавни нужди. Общият размер на обещаната парична помощ надхвърля 3 милиарда долара, но ББС припомня примери от миналото, когато големите обещания не винаги са се реализирали.

Земетресението с магнитуд 9 по скалата на Рихтер в Индийския океан на 26 декември предизвика вълни цунами, при които загинаха близо 150 000 души, а над 1,5 милиона останаха без подслон.

САЩ обявиха, че разпускат групата от държави, формирана за справяне с хуманитарната криза в Азия. Групата, която включваше САЩ, Индия, Япония и Австралия, функционираше чрез телефонни разговори между лидерите на страните-членки. Според американския държавен секретар Колин Пауъл групата е изпълнила целите си.

Страните донорки се оказаха в надпревара коя ще осигури по-голяма финансова помощ за бедстващите райони.

Конкуренция за отпускането на финансова помощ

Досега бяха обещани над три и половина милиарда долара помощи, като Япония, Австралия и Германия чувствително увеличиха даренията си преди срещата в Джакарта.

Австралия обеща повече от 750 милиона долара, предимно за Индонезия, с около сто милиона повече от Германия. ЕС обеща допълнителни 460 милиона долара.

Германският канцлер Герхард Шрьодер също обеща повече пари, съобщавайки, че правителството му ще даде повече от обещаните 500 млн. евро.

Ян Иджеланд, координатор на ООН за извънредните ситуации, изрази задоволство от "конкурентната съпричастност".

Независимо от нарастването на обещаните суми, обаче, по-голямата част от парите не са налични, за да стартира най-голямата хуманитарна операция в историята на ООН.

Кофи Анан поиска незабавното отпускане на около 1 млр. долара

Поисканите от Кофи Анан близо 1 милиард долара за незабавни хуманитарни дейности включват:
- 215 млн. долара за храни;
- 222 млр. долара за подслон на нуждаещите се;
- 122 млн. долара за медицински нужди;
- 110 млн. долара за икономическо възстановяване и инфраструктура;
- 61 млн. долара за водопроводи и санитарни нужди.
Усилията на спасителните екипи са допълнително затруднени от дъждовете през последната седмица. В идните дни се очаква валежите да продължат и в Суматра, и по източните и южните брегове на Шри Ланка.

Американски товарни самолети и хеликоптери от военните кораби в Индийския океан продължават да доставят помощ в някои от най- пострадалите райони, докато американски войници изпълняват хуманитарни задачи заедно с индонезийски военни части.

Десетки хиляди хора все още се водят за изчезнали. Окончателният брой на загиналите може би никога няма да стане известен, тъй като много хора са били пометени в океана или затрупани под калта и развалините.

Пострадалите са над 500 000.

Най-силно поразен от бедствието е индонезийският остров Суматра, близо до който възникна земетресението и където са загинали над 94 000 души.

Пред участниците в конференцията индонезийският президент Сусило Бамбанг Юдхойоно определи цунамите от 26 декември като "най-разрушителното бедствие, което помни сегашното поколение".

Летището Банда Ачех в северната част на Суматра е транспортният център на спасителните усилия.

САЩ увеличават военните хеликоптери в района

Вашингтон обяви, че ще удвои броя на американските военни хеликоптери, действащи в района на бедствието, от 46 на 90.

Независимо, че от началото на тази седмица хуманитарната операция набира ход, все още много хора са без питейна вода, храна и медикаменти.

Към този момент няма данни за възникване на епидемии, но Световната здравна организация предупреди, че е изключително обезпокоена от продължаващото отсъствие на базисни санитарни условия. Според СЗО 150 000 души са изложени на непосредствен риск от епидемии, за чието предотвратяване спешно са нужни 60 млн. долара.

Американският държавен секретар Колин Пауъл през последните три дни беше на посещение в Тайланд и Индонезия, за да се запознае на място с пораженията от бедствието и нуждите на пострадалите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.